- для ЛЗР;

- укладати по ширині штабеля або стелажа не більше двох бочок, на кожному ярусі стелажа бочки слід укладати в один ряд по висоті, незалежно від виду нафтопродуктів;

- проходи для транспортування бочок повинні бути не менше 1,8 м. завширшки, а проходи між стелажами або штабелями - не менш 1 м. Бочки повинні укладатися пробками догори.

3.3.3 Порожні металеві бочки, забруднені нафтопродуктами, необхідно зберігати окремо на спеціально відведених майданчиках, із щільно закритими пробками (люками),укладеними не більше ніж у чотири яруси.

3.3.4 Допускається застосування скляної тари (закритих сулій ємкістю до 80 л. в обрешітках з ущільнюючим матеріалом) для зберігання особливо чистих рідин та рідин, здатних спричинити корозію металу (спирти, ефіри, кислоти).

Сулії в обрешітках слід зберігати укладеними в один ярус пробками догори, групами не більше ніж 100 сулій (а два ряди, по 50 сулій в кожному ряді). Прохід між групами сулій повинен бути не менше 1 м.

Зберігати сулії на відкритому майданчику не допускається.

3.3.5 Ступінь наповнення тари ЛЗР і ГР не повинен перевищувати 80% об'єму ємкості.

Миття тари (металевих бочок, сулій) слід проводити в окремих (спеціальних) приміщеннях, ізольованих від приміщень, де зберігаються ЛЗР і ГР.

3.3.6 Території резервуарних парків, майданчики, на яких розміщуються резервуари, необхідно очищати від проливів рідин, сміття, сухої трави, листя. Складування горючих матеріалів на території резервуарних парків не допускається.

3.3.7 На кожний резервуар повинна бути складена технологічна карта, в якій указується номер резервуару, його призначення, максимальний рівень наливу, мінімальний залишок, швидкості наповнення і спорожнення, а також максимальна температура підігріву (якщо в резервуарі зберігається продукт, який потребує підігріву).

3.3.8 Наповнення або спорожнення резервуарів можна розпочинати тільки після перевірки правильності відкривання і закривання відповідних засувок. Продукт повинен поступати під шар рідини. Подача продукту в резервуар падаючим струменем не допустима.

3.3.9 Для розливання ЛЗР і ГР повинен бути передбачений ізольований майданчик (приміщення), обладнаний відповідними пристосуваннями для виконання цих робіт.

3.3.10 В процесі експлуатації резервуарів необхідно постійно здійснювати контроль за їх герметичністю, станом прокладок фланцевих з'єднань, справністю дихальних клапанів і вогнезагороджувачів.

3.3.11 Під час огляду резервуарів, відбору проб, замірів рівня рідини, зливно-наливних операціях необхідно застосовувати пристосування, що виключають іскроутворення в разі ударів. Для місцевого освітлення слід застосовувати акумуляторні ліхтарі у вибухобезпечному виконанні.

3.3.12 Для зливно-наливних операцій слід застосовувати шланги споряджені наконечниками з матеріалів, які виключають можливість іскроутворення від удару.

З метою запобігання розбризкування при наливанні і зливанні рідини наконечник шланга повинен бути опущений до дна ємкості.

Перед початком зливно-наливних операцій необхідно перевірити справність вентилів переключення, щільність шлангів і телескопічних труб.

Виявлені несправності слід негайно усунути.

3.3.13 Відігрівати застиглі рідини в зливно-наливних стояках необхідно парою, гарячою водою або нагрітим піском.

3.3.14 Не допускається:

- експлуатація резервуарів, що мають перекоси, тріщини, підтікання, а також несправні контрольно-вимірювальні прилади, стаціонарні протипожежні прилади;

- розливання нафтопродуктів, зберігання пакувального матеріалу і порожньої тари у сховищах та на обвалованих майданчиках;

- переповнення резервуарів і цистерн;

- відбирання проб з резервуарів під час зливання або наливання нафтопродуктів;

- зливання і наливання нафтопродуктів під час грози;

- укладання бочок без прокладок між ярусами;

- приймання та зберігання пошкоджених бочок, бочок без пробок або закритих пробками що не відповідають тарі;

- застосування інструменту для відгвинчування пробок з металу, що може спричинити утворення іскор;

- проведення ремонту на заповнених нафтопродуктами резервуарах і трубопроводах.

3.3.15 У складах для зберігання ЛЗР і ГР необхідно постійно контролювати дієздатність газоаналізаторів і газосигналізаторів, постійно діючої примусової загальнообмінної і аварійної вентиляції, робочого і аварійного освітлення, телефонного зв'язку, системи опалення.

