Статьи

В епоху цифрових технологій, коли все більше процесів переходить в онлайн-формат, питання юридичної сили підпису онлайн стає все більш актуальним. Підпис онлайн надає можливість укладати договори, підписувати документи та здійснювати інші юридичні дії без необхідності фізичної присутності. Але наскільки цей підпис є юридично зобов’язуючим в Україні? В цій статті ми детально розглянемо правові аспекти використання підпису онлайн в нашій країні.

Що таке підпис онлайн?

Підпис онлайн – це електронний аналог традиційного підпису, який використовується для підтвердження особи підписанта та його згоди з документом. В Україні існує кілька видів електронних підписів, кожен з яких має свою юридичну силу:

 • Електронний підпис – базовий рівень, який часто використовується для підписання електронних листів або інших незначних документів.
 • Удосконалений електронний підпис – вимагає використання спеціальних засобів криптографічного захисту та сертифікату відкритого ключа.
 • Кваліфікований електронний підпис – найвищий рівень захисту, який прирівнюється до власноручного підпису та вимагає використання сертифікованих засобів криптографічного захисту.

Юридичні основи використання електронного підпису в Україні

Законодавча база використання електронного підпису в Україні визначена Законом України «Про електронні довірчі послуги». Цей закон регулює порядок використання, видачі та визнання електронних підписів та інших електронних довірчих послуг. Відповідно до цього закону, кваліфікований електронний підпис має таку ж юридичну силу, як і власноручний підпис, і може використовуватися для укладення будь-яких договорів, підписання офіційних документів та інших юридично значущих дій.

Переваги використання підпису онлайн

Використання електронного підпису має безліч переваг:

 • Швидкість – процес підписання документів значно прискорюється, оскільки відсутня необхідність фізичної присутності.
 • Зручність – можливість підписання документів у будь-який час та з будь-якого місця.
 • Економія – зниження витрат на папір, друк та доставку документів.
 • Безпека – використання криптографічних засобів забезпечує високий рівень захисту від підробки та несанкціонованого доступу.

Як отримати електронний підпис в Україні?

Для отримання кваліфікованого електронного підпису необхідно звернутися до одного з акредитованих центрів сертифікації ключів (АЦСК). Процес отримання включає наступні кроки:

 1. Звернення до АЦСК – подача заявки та необхідних документів.
 2. Отримання сертифікату ключа – видача сертифікату відкритого ключа після перевірки документів та особи заявника.
 3. Встановлення програмного забезпечення – інсталяція програмного забезпечення для роботи з електронним підписом.

Застосування електронного підпису в різних сферах

Електронний підпис використовується в багатьох сферах діяльності, зокрема:

 • Бізнес – підписання договорів, рахунків-фактур, актів виконаних робіт та інших документів.
 • Державні послуги – подання електронних декларацій, заявок на участь у тендерах, отримання адміністративних послуг.
 • Банківська сфера – відкриття рахунків, підписання кредитних договорів, здійснення банківських операцій.
 • Юридичні послуги – підписання адвокатських запитів, договорів про надання юридичних послуг.

Висновок

Юридична сила підпису онлайн в Україні регулюється чинним законодавством та забезпечується використанням сучасних криптографічних засобів захисту. Використання електронного підпису дозволяє значно спростити та прискорити процеси підписання документів, забезпечуючи при цьому високий рівень безпеки та юридичної зобов’язуючої сили.До списку