Соняшник — одна з найпопулярніших культур, яка росте на території України. Це також головна олійна культура, яка приносить фермерам хороший дохід. Рослина вважається вимогливою до догляду за собою. Тому необхідно пам'ятати про дотримання всіх необхідних умов для вирощування соняшника. Також потрібно знати про сучасні методи підвищення врожайності культури та застосовувати їх. Розглянемо ці методи.
Важливий пункт при вирощуванні соняшнику, оскільки саме цей вибір вирішить подальший урожай.
Які сорти соняшнику існують:
Для того, щоб фермер за будь-яких умов міг отримати гарний урожай, селекціонери схрещують два чи більше різних сортів, у результаті чого виходить гібрид.
Гібриди займають окреме місце серед усіх перерахованих вище сортів. У більшості випадків гібриди підходять для будь-яких сфер використання, їх врожайність вища приблизно на 15%. А недолік у тому, що вони бувають лише однорічними.
При виборі гібридів соняшника важливо враховувати особливості регіону, в якому буде зростати культура, кліматичні умови, сівозміни, хвороби тощо.
Посів важливо провести якісним насінням з високою схожістю та життєздатністю. Від якості насіння залежить інтенсивність розвитку рослин на початкових етапах. Для посіву використовують насіння зі схожістю не менше 85%. Важливо проводити посів генетично однорідним насінням, отриманим від надійних постачальників..
Оптимальні терміни посіву сучасних сортів і гібридів настають у той період, коли середньодобова температура на глибині посіву досягає 8-10 °C. Посів у цей термін дозволяє отримувати перші сходи через 9-12 днів. Якщо сіяти в ранні терміни, існує ймовірність, що період сходів буде розтягнутий і рослини будуть слабкими. Чим нижча температура, тим повільніше проростає насіння соняшнику.
Рівномірні сходи соняшника отримують при посіві у вологий шар ґрунту на глибину 3-4 см. Висів насіння у більш глибокі шари ґрунту (понад 6 см) призводить до зниження польової схожості.
Існує три технології вирощування соняшника:
Велику популярність здобула, звісно, технологія Clearfield, оскільки дає високий урожай. Завдяки гарному нагляду за однорічними та дворічними бур'янами можна отримати максимум із кожного посіяного гектара.
Фітостероли — новий продукт, який тільки виходить на український ринок. Це французька розробка компанії Elicit Plant, яка дозволяє досягти приросту урожайності +3,2 ц/га.
Така велика ефективність зумовлена наступним:
Профілактичне застосування фітостеролів дозволяє зберегти урожайність соняшника під час нестачі води. Причому всього однієї обробки достатньо, щоб стимулювати ріст коренів та досягти бажаного ефекту.
Обприскування фітостеролами стимулює метаболізм рослин, що пришвидшує їх розвиток, ріст і допомагає адаптувати захисну систему до змін умов навколишнього середовища. Тобто підвищується стійкість соняшника до посухового клімату.
Варто окремо виділити інноваційний для нашого ринку продукт — EliSun-a. Це ефективне рішення для боротьби із водним стресом у соняшника та максимальне збільшення врожайності. Для досягнення тривалого ефекту потрібне одноразове застосування препарату.
Під час вегетації соняшник не менше за інші рослини потребує якісного «харчування». Кожен елемент (N, P, K, S, Mg, Fe, Cu, B та інші) виконує певні фізіологічні функції. Спочатку соняшник не вимагає багато мінеральних речовин. У перший місяць вегетації на соняшник витрачається 15% азоту, 10% фосфору та 10% калію.