МІНІСТЕРСТВО ПРОМИСЛОВОЇ ПОЛІТИКИ УКРАЇНИ

ПІ 1.4.73-346-2005

ПРИМИРНА ІНСТРУКЦІЯ

З ОХОРОНИ ПРАЦІ

ДЛЯ СВЕРДЛУВАЛЬНИКА ПНЕВМАТИКА

( ПРАЦЮЮЧОГО НА СУДНАХ)

ВСТУП

Ця „Примірна інструкція з охорони праці для свердлувальника пневматика (працюючого на суднах)" розроблена відповідно до вимог ДНАОП 0.00-4.15-98 „Положення про розробку інструкцій з охорони праці" з урахуванням досвіду підприємств суднобудівної і судноремонтної галузі, та вимог чинних нормативно-правових актів. Вона може бути використана на підприємствах суднобудівної і судноремонтної галузі як основа для розроблення інструкції з охорони праці для свердлувальника пневматика (працюючого на суднах), з урахуванням вимог чинних нормативно-правових актів та технологічної документації, що діє на підприємстві, з урахуванням конкретних умов виробництва та вимог безпеки, викладених в експлуатаційній та ремонтній документації підприємств-виготовлювачів обладнання.

Інструкцію з охорони праці для свердлувальника пневматика (працюючого на суднах), що діє на підприємстві, слід переглядати не рідше одного разу на 3 роки або до закінчення зазначеного терміну:

- у разі зміни законодавства України про охорону праці;

- у разі набуття чинності новими або переглянутими нормативно-правовими актами з охорони праці;

- за вказівкою директивних органів, вищестоящих організацій, органів державного нагляду за охороною праці;

- у випадку аварійної ситуації або нещасного випадку, що викликали необхідність перегляду інструкції;

- при впровадженні нових технологій, змін технологічного процесу або умов праці, а також при впровадженні нових видів обладнання, машин, механізмів, матеріалів, апаратури, пристроїв та інструментів.

В останньому випадку перегляд інструкції проводиться до зазначених впроваджень чи змін.

1. ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ

1.1. Примірна інструкція з охорони праці для свердлувальника пневматика (далі -Інструкція), поширюється на осіб, які працюють за професією свердлувальника пневматика (далі - свердлувальник) на суднобудівних та судноремонтних підприємствах.

1.2. До роботи свердлувальником допускаються особи не молодше 18 років, що пройшли медичний огляд при прийомі на роботу та не мають протипоказань, навчені у встановленому порядку за основною професією, пройшли вступний інструктаж та первинний на робочому місці, стажування протягом 12-15 робочих змін, перевірку практичних навичок і знань з питань охорони праці і мають посвідчення.

Терміни стажування і допуск до самостійної роботи встановлюються розпорядним документом (наказом) по підприємству (структурному підрозділу).

1.3. Пневматичні ручні машини обертальної дії застосовуються в суднобудівному виробництві для свердління й обробки отворів, для шліфування, зачищення поверхонь і інших робіт. Це зручний переносний інструмент, що працює на стисненому повітрі тиском 3-5 кгс/см2.

Недоліками пневматичного інструмента є шум і вібрація, що шкідливо впливають на людину.

1.4. Свердлувальник, що працює ручним пневматичним інструментом, зобов'язаний добре знати і дотримуватись правил з експлуатації застосовуваного виду інструмента і виконувати вимоги, викладені в цій Інструкції. Роботи зі свердління виконуються в різних умовах (у суднових приміщеннях, на палубі, на стапелі, у доку, у цехах). Все це ускладнює роботу, вимагає дотримуватись запобіжних заходів з безпеки. Неправильне ведення робіт і недотримання заходів безпеки можуть бути причиною нещасних випадків.

1.5. Свердлувальник в процесі роботи проходить навчання з надання першої допомоги потерпілим від нещасних випадків, за правилами поводження при виникненні аварійних ситуацій і володіння прийомами подання першої долікарської допомоги і транспортування потерпілого, знання розташування аптечки і призначення засобів, що містяться в ній, уміння ними користуватися.

1.6. У процесі виробничої діяльності свердлувальників можуть діяти шкідливі і небезпечні виробничі фактори, що шкідливо впливають на здоров'я:

- машини і механізми, що рухаються, рухливі частини виробничого устаткування, вироби, заготовки, матеріали, що пересуваються;

- підвищений рівень шуму на робочому місці;

- підвищений рівень вібрації;

- робота в замкнутому просторі;

- запиленість і загазованість повітря робочої зони;

- розташування робочого місця на значній висоті щодо поверхні землі (підлоги);

- фізичні перевантаження, особливо при роботі в стиснутих умовах;

- падіння предметів з висоти.

