Статьи

Україна в останні роки прийняла на озброєння інструмент, який став надзвичайно корисним для власників незаконно побудованих будинків — це будівельна амністія. Ця ініціатива передбачає спрощений процес для легалізації незаконних будівель та надання їхнім власникам законних правових статусів. У нашій статті ми розглянемо, як саме можна узаконить самострой в Україні за допомогою цього порядку.

 1. Розуміння будівельної амністії

По-перше, важливо зрозуміти, що не всі об'єкти підпадають під цю процедуру. Спрощений порядок введення в експлуатацію застосовується до індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових та дачних будинків загальною площею до 300 квадратних метрів, а також господарських (присадибних) будівель і споруд загальною площею до 300 квадратних метрів, які були побудовані (без отримання необхідних дозвільних документів) в період з 5 серпня 1992 року по 9 квітня 2015 року, за умови, що вони розташовані на земельних ділянках відповідного цільового призначення.

 1. Процедура легалізації

Процес легалізації, як правило, включає такі кроки:

 • Підготовка технічного паспорта та проведення технічного обстеження з подальшим виготовленням звіту (якщо господарські споруди мають більше 100 квадратних метрів).
 • Подання декларації про введення в експлуатацію (через центри надання адміністративних послуг або онлайн через кабінет забудовника).
 • Отримання довідки про підтвердження поштової адреси (за потреби).
 • Реєстрація права власності на будинок (внесення земельної ділянки в реєстр, якщо така дія не була проведена раніше).  

  Детальніше про всі можливі процедури: https://unidoc.com.ua/ru/uzakonit-samostroj/
   
 1. Вигоди та переваги

Легалізація самобуду за допомогою будівельної амністії має свої переваги:

 • Законне володіння нерухомістю і можливість відчуження в будь-який момент.
 • Зменшення судових та правових проблем.
 • Збереження інвестицій у будівлю.
 1. Необхідні документи

Для легалізації незаконного будівництва зазвичай потрібно подати такі документи:

 • Паспорт та ідентифікаційний податковий номер власника або власників.
 • Документи на земельну ділянку (витяг з Державного реєстру речових прав, договір купівлі-продажу, свідоцтво на право власності тощо).
 • Правовстановлюючі документи на будинок (якщо це реконструкція).

  Будівельна амністія в Україні надає можливість власникам незаконних будівель легалізувати свою власність і уникнути негативних наслідків. Проте важливо дотримуватися всіх вимог та процедур, передбачених законодавством. Ви можете спробувати вирішити це питання самостійно або звернутися до професійних юристів для успішної легалізації вашої нерухомості (https://unidoc.com.ua/). 

 До списку