12.3.4 Балони з ГГ мають зберігатися окремо від балонів з киснем, стиснутим повітрям, хлором, фтором і іншими окислювачами, а також токсичних газів. Зовнішня поверхня балонів має бути пофарбована в установлений для даного газу колір.

12.3.5 При зберіганні і транспортуванні балонів з киснем не можна допускати попадання на них жиру і прикладання до арматури промаслених матеріалів. При перекантуванні балонів з киснем вручну забороняється братися за вентилі.

12.3.6 Балони, з яких виявлено витікання газу, потрібно негайно прибирати зі складу в безпечне місце.

12.3.7 Приміщення для зберігання ГГ необхідно обладнати газовими аналізаторами, а при їх відсутності адміністрацією АЕС має бути встановлений порядок організації відбору і контролю проб повітря не рідше одного разу за зміну.

12.3.8 Балони з ГГ, що мають башмаки, мають зберігатися у вертикальному положенні в спеціальних клітках та інших пристроях, що запобігають їх падінню. Балони, які не мають башмаків, слід зберігати в горизонтальному положенні на дерев'яних рамах або стелажах. Висота штабеля у цьому випадку не повинна перевищувати 1,5 м, а всі вентилі мають бути закриті запобіжними ковпаками і повернуті в одну сторону. При укладанні балонів в штабелі між рядами мають бути прокладені прокладки, що запобігають розкочуванню балонів і зіткненню їх між собою.

12.3.9 Склади для зберігання балонів з ГГ повинні мати природну і примусову вентиляцію, що постійно працює і забезпечує безпечну концентрацію газу. Експлуатувати склади з вентиляцією, яка не працює, забороняється. У цих складах дозволяється тільки водяне, парове низького тиску або повітряне опалювання. На дверях (воротах) складів балонів з газом необхідно вивішувати таблички із зазначенням вогнегасної речовини, яку допустимо застосовувати на випадок пожежі. Обслуговувальний персонал повинен знати пожежну небезпеку газів, що зберігаються, порядок евакуації балонів і правила гасіння ГГ.

12.3.10 Не дозволяється:

зберігання будь-яких інших речовин, матеріалів, устаткування, предметів у складах балонів з газами;

транспортування і зберігання балонів без запобіжних ковпаків і заглушок, що нагвинчують на штуцери;

зберігання балонів з пошкодженим корпусом (ум'ятинами, тріщинами, корозією та ін.), а також з простроченим терміном періодичного опосвідчення;

зберігання балонів з ГГ і окислювачами в приміщеннях, що не є спеціальними складами для балонів;

ударяти балони один об одного при вантаженні, розвантаженні і зберіганні, падіння ковпаків і балонів на підлогу;

розміщення в одному відсіку складу більше: 500 балонів з горючими або отруйними газами; 1 тис. балонів з негорючими і неотруйними газами; зберігання в будівлі складу більше 3 тис. балонів (у перерахунку на 40-літрові);

допуск в склад балонів з ГГ осіб у взутті, підбитому металевими цвяхами або підковами;

перевищення встановлених норм заповнення балонів стиснутим, зрідженим або розчиненим газом.

12.3.11 На складі балонів з газами не дозволяється зберігати інші речовини, матеріали, предмети. На відстані 10 м навколо складу з балонами забороняється зберігати горючі матеріали і проводити роботи з відкритим вогнем.

12.3.12 Розміщення групових балонних установок без розривів від будівель допускається тільки біля глухих стін, що не згорають.

12.3.13 Електричне освітлення складів для балонів з ГГ має бути тільки у вибухобезпечному виконанні. Вимикачі (автомати, рубильники та ін.) і запобіжники повинні бути винесені назовні.

12.3.14 Опалювання складів для зберігання балонів має бути тільки центральне. Відстань від балонів до радіаторів має бути не менше 1 м.

12.4 Склади хімічних речовин

12.4.1 Обслуговувальний персонал повинен знати пожежну небезпеку, правила безпечного зберігання і особливості гасіння хімічних речовин і реактивів.

12.4.2 На складах має бути розроблений план розміщення хімічних речовин із зазначенням їх найхарактерніших властивостей: "Вогненебезпечні", "Отруйні", "Хімічно-активні" та ін.

12.4.3 Зберігання хімічних речовин може здійснюватися в закритих сухих приміщеннях або під навісами в тарі залежно від фізико-хімічних і пожежонебезпечних властивостей продукції і кліматичних умов. Під піддашшям допускається зберігати тільки ті хімічні речовини, які від вологого повітря або води не розкладаються, не нагріваються і не спалахують.

12.4.4 Сильнодіючі отруйні речовини зберігаються у відповідності до встановлених вимог.

12.4.5 З урахуванням однорідності фізико-хімічних і пожежонебезпечних властивостей речовин, що зберігаються, склади мають розбиватися на окремі приміщення (відсіки), ізольовані один від одного протипожежними перегородками 1 типу. Будівлі складів хімічних речовин мають бути не нижчими II ступеня вогнестійкості.

