ДЕРЖАВНІ БУДІВЕЛЬНІ НОРМИ УКРАЇНИ

 

Система норм та правил зниження рівня   іонізуючих випромінювань природних радіонуклідів в будівництві

Радіаційний контроль будівельних матеріалів та об'єктів будівництва

 

ДБН В. 1.4-2.01-97

Вводяться вперше

 

 

Розроблені:

Науково-виробничою фірмою "РОСА" (Горіцький О. В., к.т.н.; Сабалдир В. П., к. т.н.; Захарчук М.І., інж.; Кравченко Л.С., інж.; Ліхтарьова Т.М., інж,), Науковим центром радіаційної медицини АМН України (Ліхтарьов І, А. д.ф.-м.н.; Лось І. П., д.б.н,; Романенко А.Ю., д.м.н.) за участю Мінохорони здоров'я (Бобильова О. О., к.м.н.), Держкоммістобудування (Желудков Г, В., інж.), Міністерства з надзвичайних ситуацій (Пінчук В. Я., к.т.н. ), Академії будівництва (Величко В. О., к.т.н.; Злобін Г.К., інж.; Лівінський О.М., д.т.н.), НДІ будівельного виробництва Держкоммістобудування (Полонська С.О., к.т.н.)

Внесені і підготовлені до затвердження :

Відділом державних нормативів, стандартів та сертифікації Держкоммістобудування України

Затверджені:

Наказом Держкоммістобудування України від " 24   "  липня    1997 р. № 124 та введені в дію з    "   1   "     січня   1998 р.

З введенням в дію ДБН В. 1.4-0.01-97, ДБН В. 1.4-0.02-97, ДБН В. 1.4-1.01-97, ДБН В.1.4-2.01-97 втрачають чинність РБН 356-91 "Положення про радіаційний контроль на об'єктах будівництва та підприємствах будіндустрії і будматеріалів України".

 

ЗМІСТ

1. ГАЛУЗЬ ЗАСТОСУВАННЯ

2. НОРМАТИВНІ ПОСИЛАННЯ

3. СКОРОЧЕННЯ, ТЕРМІНИ ТА ВИЗНАЧЕННЯ

4. ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ

5. СИСТЕМИ І СЛУЖБИ РАДІАЦІЙНОГО КОНТРОЛЮ

6.   РАДІАЦІЙНИЙ КОНТРОЛЬ СИРОВИНИ ТА БУДІВЕЛЬНИХ МАТЕРІАЛІВ.

7.   РАДІАЦІЙНИЙ КОНТРОЛЬ ОБ'ЄКТІВ БУДІВНИЦТВА

8.   ЕКСПЕРТИЗА ПРОЕКТНОЇ ДОКУМЕНТАЦІЇ

9.   ВИМОГИ ДО ДОКУМЕНТАЦІЇ

 

1. Галузь застосування

1.1.   Дані державні  будівельні норми встановлюють вимоги до  методів, засобів   та   порядку   проведення   радіаційного   контролю   в    будівництві,    на підприємствах   будіндустрії   та   будматеріалів,      вимоги   до   суб'єктів   системи радіаційного контролю.

1.2.    Вимоги   цих   ДБН   поширюються   на   всі   види   будівництва,   крім зазначених в п.1.2 ДБН В. 1.4-0.01

1.3.  Дотримання цих норм є обов'язковим на території України для всіх юридичних  і  фізичних  осіб,   незалежно  від  форм  власності,   що  приймають участь у проектуванні, будівництві та експлуатації будинків і споруд, а також виготовляють або постачають будівельні матеріали, вироби та конструкції або здійснюють контроль за будівництвом та виготовленням вищезгаданої продукції.

1.4.    Виконання    вимог    цих    ДБН    не    пов'язане    з    безпекою    праці будівельників, яка регламентується окремими нормами і правилами,

1.5.  При розгляді випадків порушення вимог діючих норм і правил захисту населення     від     іонізуючих     випромінювань     необхідно     керуватись     цим нормативним документом та Нормами радіаційної безпеки України (НРБУ).

1.6.  Всі вимоги цих ДБН є обов'язковими.

 

2. Нормативні посилання

В цьому нормативному документі зроблені посилання на такі норми:

ДБН В. 1.4-0.01-97. Система норм та правил зниження рівня іонізуючих випромінювань природних радіонуклідів в будівництві. Основні положення;

-          ДБН В. 1.4-0.02-97. Система норм та правил зниження рівня іонізуючих випромінювань природних радіонуклідів в будівництві. Типові документи;

- ДБН В. 1.4-1.01-97. Система норм та правил зниження рівня іонізуючих випромінювань природних радіонуклідів в будівництві. Регламентовані радіаційні параметри. Допустимі рівні.

3. Скорочення, терміни та визначення.

3.1.   В даних нормах прийняті такі скорочення:

РК - радіаційний контроль;

РРО - разові радіаційні обстеження;

СРО - систематичні радіаційні обстеження;

ППД - потужність поглиненої дози;

ЕРОА - середньорічна еквівалентна рівноважна об'ємна активність

радону;

ЇВ - іонізуючі випромінювання;

ПРН - природні радіонукліди;

Аеф - ефективна сумарна питома активність ПРН;

РП - радіаційний паспорт.

