11.3.1.12 У наряді-допуску мають бути вказані прізвища осіб: особи, що видає наряд-допуск; старшого виконавця; виконавця (-ів) робіт; спостерігача (наглядача) (-ів), допускного; представника пожежної охорони. Підписи осіб, указаних у наряді-допуску, виконуються в такій послідовності: посадовець, що видає наряд-допуск; старший виконавець; виконавець; спостерігач (наглядач); допускний; особа, що погоджує.

11.3.1.13 При заміні старшого виконавця або виконавця вогневих робіт наряд-допуск необхідно переоформляти, виконувати виправлення в наряді не допускається.

11.3.1.14 Особа, що видає наряд-допуск, визначається відповідно до списків, затверджених керівником підприємства. Він визначає необхідність і можливість безпечного виконання роботи і відповідає за:

достатність і правильність указаних у наряді-допуску заходів безпеки;

призначення керівника робіт відповідно до списків, затверджених керівниками цехів, підрозділів.

11.3.1.15 У разі потреби виконання вогневих робіт під безпосереднім спостереженням керівника робіт особа, що видає наряд-допуск, вносить запис у рядок "Додаткові заходи щодо забезпечення пожежної безпеки робіт". Особа, що видає наряд-допуск, проводить вибірковий контроль місць проведення вогневих робіт.

11.3.1.16 Старший виконавець - керівник робіт заповнює наряд-допуск і є відповідальним за:

призначення виробника (-ків);

призначення спостерігача (наглядача) (-ів);

проведення інструктажу (виробнику, членам бригади);

виконання заходів безпеки, передбачених нарядом, і їх достатність;

дотримання і виконання самим і членами бригади ПББ та передбачених протипожежних заходів;

справність апаратури й інструменту, що використовуються для роботи;

забезпечення ПЗПГ місця проведення вогневих робіт.

11.3.1.17 Старший виконавець спільно з виробником робіт повинен: прийняти робоче місце від допускного, перевірити наявність документів у членів бригади; здійснювати періодичний контроль за роботою бригади на місцях проведення вогневих робіт.

11.3.1.18 Виконавець - виробник робіт призначається керівником робіт і відповідає за:

справність електрогазозварювальної апаратури й інструменту;

підготовку робочого місця;

безпеку під час проведення робіт;

приведення в пожежобезпечний стан робочого місця і здачу його після закінчення проведення вогневих робіт з указівкою конкретного часу;

здійснює постійний контроль за проведенням вогневих робіт.

11.3.1.19 Працівник, що готує робоче місце та приводить у пожежобезпечний стан устаткування, робоче місце, черговий (оперативний) персонал, що готує робоче місце, зобов'язані виконувати заходи з підготовки робочого місця для проведення вогневих робіт, передбачені нарядом-допуском. При неможливості забезпечення безпечного виконання вказаних робіт за даним нарядом-допуском ця підготовка має бути припинена, про що докладається особі, яка видає наряд.

11.3.1.20 Допускний - особа, відповідальна за пожежну безпеку приміщення, устаткування за місцем проведення робіт, або особа з числа оперативного персоналу, у зоні оперативного обслуговування якого знаходиться місце проведення робіт (посадовець, що призначений розпорядженням начальника цеху), є відповідальним за:

правильність підготовки робочих місць, відповідність місцю і характеру роботи;

повноту вжитих заходів безпеки, необхідних для проведення робіт;

правильність допуску до роботи і повноту інструктажу керівника робіт, виробника робіт, спостерігача;

перевірку стану місць після закінчення робіт;

здійснення контролю за місцем проведення робіт після їх закінчення протягом не менше двох годин.

11.3.1.21 Допускний перевіряє наявність документів (кваліфікаційного посвідчення, а також посвідчення з ПТМ) у виробника (-ів) і підтверджує своїм підписом у наряді-допуску можливість проведення вогневих робіт на його території (устаткуванні). За відсутності необхідних або неправильно оформлених документів, наявності простроченої дати чергової перевірки знань виробник до роботи не допускається.

11.3.1.22 Допускний повинен знати і виконувати чинні ППБ при проведенні вогневих робіт та вимагати їх дотримання від членів бригади. Здійснює періодичний контроль за роботою членів бригади на місцях проведення вогневих робіт.

11.3.1.23 Спостерігач (наглядач) призначається керівником робіт з числа членів бригади і є відповідальним за:

здійснення безперервного контролю за вказаним місцем (об'єктами, устаткуванням та ін.) у період проведення робіт;

вживання необхідних заходів у разі виникнення пожежі (оповіщення, гасіння).

11.3.1.24 Члени бригади відповідають за дотримання вимог чинних ППБ і виконання ними вимог, одержаних при інструктажу перед допуском і під час роботи.

