Державний комітет України по земельних ресурсахДЕРЖАВНА ІНСПЕКЦІЯ З КОНТРОЛЮ ЗА ВИКОРИСТАННЯМ І ОХОРОНОЮ ЗЕМЕЛЬ

Лист

від 21.02.2007 р. N 6-8-339/159

Щодо надання роз'яснень

У Держземінспекції в межах наданих повноважень розглянуто звернення Запорізької облдержземінспекції від 31.01.2007 N 01-02/49 стосовно надання роз'яснення щодо використання земельної ділянки для розміщення зовнішньої реклами. За результатами розгляду повідомляємо наступне.

Відповідно до частини 1 статті 16 Закону України "Про рекламу" від 03.07.96 N 270/96-ВР (із змінами) зовнішня реклама, на територіях, будинках та спорудах розміщується за згодою їх власників або уповноважених ними органів (осіб).

Згідно з пунктом 3 Типових правил розміщення зовнішньої реклами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2003 N 2067 (далі - Правила), зовнішня реклама розміщується па підставі дозволів та у порядку, встановленому виконавчими органами сільських, селищних, міських рад відповідно до цих Правил.

Місце розташування рекламного засобу відповідно до пункту 2 Правил - це, зокрема, площа відведеної території на відкритій місцевості у межах населеного пункту, що надається розповсюджувачу зовнішньої реклами в тимчасове користування власником або уповноваженим ним органом (особою). Пунктом 32 Правил встановлено, що площа місця розташування рекламного засобу визначається як сума площі горизонтальної проекції рекламного засобу на це місце та прилеглої ділянки завширшки за периметром горизонтальної проекції цього засобу.

Стосовно розміщення об'єктів зовнішньої реклами вздовж автомобільних доріг загального користування повідомляємо наступне. Відповідно до пункту 3.1 Порядку видачі та анулювання спеціальних дозволів на зняття та перенесення ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) земельних ділянок, затвердженого наказом Державного комітету України по земельних ресурсах від 4 січня 2005 р. N 1, власники земельних ділянок та землекористувачі, які проводять гірничодобувні, геологорозвідувальні, будівельні та інші роботи, зобов'язані отримати дозвіл на зняття та перенесення ґрунтового покриву (родючого шару грунту) земельної ділянки, якщо це призводить до порушення поверхневого (родючого) шару ґрунту. 

Зважаючи на вищевикладене, розміщення рекламного засобу на земельній ділянці передбачає її використання (встановлення, поточні монтажні роботи тощо), а використання землі в Україні згідно із статтею 2 Закону України "Про плату за землю" є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка, яка перебуває у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди.

Крім того, частиною третьою статті 125 Земельного кодексу України визначено, що приступати до використання земельної ділянки до встановлення її меж у натурі (на місцевості), одержання документа, що посвідчує право на неї, та державної реєстрації забороняється.

Отже, земельна ділянка під розміщення зовнішньої реклами, незалежно від того, отримав розповсюджувач зовнішньої реклами дозвіл на її розміщення чи ні, повинна використовуватись за наявності правовстановлюючого документа на землю.

Одночасно повідомляємо, що роз'яснення Держземінспекції не є нормативно-правовим актом і носить рекомендаційний характер.

 

Перший заступникначальника інспекції 

 О. О. Бредіхін