Новини
Впродовж минулого 2013 року на Хмельниччині сталося шість нещасних випадків, внаслідок яких працівники отримали важкі травмування органів зору. У поточному році стався один випадок, внаслідок якого працівник отримав травму ока. Основною причиною яких є — не використання потерпілими засобів індивідуального захисту (окулярів) під час виконання робіт.

Зокрема, 29 травня поточного року під час косіння газону тримером був важко травмований стороннім предметом в око працівник ЖЕК №3 (м.Хмельницький).

У минулому 2013 році сталися наступні випадки:

18 квітня в ПП КФ «Прометей» філія «Славутський маслоробний комбінат» в приміщенні сирного цеху під час виконання робіт підсобний працівник отримав травму ока. Згідно медичного заключення потерпілий отримав проникаючи склеральне поранення відшарування сітківки лівого ока.

3 травня стався нещасний випадок із важким наслідком з головним інженером Теофіпольської філії ПрАТ «Зернопродукт МХП». Під час ремонту агрегату по внесенню рідких сумішей стався викид аміачної суміші, яка травмувала око потерпілому. Згідно медичного висновку він отримав хімічні опіки рогівки і кон'юнктиви обох очей.

12 травня важко травмований працівник тракторної бригади с. Соснівка ТОВ ІВК «Рідний край». Потерпілий за допомогою молотка обрубував металевий трос, у ході роботи, під час чергового удару молотком, металева жилка з тросу влучила йому у ліве око. Згідно медичного висновку потерпілий отримав проникаючи склеральне поранення лівого очного яблука.

28 травня отримав важку травму ока працівник ВК «Лозівський інструментальний завод». Під час демонтажу, вибиваючи вал із шестернею всередині токарного автомату потерпілий черговий раз вдаривши молотком відчув різку біль в лівому оці. Внаслідок нещасного випадку він отримав проникаюче симеральне поранення лівого ока з металевим стороннім тілом на диску зорового нерва.

13 червня в ремонтній майстерні ПП «Аграрна компанія — 2004» під час заміни підшипника на цапфі правого переднього колеса трактора та збиваючи молотком працівник відчув, що йому в праве око потрапило стороннє тіло. Згідно медичного висновку потерпілий отримав проникаюче корнесклеральне поранення правого ока з випадінням внутрішніх оболонок та наявністю внутрішньоочного стороннього тіла, травматична катаракта, відшарування сітківки.

3 грудня під час пробивання стічної каналізації стався зворотній вилив води з вапняним молоком, який облив при цьому потерпілого, внаслідок чого працівник ВП «Наркевицький цукровий завод» ТОВ «Волочиськ-агро» отримав хімічний опік очей.

Довідка:
Засоби захисту очей і обличчя призначені для захисту від дії твердих часток, бризок рідини і розплавленого металу, пилу, їдких газів і різних видів випромінювання.

Конструктивно, вони можуть виконуватися у вигляді окулярів, щитків або масок різних конструкцій, забезпечених безколірним склом або спеціальними світлофільтрами різних марок.

Типи захисних окулярів та їх призначення:
О — відкриті захисні окуляри без світлофільтра (безколірне скло) захищають очі спереду і з боків від твердих часток, а з світлофільтром — спереду і боків від засліплюючої яскравості видимого випромінювання й інфрачервоного випромінювання, радіохвиль.

ОД-подвійні відкриті захисні окуляри з світофільтрами і без них. Застосування їх аналогічне окулярам типу О.

ЗП — закриті захисні окуляри з прямою вентиляцією, з безколірним склом, захищають спереду, з боків, зверху і знизу від твердих часток, а з світлофільтром — спереду, з боків, зверху і знизу від засліплюючої яскравості видимого випромінювання.

ЗПД — подвійні закриті захисні окуляри з прямою вентиляцією. Захисні властивості і призначення їх аналогічне окулярам типу ЗП.

ЗН — закриті захисні окуляри з непрямою вентиляцією. Без світлофільтра, захищають спереду, з боків, зверху і знизу від пилу, бризок неїдких рідин при поєднанні їх з твердими частками. Окуляри з світлофільтрами, захищають від ультрафіолетового випромінювання, радіохвиль, пилу і твердих часток.

Г-герметичні захисні окуляри. Без світлофільтра (з безколірним склом), захищають спереду і з боків, зверху і з низу від їдких газів, рідин при поєднанні їх з пилом і твердими часточками. При обладнанні їх світлофільтром, захищають від ультрафіолетового випромінювання, засліплюючої яскравості видимого випромінювання, інфрачервоного випромінювання і при поєднанні їх з їдкими газами і рідинами.

ГД — подвійні герметичні захисні окуляри. Призначення їх аналогічне призначенню окулярів типу Г.

Л — захисний лорнет. Обладнаний лише світлофільтром і захищає від засліплюючої яскравості видимого та інфрачервоного випромінювання (при короткочасній роботі).

К — козирковий захисний пристрій, який має світлофільтр, що захищає від засліплюючої яскравості видимого та інфрачервоного випромінювання (при роботі в головному уборі).