1.7. Під час роботи свердлувальник повинен знати і дотримуватись правил внутрішнього трудового розпорядку на підприємстві, правил особистої гігієни і санітарії:

- переодягатися і залишати одяг в побутових приміщеннях;

- питну воду вживати у спеціально обладнаних місцях;

- прийом їжі проводити в спеціально обладнаному приміщенні, обов'язково помивши перед цим руки з милом.

1.8. Спеціальні одяг, взуття й інші засоби індивідуального захисту видаються безкоштовно в складі: костюм бавовняний, черевики шкіряні, окуляри захисні, противібраційні рукавиці, протишумові вкладиші, а також куртка і штани бавовняні при роботі в зимових умовах.

Спецодяг, спецвзуття і засоби індивідуального захисту слід утримувати в чистоті і справному стані, зберігати окремо від повсякденного одягу й особистих речей.

1.9. Для зниження стомлюваності і профілактики захворювань рекомендується:

1.9.1. Виконувати 1-2 рази в день комплекс гімнастичних вправ, що охоплюють по можливості всі м'язи верхніх кінцівок, плечового пояса і тулуба.

1.9.2. Приймати процедури в потоці теплого повітря для рук після закінчення робочого дня з наступним самомасажем рук.

1.9.3. Приймати вітаміни В и С.

1.9.4. Для захисту від шуму слід застосовувати захисні пристосування: антифони, протишумові навушники, різні глушителі, ультратонку скловату й інші засоби.

1.10. На будуємих і ремонтуємих суднах, а також на території підприємства, де це запропоновано правилами внутрішнього розпорядку, необхідно працювати і знаходитися в захисній касці.

1.11. При переміщенні навколо судна і по судну необхідно бути уважним, уникаючи імовірності травматизму падаючими зверху предметами або від падіння через прокладені на шляхах переміщення шланги, кабелі системи і інші лежачі предмети.

1.12. При роботі крана не можна знаходитися на шляху переміщення вантажу, стояти або проходити під ним.

1.13. Свердлувальник повинен виконувати тільки ту роботу, що доручена адміністрацією і за умови, що безпечні способи її виконання передбачені в технологічному процесі і свердлувальник ними володіє.

У сумнівних випадках необхідно звертатися до керівника робіт з підпорядкованості за роз'ясненнями й уточненнями.

Якщо поряд з основною роботою необхідно в порядку сполучення виконувати й інші роботи, наприклад, стропування і переміщення вантажів, суднових деталей або конструкцій, необхідно пройти навчання, освоїти способи безпечного виконання і отримати посвідчення на право виконання цих робіт.

1.14. При виконанні вантажопідйомних робіт краном свердлувальнику дозволяється підмінювати стропальника і подавати команди крановику тільки при наявності допуску до стропальних робіт. Такий допуск видається свердлувальнику, що пройшов навчання по спеціальній програмі і має посвідчення та дозвіл адміністрації на виконання цих робіт.

1.15. При спільній роботі з іншими робітниками (у бригаді) необхідно точно виконувати розпорядження керівника робіт або старшого робітника, виділеного в бригаді на період спільної роботи.

1.16. У процесі провадження робіт і перебування на території підприємства свердлувальники зобов'язані дотримуватись правил внутрішнього розпорядку, праці і відпочинку.

1.17. Свердлувальник повинен отримати пневматичний інструмент безпосередньо у відповідального за його справність і технічний стан.

1.18. Свердлувальнику забороняється робити розбирання і ремонт пневматичного інструмента. У випадку виявлення підвищеного шуму, вібрації і биття обертових частин, витоку мастила й іншого, пневматичний інструмент необхідно здати в інструментальну майстерню для ремонту і налагодження.

1.19. Свердлувальник зобов'язаний:

- піклуватися про особисту безпеку і здоров'я, а також про безпеку і здоров'я оточуючих людей у процесі виконання будь-яких робіт або під час перебування на території підприємства;

- знати і виконувати вимоги цієї Інструкції, правила поводження з машинами, механізмами, устаткуванням і іншими засобами виробництва;

- правильно застосовувати колективні й індивідуальні засоби захисту, дбайливо відноситися до виданого у використання спецодягу, спецвзуттю й іншим засобам індивідуального захисту;

- дотримуватись вимог інструкцій з експлуатації устаткування;

- знати місцезнаходження аптечки і засобів надання долікарської допомоги, первинних засобів пожежегасіння, головних і допоміжних виходів, шляхів евакуації у випадку аварії або пожежі;

- знати номера телефонів медичної установи і пожежної охорони;

- проходити у встановленому законодавством порядку попередні і періодичні медичні огляди.

1.20. Про кожен нещасний випадок потерпілий або свідок нещасного випадку зобов'язаний негайно повідомити керівника робіт чи іншу уповноважену особу підприємства і вжити заходів до подання допомоги потерпілому.

