5.5. Конструкція вогнегасників повинна запобігати виділенню токсичних газів вогнегасних речовин, що в них містяться, як у звичайних умовах перевезення, так і під впливом температури, що виникає при пожежі.

5.6. Переносні вогнегасники повинні бути опломбовані, мати маркування про відповідність стандарту та напис, що вказує дату закінчення терміну придатності.

5.7. Вогнегасники повинні встановлюватися на транспортних одиницях так, щоб в будь-який час бути легко доступними для екіпажу транспортного засобу, а також щоб бути захищеними від впливу погодних умов з метою уникнення зниження їх експлуатаційної надійності.

5.8. Кожна транспортна одиниця, що здійснює перевезення небезпечних вантажів, в обов'язковому порядку укомплектовується таким обладнанням:

а) не менш як одним противідкотним упором на кожний транспортний засіб; при цьому противідкотний упор має відповідати вимогам РСТ УССР 1804-87;

б) не менш як двома конусами із світловідбивною поверхнею, миготливими ліхтарями жовтого кольору з автономним живленням або знаками аварійної зупинки, що відповідають стандарту;

в) жилетами оранжевого кольору із світловідбивними елементами та переносними ліхтарями для кожного члена екіпажу;

г) засобами захисту органів дихання при перевезенні газів, які мають токсичні властивості, або виробів, що містять такі гази;

ґ) засобами індивідуального захисту та обладнанням, необхідними для прийняття додаткових та спеціальних заходів у разі аварії та надзвичайної ситуації, зазначеними в письмових інструкціях (аварійній картці).

6. Вимоги, що стосуються базових транспортних засобів

6.1. Базові транспортні засоби EX/II, EX/III, FL, OX та AT, допущені до перевезення небезпечних вантажів, повинні відповідати вимогам цього розділу.

Вимоги, які застосовуються для конкретних типів транспортних засобів, визначаються згідно з таблицею 4 (рубрикація, подана в таблиці, відповідає рубрикації тексту розділу).

Таблиця 4. Вимоги, що стосуються базових транспортних засобів EX/II, EX/III, AT, FL та OX

ТЕХНІЧНІ ХАРАКТЕРИСТИКИ 

ТРАНСПОРТНІ ЗАСОБИ 

ПРИМІТКА 

  

EX/II 

EX/III 

AT 

FL 

OX 

  

6.2 

ЕЛЕКТРООБЛАДНАННЯ 

6.2.1 

Електропроводка 

  

Х 

Х* 

Х 

Х 

* Застосовується для транспортних засобів типу AT, які перевозять контейнери-цистерни, цистерни, що переносяться, чи багатоелементні газові контейнери, які вперше зареєстровані після 30 червня 1997 року. З 1 січня 2005 року застосовуватиметься до всіх транспортних засобів типу AT, які перевозять контейнери-цистерни, цистерни, що переносяться, чи багатоелементні газові контейнери 

6.2.2 

Головний перемикач акумуляторної батареї 

  

  

  

  

  

  

6.2.2.1 

  

  

Х 

  

Х 

  

  

6.2.2.2 

  

  

Х 

  

Х 

  

  

6.2.2.3 

  

  

  

  

Х 

  

  

6.2.2.4 

  

  

Х 

  

Х 

  

  

6.2.3 

Акумуляторні батареї 

Х 

Х 

  

Х 

  

  

6.2.4 

Електроланцюги, що постійно перебувають під напругою 

  

  

  

  

  

  

6.2.4.1 

  

  

  

  

Х 

  

  

6.2.4.2 

  

  

Х 

  

  

  

  

6.2.5 

Електрообладнання, розміщене позаду кабіни автомобіля 

  

Х 

  

Х 

  

  

6.3 

ГАЛЬМУВАННЯ 

6.3.1 

Загальні положення 

Х 

Х 

Х 

Х 

Х 

Застосовуються до всіх типів транспортних засобів, вперше зареєстрованих після 30 червня 1997 року 

6.3.2 

Антиблокувальна гальмівна система  

  

Х* 

Х* 

Х* 

Х* 

* Застосовується до:
- автотранспортних засобів дозволеною максимальною масою понад 16 т та причепів дозволеною максимальною масою понад 10 т, уперше зареєстрованих після червня 1993 року;
- автотранспортних засобів, допущених до буксирування причепів дозволеною максимальною масою понад 10 т, уперше зареєстрованих після 30 червня 1995 року;
- всіх транспортних засобів, допущених до перевезення небезпечних вантажів, починаючи з 1 січня 2010 року 

6.3.3 

Зносостійка гальмівна система 

  

Х* 

Х* 

Х* 

Х* 

* Застосовується до всіх транспортних засобів, крім транспортних одиниць, що складаються із автотранспортного засобу та причепа. У цьому випадку зазначена вимога застосовується тільки до автотранспортних засобів, уперше зареєстрованих після 30 червня 1993 року. Відповідність цій вимозі є обов'язковою для всіх транспортних засобів, починаючи з 1 січня 2010 року  

6.3.4 

Аварійна гальмівна система 

  

  

  

  

  

  

6.3.4.1 

 

Х 

  

  

  

  

  

6.3.4.2 

  

  

Х 

  

  

  

  

6.4. 