Н — насадні захисні окуляри. Без світлофільтра, захищають від твердих часток, з світлофільтром — від засліплюючої яскравості видимого випромінювання.

Захисні окуляри випускають відповідно до ГОСТ 12.4.003-80 і ГОСТ 12.4.013-85 різних марок і призначень.

Для замовлення і застосування окулярів необхідно правильно визначити умовні позначення. Наприклад, окуляри 02 — У76 (ГОСТ 12.4.013-85) означає: О — відкриті окуляри; 2 — модель; 76 — міжцентрова відстань; У — зі зміцненим склом.

При необхідності захисту очей працюючих у коригуючих окулярах використовують насадні захисні окуляри з безкольоровими скельцями або скельцями — світлофільтрами. Вони позначаються буквою «Н».

Для забезпечення необхідної ефективності при захисті очей до всіх типів окулярів ставляться вимоги за наступними показниками: розміри окулярного скельця; міжцентрова відстань поля зору; загальне світлопропускання, яке залежить від запотівання окулярного скла; маса.

Матеріали, що використовуються для виготовлення оправ окулярів, скло, фіксуючі пристрої мають бути нешкідливими для здоров'я. Крім цього вимоги ставляться до ударної міцності окулярів. Окуляри з одношаровими скельцями мають витримувати поодинокі удари з кінетичною енергією не менше 0,6 Дж, а захисні окуляри з безколірними тришаровими безосколковими скельцями, мають витримувати удари з кінетичною енергією не менше 1,2 Дж. До захисних окулярів також ставляться вимоги щодо пилонепроникності.

Крім цих, загальних вимог, до деяких видів окулярів передбачають спеціальні вимоги. Наприклад, до окулярів призначених для захисту від випромінювань НВЧ — діапазону (окуляри ОРЗ-5), ставляться вимоги до питомого поверхневого опору металізованого шару скла.

ЗП1-80 — окуляри захисні з прямою вентиляцією, захищають очі з боків, зверху і знизу від твердих часток. Рекомендуються трактористам, машиністам (їх помічникам ), слюсарям-ремонтникам.

ЗП2-80 — окуляри з непрямою вентиляцією, мають суцільне органічне скло, неголовний пристрій. Рекомендуються трактористам-машиністам та їх помічникам, машиністам-електрикам насосних станцій, вантажникам вантажів, що пилять, генераторникам, перекачувальникам стічної і дренажної води на поля зрошення.

ЗПЗ-80 — окуляри призначені для захисту очей від дрібних твердих часток при роботі з піском, цементом та іншими матеріалами, а також від бризок рідин. Рекомендуються трактористам-машиністам БММ, вантажникам порошкоподібних вантажів, операторам котельних установок, робітникам при гасінні вапна і приготуванні вапняного розчину.

ЗН4-72 — окуляри захисні закриті з вентиляційним клапаном і наголовною еластичною стрічкою. Призначені механізаторам, будівельникам, верстатникам.

ЗН8-72 — окуляри з непрямою вентиляцією. Призначені для захисту очей від пилу, вітру, дрібних часток твердих матеріалів, а також бризок неагресивних рідин. Рекомендуються слюсарям-жерстянникам, заточувальникам інструменту.

02-76,08-У76 і 03-76 — захисні відкриті майже однакової конструкції, захищають очі від твердих часток у комплекті з світлофільтрами (В 1, В2, ВЗ) різної густини. Призначені для роботи на відкритих майданчиках при яскравому сонячному освітленні, при електрозварюванні в цехах і на відкритих майданчиках, і для газозварників.

Окуляри ЗН-8-72 з світлофільтрами Г1, Г2, ГЗ використовуються для захисту від бризок металу і ультрафіолетового випромінювання при виконанні газозварювальних і електрозварювальних робіт. На кожному фільтрі наноситься значення коефіцієнта світлопропускання.

Окуляри укомплектовані світлофільтрами Д1, Д2, ДЗ рекомендуються для захисту від бризок розплавленого металу, інфрачервоного випромінювання, а з світлофільтрами ПІ, П2, ПЗ — для роботи з температурами 1200 — 1800 °С.

Окуляри ОПЗ-5 з металізованим склом призначені для захисту очей від електромагнітних випромінювань. Внутрішня поверхня скла має екранізуюче покриття для захисту від електромагнітних хвиль радіочастотного діапазону. Рекомендуються працівникам, що обслуговують високочастотну апаратуру і генератори, що мають випромінювання у діапазоні метрових та міліметрових хвиль.

При роботах, які вимагають одночасного захисту очей і обличчя використовуються захисні щитки.

До захисних щитків різного призначення ставиться комплекс вимог, які рекомендують розміри, масу, коефіцієнт світлопропускання прозорих елементів щитка, стійкість до кліматичних чинників, а також вимоги до їх захисних характеристик.

Так, щитки для електрозварників мають виключати проникнення УФ-випромінювання в середину щитка, матеріал корпусу має бути стійким до іскор і бризок розплавленого металу, поверхня наголовника має бути електричноізольована від деталей його кріплення.



До списку новинВпередНазад