12.4.6 Хімікати в дрібній (невеликій) тарі необхідно зберігати на стелажах відкритого типу або в шафах, а в крупній тарі (упаковці) - штабелями. Щоб уникнути перевантажень, на стелажах необхідно встановлювати максимально допустиме число (або масу) вантажних місць, що дозволяються для одночасного зберігання.

12.4.7 Стелажі, на яких зберігаються хімічні речовини і матеріали, мають виконуватися з негорючих матеріалів і розташовуватися від нагрівальних приладів на відстані не менше 1 м.

12.4.8 Тара з хімічними речовинами, що надходить на склад, повинна бути без пошкоджень герметичності та інших ознак несправності. При виявленні пошкоджень тара має негайно видалятися зі складу. На кожній тарі (упаковці) з хімічною речовиною має бути напис або бирка з його назвою і зазначенням характерних властивостей (окислювач, пальне, самозаймисте та ін.)

12.4.9 Бутлі з рідкими хімічними речовинами можна зберігати тільки в корзинах або дерев'яних обрешітках.

12.4.10 Для вантажно-розвантажувальних робіт слід застосовувати устаткування залежно від вибухопожежонебезпечності продукції.

12.4.11 Підлога в приміщеннях для зберігання рідких хімічних речовин у тарі повинна мати ухил для стікання випадково пролитої рідини до спеціальних приймальників. У складах з кислотами мають бути нейтралізувальні речовини (сода, крейда або вапно).

12.4.12 У приміщеннях, де зберігаються хімічні речовини, що здатні плавитися при пожежі, необхідно передбачати пристрої, що обмежують вільне розтікання розплаву (борти, пороги з пандусами та ін.).

12.4.13 Металеві порошки, здатні самоспалахувати (алюмінієвий, цинковий, магнієвий, нікелевий, фосфор та ін.), мають зберігатися в окремих відсіках в герметично закритій тарі. У цих відсіках зберігання інших горючих матеріалів забороняється.

12.4.14 Пляшки, бочки, барабани з хімікатами встановлюються на відкритих майданчиках групами, не більше 100 шт. у кожній, з розривом між групами не менше 1 м. У кожній групі має зберігатися продукція тільки певного виду, про що робляться відповідні написи. Майданчики необхідно добре утрамбовувати і огороджувати бар'єрами. Пляшки з реактивами на відкритих майданчиках мають бути захищені від сонячних променів.

12.4.15 При зберіганні азотної і сірчаної кислот мають бути вжиті заходи щодо недопущення зіткнення їх з деревиною, соломою і іншими речовинами органічного походження. Концентровану азотну кислоту не допускається розливати в скляні бутлі.

12.4.16 Склади речовин, що бурхливо реагують з водою (карбіди, лужні метали, перекис барію, гідрат натрію та ін.), мають розміщуватися в сухих, добре вентильованих одноповерхових приміщеннях з легким дахом. Усередині цих приміщень не повинно бути водяних, парових і каналізаційних труб. Дахи та стіни не повинні пропускати атмосферних опадів, а приміщення повинні бути захищеними від попадання ґрунтових вод.

12.4.17 Лужні метали слід зберігати в ізольованих відсіках (секціях), розташованих у торці складської будівлі, у металевих банках або контейнерах під шаром захисного середовища (інертні гази, мінеральні мастила, гас, парафін). При зберіганні в одній секції складу різних лужних металів кожен з них має розташовуватися на окремому стелажі.

12.4.18 У відсіках, суміжних з відсіками, де знаходяться лужні метали, допускається зберігати тільки негорючі хімічні речовини.

12.4.19 Барабани з металевим натрієм слід укладати: завширшки - не більше двох барабанів; завдовжки - вісім барабанів; заввишки - до чотирьох барабанів.

12.4.20 Окислювальні хімікати (хромпік, хромовий ангідрид, перманганат калію, хром, селітра та ін. окислювачі) мають зберігатися в окремих секціях складів. Зберігати ці речовини з іншими горючими речовинами забороняється.

12.4.21 Сажу і графіт, подрібнені і порошкові полімери слід зберігати в окремих, закритих, сухих складах або в секціях складів, захищених від попадання атмосферних опадів і ґрунтових вод.

12.4.22 При зберіганні подрібнених і порошкових полімерних матеріалів у прогумованих і поліетиленових мішках верхня джутова упаковка має зніматися.

12.4.23 Карбід кальцію має зберігатися в сухих, добре провітрюваних приміщеннях. Рівень підлоги приміщення має бути на 0,2 м вище за планувальну відмітку прилеглої території. Забороняється розміщувати склади для зберігання карбіду кальцію у підвальних приміщеннях і низьких місцях, що можуть затоплюватися.

12.4.24 Барабани з карбідом кальцію можуть зберігатися на складах як в горизонтальному, так і у вертикальному положенні. У механізованих складах дозволяється зберігання барабанів з карбідом кальцію у три яруси при вертикальному положенні, а за відсутності механізації - не більше ніж три яруси при горизонтальному положенні і не більше ніж два яруси при вертикальному положенні. Між ярусами барабанів мають бути вкладені дошки завтовшки 40 - 50 мм. Ширина проходів між вкладеними в штабелі барабанами з карбідом кальцію має бути не менше 1,5 м.