11.3.1.25 Посадова особа, що погоджує (представник пожежної охорони), контролює правильність оформлення наряду-допуску, проводить огляд місця робіт, перевіряє наявність документів (кваліфікаційного посвідчення, а також посвідчення з ПТМ) у виробника, здійснює узгодження виконання робіт, припиняє роботи в разі виявлення порушень, здійснює вибірковий контроль за роботою членів бригади на місцях проведення вогневих робіт.

11.3.1.26 Винятком можуть бути аварійні роботи, які проводяться без оформлення наряду-допуску, але в присутності особи, що має право на його видачу. В оперативному журналі вказуються: прізвища старшого виконавця, виконавця робіт, спостерігача, а також вид вогневих робіт, час і місце їх проведення, перелік заходів, що унеможливлюють виникнення пожежі. За телефоном повідомляється пожежна охорона.

11.3.1.27 У святкові й вихідні дні при проведенні аварійних вогневих робіт право визначення виду робіт надається НЗС або головному інженеру станції.

11.3.1.28 У святкові й вихідні дні наряд-допуск на виробництво вогневих робіт видає НЗС, головний інженер станції або особа, яка виконує його обов'язки.

11.3.1.29 У наряді-допуску в розділі "Заходи щодо забезпечення пожежної безпеки робіт" (залежно від типу, місця, умов та ін.) необхідно передбачити такі заходи:

приведення в пожежобезпечний стан технологічного устаткування;

видалення матеріалів, що згорають (захист екранами, що не згорають);

укомплектовування ПЗПГ;

виставляння спостерігача (-ів);

здійснення контролю за місцем закінчення вогневих робіт.

11.3.1.30 Технологічне устаткування, на якому передбачається проведення вогневих робіт, до їх початку має бути приведене в вибухопожежобезпечний стан (відключені діючі комунікації, видалені вибухопожежонебезпечні речовини, проведене безпечними методами очищення, промивка, пропарювання, забезпечені вентиляція і контроль за повітряним середовищем та ін.).

11.3.1.31 Місце проведення вогневих робіт має бути очищене від горючих речовин і матеріалів у радіусі, указаному в табл. 2.

Таблиця 2

Висота точки зварювання над рівнем підлоги і прилеглої території, м 

0 - 2 

10 

Понад 10 

Мінімальний радіус зони, м 

10 

11 

12 

13 

14 



11.3.1.32 Будівельні конструкції, що знаходяться в межах указаних радіусів, настили підлог, оздоблювальні матеріали, а також ізоляція і частини устаткування, виконані з горючих матеріалів, мають бути захищені від попадання на них іскор металевими екранами, покривалом з негорючого теплоізоляційного матеріалу або іншими способами і в разі потреби политі водою.

11.3.1.33 З метою виключення попадання розжарених частинок металу в суміжні приміщення, сусідні поверхи, довколишнє устаткування всі оглядові, технологічні та інші люки, вентиляційні, монтажні та інші отвори в перекриттях, стінах і перегородках приміщень, де проводяться вогневі роботи, мають бути закриті негорючими матеріалами.

11.3.1.34 Місця проведення вогневих робіт у будівлях і приміщеннях, де використовуються конструкції з горючих матеріалів, мають бути захищені перегородками з негорючого матеріалу. При цьому висота перегородки має бути не менше 2,0 м, а зазор між перегородкою і підлогою - не більше 50 мм. Для запобігання розльоту розжарених частинок цей зазор має бути захищений сіткою з негорючого матеріалу з розміром вічків не більше 1 мм х 1 мм.

11.3.1.35 Приміщення, у яких можливе скупчення пари ЛЗР, ГР і ГГ, перед проведенням вогневих робіт мають бути ретельно провентильовані.

11.3.1.36 При проведенні вогневих робіт у приміщеннях з категоріями А, Б (вибухо-пожежонебезпечних), вибухонебезпечних зонах, а також в ємностях і закритих об'ємах має бути встановлений ретельний контроль за станом повітряного середовища шляхом проведення експрес-аналізів із застосуванням газоаналізаторів.

11.3.1.37 Двері, що сполучають приміщення, де виконуються вогневі роботи, з суміжними приміщеннями, мають бути закриті, якщо через дверний отвір не проходять зварювальні кабелі або газові шланги.

11.3.1.38 При проведенні тих самих робіт, якщо вони проводитимуться під час декількох змін або днів (але не більше п'яти), повторний наряд-допуск від адміністрації не потрібен. У цих випадках на подальшу робочу зміну після повторного огляду місця вказаних робіт адміністрацією підтверджується раніше виданий наряд-допуск, про що робиться відповідний запис.

11.3.1.39 Приступати до робіт без наявності на робочому місці ПЗПГ не допускається. Наявність ПЗПГ (вогнегасник, полотно, відро та ін.) щодня перевіряється перед допуском до роботи.