3.4 Вимоги безпеки щодо зберігання балонів з газами.

3.4.1 Балони з газами слід зберігати у спеціальних складах або на майданчиках (за винятком отруйних газів), захищених від опадів та сонячного проміння.

3.4.2 У складах балонів з газами не допускається зберігання будь-яких сторонніх речовин, матеріалів, обладнання.

3.4.3 Балони з горючими газами слід зберігати окремо від балонів з киснем, стисненим повітрям, хлором, фтором та іншими окислювачами, а також від балонів з іншими небезпечними газами.

Допускається спільне зберігання на відкритих майданчиках балонів з різними продуктами розділення повітря. При цьому місця зберігання балонів з різними продуктами розділення повітря повинні бути відокремлені одне від одного негорючими бар'єрами висотою 1,5 м.

3.4.4 Під час зберігання і транспортування балонів з киснем слід не допускати попадання на них жиру та стикання арматури з промащеними матеріалами. Під час перекантовування балонів з киснем вручну не допускається братися руками за вентилі.

3.4.5 Балони, в яких виявлене витікання газу, слід негайно прибрати зі складу в безпечне місце.

3.4.6 Балони з горючими газами, які мають башмаки, необхідно, зберігати у вертикальному положенні у спеціальних гніздах, клітках та інших пристроях, що виключають їх падіння.

Балони, які не мають башмаків, слід зберігати в горизонтальному положенні на дерев'яних рамах або стелажах. Висота штабеля в цьому випадку не повинна перевищувати 1,5 м , а всі вентилі повинні бути закриті запобіжними ковпаками і повернені в один бік. Між рядами балонів, укладених в штабелі, повинні бути прокладки, які запобігають розкачуванню балонів та стиканню їх між собою.

3.4.7 Не допускається:

- транспортувати і зберігати балони з газами без запобіжних ковпаків та нагвинчених на штуцери засувок;

- зберігати балони з пошкодженим корпусом (вм'ятинами, тріщинами, пошкодженими корозією тощо), а також з простроченим строком опосвідчення;

- ударяти балони один об одного під час навантаження, розвантаження і зберігання, допускати падіння ковпаків та балонів на підлогу;

- перебування у складі балонів з горючими газами осіб у взутті з металевими цвяхами або підковами.

3.5 Вимоги безпеки щодо зберігання волокнистих матеріалів.

3.5.1 Волокнисті матеріали необхідно зберігати в закритих складських приміщеннях, під навісами або на відкритих майданчиках, спеціально обладнаних для цього.

3.5.2 Волокнисті матеріали слід зберігати в тарі або в пачках. Волокнисті матеріали, які знаходяться в несправній тарі або в пошкоджених пачках повинні складуватися в окремі штабелі в інших місцях.

3.5.3 Проходи в закритих складах, під навісом, а також розриви між штабелями на відкритих майданчиках необхідно утримувати в чистоті, вільними від волокон, тари і інших предметів і матеріалів.

3.5.4 Не допускається зберігати разом з волокнистими матеріалами інші горючі матеріали і речовини (ЛЗР і ГР, мастила, хімічні речовини і ін.), а також відходи волокнистих матеріалів.

3.5.5 Розкривати пакети волокнистих матеріалів на території складу не допускається. Приміщення складу, його будівельні конструкції, територію необхідно систематично очищати від волокон і пилу.

3.6 Вимоги безпеки щодо зберігання порошків подрібненої продукті.

3.6.1 Порошкову і подрібнену продукцію необхідно зберігати в закритих сухих приміщеннях, захищених від попадання атмосферних опадів і ґрунтових вод.

3.6.2 Не допускається сумісне зберігання порошків і подрібнених матеріалів, які при взаємодії один з одним можуть викликати займання або вибух, а також тих, які по різному реагують на засоби пожежегасіння, що можуть використовуватися.

3.6.3 Перед складуванням порошкової і подрібненої продукції в приміщення складу його необхідно ретельно очистити від залишків попередньої продукції.

3.6.4 Порошкову і подрібнену продукцію, яка надходить до складу, необхідно уважно оглянути. Зберігання продукції допускається тільки в справній (непошкодженій) тарі, на якій повинні бути написи або бирки з назвою продукції і датою надходження.

3.6.5 Подрібнену продукцію, що надходить до складу в лантухах, барабанах, бочках і іншій тарі, необхідно зберігати на стелажах або в штабелях.

3.6.6 При закладанні для зберігання полімерних порошкових матеріалів в прогумованих лантухах слід знімати верхню джутову упаковку.