3.2.     Основні  терміни  і  визначення,  які  використовуються  у цих ДБН, регламентовані НРБУ.

3.3.     Застосовані  в  цих ДБН  терміни   "Разові  радіаційні   обстеження"   і "Систематичні радіаційні обстеження" мають такі визначення:

3.3.1, "Разові радіаційні обстеження" (РРО). Система, яка передбачає здійснення радіаційного контролю окремих об"єктів (будинків, споруд, партій сировини та будівельних матеріалів) і видачу документів, які підтверджують виконання (невиконання) вимог до нормативних рівнів радіаційних параметрів.

3.3.2."Систематичні радіаційні обстеження" (СРО), Система, яка передбачає:

а)                   постійні   довгострокові   обстеження   (об'єктів   одного   або   декількох замовників   в   межах   міста,   району,   області,   регіону;   об'єктів   будівництва, споруджених однією організацією; продукції одного підприємства);

б)                 видачу документів, які підтверджують виконання (невиконання) вимог до нормативних або (і) контрольних рівнів радіаційних параметрів;

в)                 постійне ведення банку даних виконання обстежень з використанням ЕОМ або ПЕОМ, їх обробку і аналіз;

г) розробку рекомендацій замовникам відносно встановлення або зміни контрольних рівнів радіаційних параметрів.

4. Загальні положення

4.1.      Радіаційний контроль є однією із ланок діючого в Україні контролю якості будівельної продукції, дотримання вимог до надійності будівель та споруд під час експлуатації та вимог до інженерних досліджень в будівництві.

4.2.      Відповідальність   за   додержання   вимог   цих  ДБН   покладається   на керівників будівельних організацій, підприємств будіндустрії і будматеріалів всіх форм власності, незалежно від виробничої потужності та місця розташування (юридичної адреси).

 

4.3.              За     поставку     будівельним     організаціям     продукції,     на     яку постачальником видані документи про радіаційну якість, але вона не відповідає вимогам норм, матеріальну відповідальність несе керівник (власник) організації - постачальника, незалежно від того, де і як він одержав поставлену продукцію і які документи про її радіаційну якість є в його розпорядженні.

4.4.              За     поставку     індивідуальним      забудовникам,      на     яких     не розповсюджуються умови здійснення радіаційного контролю, продукції, що   не відповідає   вимогам   норм   відносно   радіаційних   параметрів   і   призводить  до перевищення    встановлених    радіаційних    нормативів    на    об'єкті,    керівник (власник)      організації      -      постачальника     може      бути      притягнений     до відповідальності у відповідності з Законодавством України,

 

4.5.    Загальний нагляд за виконанням вимог цих ДБН здійснюють органи Держсаннагляду.

4.6.    Об'єкти радіаційного контролю у відповідності з вимогами п.8.3. ДБН В. 1.4-0.01 поділяються на такі категорії;

 І - об'єкти обов'язкового радіаційного контролю.

 II- об'єкти рекомендованого радіаційного контролю.

4.7.  До 1-ї категорії відносяться:

4.7.1.     Кар"єри сировини та будівельних матеріалів.

4.7.2.     Території під забудову об'єктами 1-ї групи (п.5.1 ДБН В.1.4-1.01).

4.7.3.     Сировина та будівельні матеріали у відповідності з п 6,1.1. цих ДБН.

4.7.4.     Закінчені будівництвом об'єкти 1-ї та 3-ї груп (п,5,1. ДБН В.1.4-1.01),

4.8.  До ІІ-ї категорії відносяться;

4.8.1.     Лісоповали.

4.8.2.     Території під забудову  об'єктами 3-ї групи (п.5.1. ДБН В.1.4-1.01).

4.8.3.     Будівельні вироби і конструкцій.

4.8.4.     Оздоблювальні матеріали і вироби .

4.8.5.     Інженерне обладнання об'єктів.

4.9.   З метою підвищення рівня якості будівництва необхідно здійснювати експертизу   проектної   документації   на   виконання   вимог   норм   радіаційної безпеки.

В обов'язковому порядку експертизі підлягають типові проекти будівель і споруд житлового, цивільного та промислового призначення 1-ї групи (п. 5,1 ДБН В.1.4-1.01).

4.10.          Ці норми регламентують вимоги до контролю об"єктів 1-ї категорії.

4.11.                        До   суб'єктів    системи   радіаційного   контролю   відносяться   такі державні і приватні юридичні і фізичні особи:

а)                 діяльність яких регламентується Державною системою стандартизації і нормування в будівництві (користувачі);

б)                  яким   Законодавством      надане   право   розробляти   нові   нормативні документи, а також доповнення або зміни до діючих нормативних документів системи (розробники);

в)                  яким надане право затверджувати нормативні документи,  зміни або доповнення до них,    контролювати виконання вимог нормативних документів (органи керування системою).