11.3.1.40 Працівники, зайняті на проведенні вогневих робіт, повинні уміти користуватися ПЗПГ.

11.3.1.41 При виконанні вогневих робіт зварювальник (газорізальник, паяльщик та ін.) зобов'язаний мати при собі посвідчення про перевірку знань з ПТМ і кваліфікаційне посвідчення. Допускний і старший виконавець перед початком роботи повинні перевірити наявність указаних документів у виконавця.

11.3.1.42 Розширення робочого місця і об'єму робіт, не визначеного нарядом-допуском, не допускається. У разі потреби в збільшенні об'єму робіт і розширенні робочого місця оформляється новий наряд-допуск.

11.3.1.43 Проведення вогневих робіт на постійних і тимчасових місцях допускається лише після вживання заходів, що унеможливлюють виникнення пожежі: очищення робочого місця від горючих матеріалів, захисту горючих конструкцій, апаратури, забезпечення ПЗПГ.

11.3.1.44 Посадова особа, що видає наряд-допуск, старший виконавець (керівник) або виконавець (виробник) робіт зобов'язані на першу вимогу ознайомити осіб, що контролюють, з екземплярами нарядів на проведення вогневих робіт, а також проводити самим або виділити працівника для огляду робочого місця.

11.3.1.45 Під час роботи нагляд здійснюється:

безперервний - виробником робіт (виконавцем);

періодичний - відповідальним керівником (старшим виконавцем) робіт і особою, яка допустила (відповідальним за пожежну безпеку за місцем робіт) до цих робіт;

вибірковий контроль - інспектором СПБ АЕС, інженерно-інспекторським складом державної пожежної охорони, посадовцями згідно з підпунктом 11.3.1.3 цих Правил.

11.3.1.46 При перервах у роботі, а також у кінці робочої зміни зварювальна апаратура має відключатися, зокрема від електромережі, шланги від'єднуватися і звільнятися від ГР і ГГ, а в паяльних лампах тиск має бути повністю стравлений.

11.3.1.47 Після закінчення робіт уся апаратура й устаткування мають бути прибрані в спеціально відведені приміщення (місця).

11.3.1.48 Після закінчення робіт місце проведення вогневих робіт має бути ретельно оглянуте членами бригади, виконавцем, старшим виконавцем, особливо, якщо є пройми та отвори або роботи проводилися на висоті, а також у приміщеннях за наявності великої кількості матеріалів, що згорають (склади, ЛЗР, ГР і ПММ, кабельні споруди, місця з наявністю газу та ін.). У разі потреби ділянки робіт можуть бути политі водою.

11.3.1.49 Після закінчення робочої зміни виконавець спільно з членами бригади приводить місця вогневих робіт у пожежобезпечний стан і здає їх допускному.

11.3.1.50 Допускний забезпечує нагляд за місцем проведення робіт протягом двох годин. Після закінчення цього часу після повторного огляду і відсутності загоряння в наряді-допуску або оперативному журналі (документі, що його замінює) допускний повинен виконати відповідний запис.

11.3.1.51 При здачі зміни, якщо час контролю (2 години) за місцем закінчення вогневих робіт не закінчився, допускний зобов'язаний виконати запис в оперативному журналі або документі, що його замінює, з указівкою часу про необхідність подальшого контролю.

11.3.1.52 Після закінчення роботи наряд-допуск зберігається у старшого виконавця (виконавця) робіт. Другий примірник зберігається в об'єктовому підрозділі пожежної охорони. Закриті наряди-допуски зберігаються протягом п'яти днів, після чого знищуються.

11.3.1.53 Не дозволяється:

ставати до роботи при несправній апаратурі;

розміщувати постійні місця для проведення вогневих робіт у пожежонебезпечних і вибухопожежонебезпечних приміщеннях;

допускати до зварювальних та інших вогневих робіт осіб, що не мають кваліфікаційних посвідчень і не пройшли в установленому порядку навчання за програмою ПТМ і щорічну перевірку знань з отриманням спеціального посвідчення;

здійснювати зварювання, різання або паяння свіжопофарбованих конструкцій і виробів до повного висихання фарби;

користуватися при вогневих роботах одягом і рукавицями із слідами масел і жирів, бензину, гасу та інших ГР;

зберігати в зварювальних кабінах одяг, ГР та інші горючі предмети і матеріали;

допускати зіткнення електричних дротів з балонами із стиснутим, зрідженим і розчиненим газом;

організовувати постійне зберігання порожніх газових балонів у місцях проведення вогневих робіт;

виконувати вогневі роботи на апаратах і комунікаціях, заповнених горючими і токсичними матеріалами, а також таких, що знаходяться під тиском, негорючих рідин, газів, пари і повітря або під електричною напругою;