3.6.7 Штабелі сипучих матеріалів необхідно розміщувати так, щоб виключалось змішування різних речовин, що просипалися під час складування і транспортування.

3.6.8 Подрібнені і порошкові матеріали слід зберігати не ближче 1 м від батарей опалення.

3.6.9 Умови зберігання перекисів, металевих порошків і інших аналогічних речовин повинні виключати дію на них (на "їх тару) прямих сонячних променів.

3.6.10 При виявленні явищ самонагрівання або розкладання матеріалів, що зберігаються, слід негайно видалити пошкоджену тару із складу і прийняти заходи щодо локалізації процесу, що розпочався.

3.6.11 Всі операції, пов'язані з розкриванням тари, дробленням, розпушенням і розфасуванням порошкової продукції, необхідно проводити в приміщеннях, ізольованих від місць зберігання.

3.6.12 В разі необхідності розкривання тари з дрібнодисперсними металевими порошками, карбідами металів і іншими речовинами, здатними при взаємодії з вологою або при розкладанні виділяти горючі гази, необхідно застосовувати інструмент, що виключає іскріння при терті або ударі.

3.6.13 Слід негайно прибирати з приміщення складу розсипані порошки, пошкоджену тару, обривки паперових лантухів і мішковини.

Всі приміщення складу і його устаткування необхідно систематично очищати від пилу, що осів.

3.7 Про виявлені під час роботи порушення, неполадки, несправності устаткування, які можуть завадити безпечному виконанню роботи або призвести до аварійної ситуації, а також про кожний нещасний випадок комірник повинен негайно повідомити безпосереднього керівника і вжити заходів щодо надання долікарської допомоги потерпілому.

До прибуття комісії з розслідування на місці події необхідно зберігати обстановку та устаткування у такому стані, в якому вони були на момент події, якщо це не загрожує життю та здоров'ю інших працівників і не призведе до більш тяжких наслідків. Крім того, необхідно вжити заходів щодо недопущення подібних випадків у ситуації, що склалася.


4. Вимоги безпеки після закінчення роботи


4.1 Прибрати приміщення складу від сторонніх предметів, розсипаних порошків або пролитих речовин, обтирального матеріалу, обривків паперу і ін. У випадку змінної роботи - підготуватися до здачі зміни та здати зміну у встановленому на підприємстві порядку.

При роботі в одну зміну - виключити устаткування і вимкнути освітлення.

4.2 Зняти та прибрати у відведене для цього місце спецодяг і інші засоби індивідуального захисту, які використовувалися в процесі роботи.

4.3 Вимити лице і руки теплою водою з милом або прийняти душ.

4.4 Повідомити безпосереднього керівника про всі недоліки, які мали місце в процесі роботи.


5 Вимоги безпеки в аварійних ситуаціях


5.1 Характерні ознаки можливих аварійних ситуацій в процесі роботи комірника наступні:

- розгерметизація устаткування, трубопроводів, тари з викидом значної кількості продукту, пари, пилу у виробниче та зовнішнє середовище;

- коротке замикання електрокомунікацій, електрообладнання;

- загоряння устаткування, трубопроводів, тари, продукту.

5.2 У випадку розливу ЛЗР, ГР необхідно розлитий продукт засипати піском, зібрати і видалити у відведене для цього місце.

У випадку виникнення аварійної ситуації з викидом в навколишнє середовище шкідливих речовин (парів, газів і ін) комірник повинен негайно повідомити про те, що сталося, безпосереднього керівника та діяти у відповідності з його вказівками, а також у відповідності з Планом локалізації та ліквідації аварійних ситуацій і аварій (ПЛАС), якщо його наявність передбачена для даного об'єкта

5.3 У випадку виникнення пожежі комірник повинен припинити роботу, обезживлити електрообладнання, виключити вентиляцію та діяти у відповідності з вимогами інструкції з пожежної безпеки підприємства.

5.4 При нещасних випадках необхідно (до прибуття швидкої медичної допомоги) надати першу допомогу потерпілому.

Конкретні дії щодо надання першої допомоги, потерпілим при різноманітних ураженнях викладені в інструкції з надання першої (долікарської) допомоги потерпілим, що діє на підприємстві та вивчається комірником при проходженні навчання та інструктажів з питань охорони праці.


Примірна інструкція опрацьована Державним науково-дослідним інститутом техніки безпеки хімічних виробництв (ДержНДІТБХВ, м. Сєвєродонецьк)

Директор інституту Завідуючий лабораторією