12.4.25 Аміачна селітра має зберігатися в окремих, не нижче II ступеня вогнестійкості, одноповерхових будівлях без горищ, у штабелях заввишки не більше 2 м. Кожен склад (відсік) площею більше 300 м2 повинен мати не менше двох самостійних виходів. В одному складі дозволяється зберігання не більше 3,5 тис. тонн селітри, а у відсіку - 1,2 тис. тонн.

12.4.26 У складських приміщеннях для зберігання аміачної селітри не повинно бути приямків, лотків, каналів та ін. поглиблень.

12.4.27 Бутлі з кислотами можуть установлюватися на стелажах не більше ніж в два яруси заввишки або зберігатися на підлозі групами не більше 100 шт. у кожній в два або чотири ряди, розділені бортом заввишки не менше 0,15 м.

12.4.28 Не дозволяється:

проводити в складах роботи, не пов'язані із зберіганням хімічних речовин;

заходити персоналу в вологому одязі і взутті в складські приміщення, де зберігаються лужні метали і інші речовини, що вступають в реакцію з водою;

застосовувати для закупорювання бутлів з кислотою пробок з органічних матеріалів (дерева, тканини, соломи та ін.);

укладати тару з натрієм на стелажах на висоті менше 0,2 м від рівня підлоги.

12.4.29 Із зовнішнього боку воріт, дверей складу або приміщення, у якому зберігаються вибухо- і пожежонебезпечні речовини, має бути вивішена інформаційна картка заходів безпеки, що характеризує пожежонебезпечність матеріалів і речовин, що зберігаються, їх кількість і основні заходи при гасінні пожежі.

12.4.30 Розлиті і розсипані хімічні речовини мають бути негайно зібрані і видалені, місце розливання (розсипання) знешкоджене (нейтралізоване), а обтиральні матеріали винесені зі складу.

12.5 Архівосховища

12.5.1 Приміщення сховищ мають відділятися від приміщень іншого призначення протипожежними перегородками 1 типу і перекриттями 3 типу або розміщуватися в окремих будівлях не нижче II ступеня вогнестійкості.

12.5.2 Двері приміщень сховищ, каталогів і описів мають бути протипожежними 2 типу.

12.5.3 Стелажі в сховищах мають виконуватися, як правило, з негорючих матеріалів. В окремих випадках для невеликих архівів, за узгодженням з органами державного пожежного нагляду, допускається улаштування дерев'яних стелажів.

12.5.4 Подовжні проходи між стелажами, а також між стелажем і стіною повинні бути завширшки не менше 0,8 м. Ширина головного проходу має бути не менше 1,2 м, а між торцями стелажів і стіною - 0,45 м.

12.5.5 Площа приміщення (відсіку) сховища між протипожежними перегородками не повинна перевищувати 600 м2. З кожного відсіку влаштовувати повинно бути не менше двох виходів. При площі відсіку менше 70 м2 допускається мати один евакуаційний вихід.

12.5.6 За відсутності в приміщеннях архівосховищ вікон необхідно влаштовувати в них спеціальні системи димовидалення.

XIII ПОЖЕЖНА БЕЗПЕКА СКЛАДІВ СВІЖОГО ЯДЕРНОГО ПАЛИВА І СХОВИЩ ВІДПРАЦЬОВАНОГО ЯДЕРНОГО ПАЛИВА

13.1 Склади свіжого ядерного палива

13.1.1 Пожежна безпека складів свіжого ядерного палива забезпечується організаційно-технічними заходами, які направлені на виконання вимог ПНАЭ-Г-14-029-91.

13.1.2 Застосування водних, повітрянопінних сумішей і води для гасіння пожеж і загорянь в складах із свіжим ядерним паливом не дозволяється.

13.1.3 Склади із свіжим ядерним паливом мають бути обладнані пожежною сигналізацією, робочим і аварійним освітленням.

13.1.4 У проекті має бути передбачене автоматичне відключення припливної вентиляції складів у разі виникнення пожежі.

13.1.5 У складах із свіжим ядерним паливом забороняється зберігання горючих матеріалів і матеріалів, що проявляють при пожежі небезпечні властивості: хімічна токсичність, корозійна активність, вибухонебезпека та ін.

13.1.6 Забороняється, щоб через зону зберігання проходили кабелі, які не пов'язані безпосередньо з подачею електроенергії до устаткування для поводження з ядерним паливом, і трубопроводи з горючими і вибухонебезпечними рідинами і газами.

13.1.7 При обслуговуванні первинних і (або) автоматичних засобів пожежогасіння, а також при гасінні загорянь в складах із свіжим ядерним паливом, необхідно забезпечувати умови суворого дотримання правил з охорони праці, пожежної і радіаційної безпеки для всіх учасників робіт.

13.2 Сховища відпрацьованого ядерного палива і радіоактивних відходів

13.2.1 Тримання в сховищах горючих матеріалів і матеріалів, що проявляють небезпечні властивості при пожежі, які не входять до складу пакувальних комплектів, забороняється.