1.21. При виявленні порушень правил з охорони праці і пожежної безпеки іншими робітниками або виникненні небезпеки для навколишніх свердлувальник повинен попередити порушника про необхідність дотримання вимог, що забезпечують безпеку виконання робіт, а навколишніх про небезпеку, що загрожує, і повідомити керівнику робіт.

1.22. При виявленні несправності устаткування, пристосувань, інструмента необхідно повідомити про це керівникові. Користуватися і застосовувати в роботі несправне устаткування й інструменти не допускається.

1.23. Свердлувальник вправі відмовитися від дорученої роботи, якщо на робочому місці створилася виробнича ситуація, небезпечна для його життя і здоров'я, або для навколишніх людей і природного середовища.

Факт наявності такої ситуації повинен підтверджуватися фахівцями з охорони праці підприємства у встановленому законодавством порядку.

1.24. Свердлувальнику, виходячи з припустимого сумарного часу дії локальної вібрації в залежності від перевищення її гранично припустимого рівня, встановлюється раціональний режим праці.

1.25. Свердлувальник, що порушує Інструкцію, притягується до відповідальності відповідно до діючого законодавства.

2. ВИМОГИ БЕЗПЕКИ ПЕРЕД ПОЧАТКОМ РОБОТИ

2.1. Необхідно привести в порядок робочий одяг: штани повинні бути навипуск, куртка одягнена поверх штанів, манжети рукавів застебнуті, на ногах робочі черевики або чоботи, надягти головний убір або каску, якщо носіння її встановлене адміністрацією.

Робота в легкому взутті (сандаліях, тапочках, босоніжках) не допускається.

2.2. Слід оглянути робоче місце, забрати з-під ніг і проходів усе, що може перешкодити в роботі, звільнити проходи, перевірити справність огородження прорізів.

2.3. Якщо підлога в цеху, палуба судна на місці майбутньої роботи слизькі або мокрі (облиті мастилом, фарбою, водою), необхідно протерти слизькі місця дрантям або посипати піском, тирсою.

2.4. Якщо підлога в цеху холодна (бетонна, плиткова, металева), необхідно установити під ноги справні дерев'яні ґрати з зазором між рейками не більш 20-25 мм.

2.5. Для виконання робіт необхідно:

- на висоті, при неможливості установки будівельних помостів і риштувань з огородженням, підготувати запобіжний верхолазний пояс;

- усередині приміщень, вигородок, цистерн, посудин і інших при свердлінні, зачищенні й інших операціях зі значним шумом приготувати протишумові засоби: антифони, беруші, навушники тощо;

- у приміщеннях з наявністю пилу вище гранично припустимої концентрації підготувати протипилові респіратори типу «У-2ДО» або «Пелюсток»;

- у лежачому положенні, спираючись на лікті або коліна, підготувати підлокітники і наколінники.

2.6. Слід підготувати необхідний для роботи пневматичний інструмент і пристосування, перевірити і переконатися в їх справності:

- пневматична свердлильна машинка повинна бути добре промита і змазана; пусковий курок або пускова муфта повинні працювати безвідмовно; у випадках відмовлення в роботі необхідно здати інструмент у комору для його заміни;

- конус шпинделя пневматичної машини не повинен мати забоїн;

- робочий інструмент (свердло) повинен бути правильно заточений, не мати тріщин і забоїн на хвостовиках.

2.7. Перевірити, що пневматичний інструмент пронумерований, має на корпусі інвентарний номер, і записаний у спеціальний журнал, у якому відзначаються його періодичні огляди. (Пневматичний інструмент, незалежно від умов праці, слід не рідше одного разу в шість місяців розбирати, промивати, змазувати, заміняти зношені деталі. Результати огляду, ремонту заносяться в журнал і паспорт).

2.8. Повітряний шланг, отриманий з комори, повинен бути справним (без рванин і свищів) і надійно закріпленим на штуцерах, що мають повне різьблення, за допомогою спеціальних стяжних хомутиків.

З'єднання шланга гладкими трубками не допускається.

2.9. Про всі виявлені недоліки слід доповісти керівнику робіт та приступати до виконання робіт після усунення всіх недоліків.

3. ВИМОГИ БЕЗПЕКИ ПІД ЧАС ВИКОНАННЯ

РОБОТИ

3.1. Свердлильні роботи пневматичним інструментом необхідно робити в захисних окулярах закритого типу.

3.2. Перш ніж приєднати шланг до магістралі, необхідно відкрити вентиль на магістралі для випуску з неї конденсату. Приєднати шланг до магістралі і короткочасним незначним тиском продути його стисненим повітрям для видалення вологи і пилу.

3.3. Не можна допускати перегинання шлангів, заплутування, перетинання з тросами, електрокабелями, а також з ацетиленовими і кисневими шлангами. Шланги необхідно розміщати так, щоб була виключена можливість наїзду транспорту і проходу по ньому людей.