Статьи

Нещодавно Львівський апеляційний адміністративний суд розглянув справу про скасування актів за формами Н-5 та Н-1, складених за результатами спеціального розслідування нещасного випадку зі смертельним наслідком, що стався в одному з акціонерних товариств Хмельниччини. Поважна судова інстанція відхилила подану з цього приводу апеляційну скаргу робочого органу Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань (далі — Фонд), залишивши таким чином без змін оскаржуване рішення Полонського районного суду Хмельницької області. Але мова в цій публікації піде не про подробиці судових тяжб навколо кваліфікації нещасного випадку, а про передумови трагедії, з тим, щоб не допустити подібного в майбутньому.

Почнемо з обставин. Після завантаження за допомогою нехитрого механізму вагонів щебеневою продукцією вантажник ВАТ «Полонський гірничий комбінат» А. раптом десь зник. Знайти його вдалося лише через кілька годин, але вже мертвим. Потерпілий лежав у кущах неподалік одного з корпусів дробильно-сортувального цеху на камінні, яким була встелена місцевість. Оскільки за висновком судмедекспертизи причиною смерті робітника стали наслідки черепно-мозкової травми, потерпілий у момент трагедії був напідпитку (вміст алкоголю в крові становив 2,26‰, в сечі — 3,45‰), то члени комісії дійшли висновку, що він, рухаючись по крутому схилу, втратив рівновагу, внаслідок чого впав і вдарився головою об камінь. Чому вантажник у робочий час опинився в місці, не пов’язаному з виконанням його трудових обов’язків, де, коли і з ким вживав спиртне, встановити не вдалося.
Зібравши необхідні документи, в тому числі пояснення колег по роботі, а також майстра та начальника цеху, комісія резюмувала, що причинами нещасного випадку є порушення потерпілим трудової та виробничої дисципліни, незадовільний контроль за її додержанням з боку майстра та ін. Щоправда, ніхто з вантажників та згаданих командирів виробництва у своїх поясненнях, наданих членам комісії, жодним словом не обмовився, що А. і раніше дозволяв собі перебувати на роботі в нетверезому стані, десь вештатися без діла тощо. Навпаки, колеги по роботі та майстер в один голос твердили, що «потерпілий був добросовісним працівником…» Що стосується начальника цеху, то той повідомив, що «нарікань на потерпілого не було» і що «він серед інших робітників нічим особливим не вирізнявся…»
Ознайомившись з такими поясненнями, автор цих слів готовий був повірити в те, що біда у трудовий колектив та в сім’ю А. прийшла неждано-негадано, що бідолашний загинув внаслідок фатального збігу обставин: випадково хильнув чарку-другу, випадково залишив своє робоче місце, випадково впав... Але тут мені на очі попала долучена до матеріалів спеціального розслідування копія постанови про відмову в порушенні кримінальної справи, прийнятої слідчим прокуратури за фактом нещасного випадку. Щоб читачам стало зразу все ясно і зрозуміло, процитую один із фрагментів цього документа: «…згідно з поясненнями Калугіної Світлани Миколаївни, Демчика Павла Павловича, Сауляк Олександри Михайлівни …потерпілий зловживав спиртними напоями…» Залишається лише уточнити, що С. Калугіна — майстер зміни, в якій працював потерпілий, П. Демчик — вантажник, О. Сауляк — завідувачка медпункту товариства.
Виходить, для членів комісії писалося одне, а для слідчого — інше? Якщо такий подвійний стандарт з боку простого робітника можна ще якось пояснити, то з боку майстра зміни — аж ніяк. Особисто в мене немає ніякого сумніву, що С. Кулагіна повідомила працівникові прокуратури правду, адже із слідчим у таких випадках в котика і мишку не граються. Не прийнято. А ось що стосується комісії, то тут Світлана Миколаївна злукавила і зробила це задля того, щоб приховати справжній стан речей, аби не показати, що її підлеглі (принаймні один із них) під час роботи дозволяли собі заглядати в чарку. А якщо так, то чи можна було сподіватися на те, що біда минатиме їх?
У публікаціях журналу «Охорона праці», що подаються під рубрикою «Сторінка майстра», вже не раз йшла мова про роль безпосередніх командирів виробництва у профілактиці виробничого травматизму. Така постановка питання є надзвичайно актуальною, адже майстер завжди поруч. Він краще за інших посадовців знає людей, з якими працює, знає характер та вади окремих з них тощо. То ж від того, наскільки принциповим та безкомпромісним буде молодший командир виробництва по відношенню до своїх підлеглих, настільки високим буде рівень трудової і виробничої дисципліни, благополучним стан справ у тому чи іншому підрозділі. Проте, схоже, що цю прописну істину С. Калугіна на момент трагедії не усвідомлювала, і ніхто із старших за посадою колег їй не допоміг у цьому.

Василь СОПІЛЬНЯК,
наш власкорДо списку