Новини
Фахівцями Управління Держпраці у Хмельницькій області проведено семінар з питання основних вимог законодавства про працю на базі фермерського господарства «АДРІАНА» (Білогірський р-н.).

Під час засідання обговорено питання дотримання вимог законодавства про оплату праці. Зауважено, що оплата праці працівників здійснюється в першочерговому порядку. Всі інші платежі здійснюються власником або уповноваженим ним органом після виконання зобов'язань щодо оплати праці. Особливу увагу звернуто на рівень заробітної плати та своєчасність її виплати.



Зазначалось, що мінімальна заробітна плата є державною соціальною гарантією, обов'язковою на всій території України для підприємств, установ, організацій усіх форм власності і господарювання та фізичних осіб. Роботодавець не має права встановлювати працівнику заробітну плату у розмірі нижче мінімальної. Розмір заробітної плати може бути нижчим за встановлений трудовим договором та мінімальний розмір заробітної плати лише у разі невиконання норм виробітку, виготовлення продукції, що виявилася браком та з інших, передбачених чинним законодавством причин, які мали місце з вини працівника (частина друга статті 21 Закону України «Про оплату праці»). Місячна мінімальна заробітна плата прив'язана до фіксованої кількості робочих годин і розраховується за роботу в нормальних умовах при виконанні встановленої норми праці. Відповідно до ст. 50 КЗпП нормальна тривалість робочого часу працівників не може перевищувати 40 годин на тиждень. Законом України від 25.12.2015 № 928-VIII визначено, що з 1 січня 2016 року розмір мінімальної зарплати становить 1378 грн. з 1 травня -1450 грн., з 1 грудня — 1550 грн. У погодинному розмірі мінімальна зарплата у 2016 році становитиме: з 1 січня — 8,29 грн.; з 1 травня — 8,69 грн.; з 1 грудня — 9,29 грн.

Наголошено, що роботодавець зобов'язаний в день звільнення видати працівникові належно оформлену трудову книжку і провести з ним розрахунок у строки, зазначені в статті116 КЗпП України. Під час здійснення звільнення працівника має забезпечуватись виконання законодавче встановленого обов'язку, щодо письмового повідомлення його про нараховані суми, належні при звільненні перед виплатою зазначених сум. Не забезпечення виконання вказаного обов'язку створює умови не обізнаності працівника про належні йому суми коштів до виплати, та у випадку порушення остаточного розрахунку, не дає можливість йому своєчасно захистити своє право на оплату праці у спосіб визначений законодавством. Водночас відповідно до умов статті 233 КЗпП України у разі порушення законодавства про оплату праці працівник має право звернутися до суду з позовом про стягнення належної йому заробітної плати без обмеження будь-яким строком. Не здійснення повного розрахунку із звільненим працівником відповідно до вимог статті 117 КЗп України має наслідок для підприємства, установи уі виплаті працівникові його середнього заробітку за весь час затримки по день фактично розрахунку.

Також зазначено, що відповідно до ст. 79 Кодексу Законів про Працю України черговість надання відпусток визначається графіками, які затверджуються власником або уповноваженим ним органом за погодженням з виборним органом первинної профспілкової організації (профспілковим представником), і доводиться до відома всіх працівників. Конкретний період надання щорічних відпусток у межах, установлених графіком, узгоджується між працівником і власником або уповноваженим ним органом, який зобов'язаний письмово повідомити працівника про дату початку відпустки не пізніше як за два тижні до встановленого графіком терміну.

На завершення заходу роботодавця попереджено про адміністративну, кримінальну відповідальність та відповідальність у вигляді фінансових санкцій у разі допущення порушень трудового законодавства.



До списку новинВпередНазад