ЗАПОБІГАННЯ НЕБЕЗПЕЦІ ВИНИКНЕННЯ ПОЖЕЖІ 

6.4.1 

Кабіна транспортного засобу 

  

  

  

  

  

  

6.4.1.1 

  

Х 

Х 

  

  

  

  

6.4.1.2 

  

  

  

  

  

Х 

  

6.4.2 

Паливні баки 

Х 

Х 

  

Х 

Х 

  

6.4.3 

Двигун 

Х 

Х 

  

Х 

Х 

  

6.4.4 

Система випуску відпрацьованих газів 

  

Х 

Х 

Х 

Х 

  

6.4.5 

Зносостійка гальмівна система  

  

Х 

Х 

Х 

Х 

  

6.4.6 

Опалювальні пристрої 

  

  

  

  

  

  

6.4.6.1
6.4.6.4
6.4.6.6 

  

Х* 

Х* 

Х* 

Х* 

Х* 

* Застосовується до транспортних засобів, обладнаних такими пристроями після 30 червня 1999 року. Відповідність цій вимозі є обов'язковою з 1 січня 2010 року для транспортних засобів, обладнаних такими пристроями до 1 липня 1999 року  

6.4.6.2
6.4.6.3 

  

  

  

  

Х* 

  

* Застосовується до транспортних засобів, обладнаних опалювальними пристроями після 30 червня 1999 року. З 1 січня 2010 року застосовується також до транспортних засобів, обладнаних такими пристроями раніше 

6.4.6.5 

Опалювальні пристрої 

Х 

Х 

  

  

  

  

6.4.7 

Пристрій обмеження швидкості 

Х 

Х 

Х 

Х 

Х 

Застосовується до всіх типів транспортних засобів з дозволеною максимальною масою понад 12 т, уперше зареєстрованих після 31 грудня 1987 року.
Транспортні засоби, що не відповідають вимогам цього пункту, але відповідають вимогам заводів-виробників, як виняток можуть бути допущені Державтоінспекцією МВС України до внутрішніх перевезень небезпечних вантажів 

6.4.8 

Пристрої зчеплення причепів  

Х 

Х 

  

  

  

  



6.2. Електрообладнання

6.2.1. Електропроводка

6.2.1.1. Діаметр проводів живлення повинен бути досить великим для запобігання перегріву. Проводи повинні бути добре ізольовані. Всі електроланцюги, за винятком наведених нижче, повинні бути захищені плавкими запобіжниками чи автоматичними вимикачами заводського виготовлення.

Запобіжники та автоматичні вимикачі не застосовуються в електроланцюгах, що з'єднують:

а) акумуляторну батарею з системою холодного пуску та зупинки двигуна;

б) акумуляторну батарею із генератором;

в) генератор з блоком плавких запобіжників або вимикачів;

г) акумуляторну батарею зі стартером двигуна;

ґ) акумуляторну батарею з корпусом електричної або електромагнітної системи, що вимикає зносостійку гальмівну систему;

д) акумуляторну батарею з електричним механізмом, що служить для підйому осі балансира.

6.2.1.2. Електропроводка надійно закріпляється та прокладається таким чином, щоб проводи були добре захищені від механічного та термічного впливу. Не захищені запобіжниками електроланцюги повинні бути якомога коротші.

6.2.2. Головний перемикач акумуляторної батареї

6.2.2.1. Головний перемикач акумуляторної батареї, що служить для розмикання електричних ланцюгів, повинен розміщуватись якомога ближче до акумуляторної батареї.

6.2.2.2. Пристрій управління головним перемикачем акумуляторної батареї має встановлюватись у кабіні водія в легкодоступному для водія місці. Крім того, він має бути помітним. Цей пристрій захищається від випадкового спрацювання за допомогою захисного кожуха, подвійного вимикача тощо. Додатково можуть встановлюватись інші пристрої управління головним перемикачем акумуляторної батареї, які мають належне маркування та захищені від випадкового спрацювання.

6.2.2.3. Головний перемикач акумуляторної батареї повинен мати кожух зі ступенем захисту IP65 відповідно до міжнародного стандарту МЕК 529.

6.2.2.4. З'єднання електричних контактів з перемикачем повинно мати ступінь захисту IP54. Це не є необхідним, якщо контакти знаходяться в захисному кожусі, яким може слугувати відсік акумуляторної батареї. У цьому випадку досить захистити контакти від короткого замикання, ізолювавши їх, наприклад, за допомогою гумового ковпачка.

6.2.3. Акумуляторні батареї

Виводи акумуляторних батарей повинні бути електроізольовані або закриті ізолюючою кришкою акумуляторного відсіку. Якщо акумуляторні батареї розміщені не під капотом автомобіля, вони повинні встановлюватись у спеціальному відсіку, що має вентиляцію.

6.2.4. Електропроводка, що постійно перебуває під напругою

6.2.4.1. Частини електрообладнання, у тому числі з'єднувальні проводи, що можуть залишатись під напругою при роз'єднаних контактах головного перемикача акумуляторної батареї, повинні бути розраховані на використання в небезпечній зоні.

6.2.4.2. З'єднання електрообладнання з головним перемикачем акумуляторної батареї, що перебувають під постійною напругою, повинні бути захищені від перегріву за допомогою плавких запобіжників, автоматичних вимикачів, обмежувачів струму тощо заводського виготовлення.

6.2.5. Електрообладнання, розміщене позаду кабіни водія

6.2.5.1. Електрообладнання, розміщене позаду кабіни водія, повинно бути сконструйованим, виготовленим та захищеним таким чином, щоб у звичайних умовах експлуатації транспортного засобу, а також у разі удару чи деформації виключалась можливість займання або короткого замикання.

6.2.5.2. Електропроводка (крім проводів датчиків антиблокувальної гальмівної системи), розміщена позаду кабіни водія, повинна бути захищена від ударів, стирання та зносу при звичайних умовах експлуатації транспортного засобу. Приклади захисту електропроводів наведені в додатку 5 до цих Правил.