4.12.     Радіаційний контроль якості об'єктів здійснюють служби радіаційного контролю  (РК).  Вимоги до систем і служб радіаційного контролю наведені в розділі 5 і розділах 1 і 2 Посібника до цих ДБН.

4.13.     Цей нормативний документ регламентує вимоги до методів, засобів і порядку проведення  обов'язкового  радіаційного  контролю у відповідності до розділів 6,7,8.

5. Системи і служби радіаційного контролю

5.1.   Системи радіаційного контролю

5.1.1. Радіаційний контроль в будівництві дозволяється здійснювати згідно систем, регламентованих цим нормативним документом (п.п.3.3.1 та 3.3.2).

5.1.2.                      Службам   радіаційного   контролю   дозволяється   використовувати одночасно обидві системи з обов'язковою окремою їх реєстрацією в органах Держсаннагляду і дотриманням вимог нормативних документів  щодо  оплати виконуваних робіт.

5.1.3.                       При виборі системи радіаційного контролю  службам радіаційного контролю рекомендується користуватись критеріями,  наведеними  в  розділі   1 Посібника до цих ДБН.

5.1.4.                       Системи      радіаційного      контролю      реєструються      органами Держсаннагляду тільки при умові виконання всіх вимог цих ДБН,

5.2.   Служби радіаційного контролю

5.2.1.                       Радіаційний контроль в  будівництві на території України можуть виконувати   державні   і   приватні   контрольні    служби:    лабораторії,    відділи, лабораторні центри (комплекси) у складі державних і приватних організацій і підприємств, а також окремі лабораторії, лабораторні центри (комплекси), які мають    статус    державного    або    приватного    підприємства    і    акредитовані Держстандартом або МОЗ України відповідно діючому порядку,

5.2.2.           Встановлюються такі ранги служб радіаційного контролю:

5.2.2.1.     І            Лабораторії     радіаційного     контролю,     які     здійснюють

систематичні радіаційні обстеження,

   5.2.2.2.   II  -  Лабораторії  радіаційного  контролю,  які  здійснюють  разові радіаційні обстеження,

5.2.2.3.  III   - Пости радіаційного контролю.

5.2.3.      Рекомендації щодо створення та функціонування служб радіаційного контролю в будівництві наведені в розділі 2 Посібника до цих ДБН.

5.2.4.      Незалежно  від  підпорядкованості  і  рангу всі  вимірюючі  системи служб радіаційного контролю в обов'язковому порядку повинні;

•  пройти  акредитацію  в  Держстандарті     або  МОЗ  України  відповідно діючому законодавству;

• мати     протокол     зіставлення,     який     забезпечує     єдність     вимірів регламентованих радіаційних параметрів в будівництві на території України.

Протокол зіставлення дає право на проведення радіаційного контролю тільки в тому випадку, коли результати зіставлення залишаються всередині "інтервалу допустимості".

 5.2.5. Протоколи зіставлення видають лише організації, які мають дозвіл МОЗ України чи Держстандарту України. Встановлюється наступний порядок видачі протоколу зіставлення єдності вимірів регламентованих радіаційних параметрів (Додаток 1 до ДБН В. 1.4-0,02):

5.2.5.1.                       Регіональним   лабораторіям   І-го   рангу   -       Науковим   центром радіаційної медицини (НЦРМ) АМН або Держстандартом України;

5.2.5.2.                       Лабораторіям І-го та ІІ-го рангів - регіональними лабораторіями І-го рангу, яким МОЗ або Держстандартом України надано таке право;

5.2.5.3 Постам радіаційного контролю - Лабораторіями І-го і ІІ-го рангів.

6.  Радіаційний контроль сировини та будівельних матеріалів

6.1.     Загальні положення

При визначенні номенклатури сировини і будівельних матеріалів, які підлягають обов'язковому радіаційному контролю, необхідно керуватись вимогами п.4.7 цих ДБН.

6.1.1.                       Обов'язковому радіаційному контролю в будівництві підлягають такі види сировини і будівельних матеріалів:

6.1.1.1.       Природного походження - піски і глини всіх видів, гравій, крейда, сланці, вода технічна,

6.1.1.2.       Промислового виробництва - штучні заповнювачі всіх видів, в т.ч щебінь всіх видів, в'яжучі всіх видів, арматурна і конструкційна сталь.

6.1.1.3.       Відходи промислового виробництва - шлаки, золи, шлами, пуста порода та інші.

6.1.2.                       Необхідність проведення радіаційного контролю конкретного виду сировини чи матеріалу може також бути встановлена нормативним документом (ТУ чи ДСТУ) на цю продукцію.

6.2.  Радіаційний контроль на підприємствах, які видобувають (виробляють) сировину та будівельні матеріали

6.2.1. Номенклатура сировини і будівельних матеріалів, які підлягають обов'язковому радіаційному контролю, повинна бути зареєстрована в місцевому органі Держсаннагляду (Додаток 3 до ДБН В. 1.4-0.02).