8.6. Деревообробні цехи та майстерні

8.6.1. Сушарки, фарбувальні камери, обробна та клеєварки, як правило, повинні бути розташовані у відокремлених приміщеннях, ізольованих від загальної площі цеху.

8.6.2. Запас сировини не повинен перевищувати змінної норми. Готову продукцію необхідно вчасно видаляти з цехів у спеціальні склади або на відведені для її складування майданчики.

Лісоматеріали та напівфабрикати необхідно зберігати в цехах так, щоб не захаращувати проходи та підступи до засобів пожежогасіння, електроустатковання та приладів опалення, а також шляхи евакуації.

8.6.3. Усі відходи обробки деревини у міру їх накопичення повинні бути видалені з цеху, а потім вивезені за територію підприємства. Скупчення відходів обробки деревини більш однодобового надходження не допускається.

8.6.4. Будівельні конструкції приміщень, виробниче устатковання, силові та освітлювальні електромережі повинні бути вчасно очищені від пилу.

8.6.5. Підшипники агрегатів необхідно регулярно змащувати. Мастильні та обтиральні матеріали необхідно зберігати в металевих ящиках із кришками. Після закінчення роботи ящики з використаними обтиральними матеріалами повинні бути вивезені за територію цеху для утилізації матеріалів.

8.6.6. Розігрівання клею, як правило, необхідно робити парою та, як виняток, електронагрівальними приладами з водяними банями. 

8.6.7. Лакофарби та розчинники допускається зберігати в коморі цеху, яка знаходиться біля зовнішньої стіни будівлі з віконними прорізами. Це приміщення повинне мати окремий евакуаційний вихід.

Лакофарби та розчинники слід зберігати в металевому герметичному посуді в кількості не більше добової потреби.

8.6.8. Фарбування виробів пульверизаторами необхідно робити в спеціальних негорючих камерах або шафах, які обладнані витяжною вентиляцією. Проведення цих робіт у загальних приміщеннях цехів не допускається.

8.6.9. Опалення в цехах повинне бути центральне. Пічне опалення в цехах допускається у виняткових випадках за узгодженням з органами Держпожежнагляду.

8.6.10. На території або в цехах повинні бути відведені спеціальні місця для паління, обладнані металевими урнами або бочкою з водою.

8.6.11. Сушарки деревини повинні бути виконані з негорючого матеріалу та оснащені виробничою автоматикою, яка відключає нагрівальні прилади у разі підвищення температури вище допустимої. Перед завантаженням сушильних камер деревиною вони повинні бути очищені від трісок та тирси.

8.6.12. Бункери - нагромаджувачі дерев'яної тирси повинні бути металевими та мати пристрої, які унеможливлюють розпилення тирси на території.

8.7. Ремонтно-механічні цехи та майстерні

8.7.1. Промивання вузлів та деталей гірничо-шахтного устатковання необхідно робити негорючими емульсіями та рідинами в спеціальних приміщеннях з витяжною вентиляцією.

8.7.2. Термообробку необхідно проводити в пожежобезпечних приміщеннях. У приміщеннях, де проводиться промивання, термообробка заборонена.

8.7.3. Відремонтоване гідравлічне устатковання, яке надійшло для ремонтування, необхідно зберігати в майстерні в положенні, що не допускає витікання робочої рідини.

8.7.4. Зберігання ЛЗР та ГР у цехових роздавальних коморах допускається в металевих резервуарах у кількостях, які не перевищують добову потребу.

Зберігання в загальних приміщеннях ЛЗР та ГР, кислот, балонів зі стисненим та зрідженим газами, карбіду кальцію забороняється. Карбід кальцію повинен зберігатися поза виробничим приміщенням.

8.7.5. Чисті та промаслені обтиральні матеріали повинні зберігатися окремо в металевих ящиках з кришками.

8.7.6. Для проведення вогневих робіт повинні бути відведені безпечні щодо пожежі постійні місця. 

8.7.7. Спецодяг повинен зберігатися в шафках. Промаслений спецодяг необхідно зберігати в розвішеному стані.

8.7.8. У ковальських цехах металеві димарі при проходженні через покриття, виконані з горючих матеріалів, повинні бути ізольовані за допомогою пісочниці, розмір якої повинен бути не менше 25 см від труби до деревини, або мати відступ, закритий сталевим листом, не менше трьох діаметрів труби.

8.7.9. Забороняється підімкнення тимчасових електропроводок, скручування електропроводки та застосування невідповідного електрозахисту. Після закінчення роботи електромережа і струмоприймачі в цехах повинні бути знеструмлені.

8.8. Адміністративно-побутові будинки

8.8.1. Будівлі АПК, які розташовані окремо, можуть бути з'єднані з виробничими або надшахтними будівлями клітьового підйому утепленим переходом закритого типу (тунель, коридор, міст).

8.8.2. Приміщення для сушіння робочого одягу повинні бути виконані з негорючих матеріалів. Двері в приміщеннях сушарок повинні бути протипожежними 2-го типу.

8.8.3. Радіатори парового опалення в приміщеннях сушіння робочого одягу повинні бути захищені металевими сітками, установленими від радіаторів на відстані не менше 0,5 м. Сушіння одягу за допомогою реостатів не допускається.

8.8.4. У гардеробній чистого одягу, приміщеннях адміністративного персоналу та інших сухих приміщеннях до електроустатковання особливі вимоги не пред'являються. Електропроводка, як правило, повинна бути прихованою.

У гардеробній робочого одягу, душових та пральнях електрообладнання повинне мати межу захисту щодо води відповідно до вимог ДНАОП 0.00-1.32-01.

8.8.5. Приміщення брудного одягу, знепилювання та інші повинні бути обладнані витяжними негорючими вентиляційними коробами (трубами), виведеними вище площини даху.

8.8.6. У будинках АПК, які мають горищні приміщення, повинна бути зроблена вогнегасна обробка дерев'яних конструкцій, яка забезпечить I групу вогнегасної ефективності відповідно до ГОСТ 16363-98.

8.8.7. Приміщення для бойлерів (баків), що знаходяться в межах горища, повинні бути відділені протипожежними стінами та перегородками 2-го типу.

8.8.8. При кожній шахті повинна бути влаштована лампова в приміщенні з негорючих матеріалів. Лампова усередині АПК повинна відокремлюватися від решти частин будівлі стінами, перегородками та перекриттям 2-го типу, у яких дозволяється влаштовувати прорізи з металевими дверима.

Усі приміщення лампових повинні мати припливно-витяжну вентиляцію як загальну, так і місцеву. 

8.8.9. Лампова повинна обладнуватися автоматичними зарядними станціями, розрахованими на експлуатацію герметичних та доливних акумуляторних батарей, а також мати тренувальну зарядну станцію.

8.8.10. Зарядні станції в ламповій повинні бути встановлені таким чином, щоб струмопровідні частини були ізольовані або обгороджені. Допускаються відкриті контакти, призначені для приєднання акумуляторних світильників до зарядного пристрою, за умови, що напруга на них не перевищує 24 В.

8.8.11. Для приготування розчину електроліту та заливання ним акумуляторів повинні застосовуватися спеціальні пристрої, які запобігають розбризкуванню або розливанню електроліту. Обслуговуючий персонал повинен забезпечуватися захисними окулярами, гумовими рукавичками та фартухами. У приміщенні повинні бути нейтралізуючі розчини або порошки на випадок опіків електролітом.

8.8.12. У приміщенні для зарядження акумуляторів повинен бути забезпечений десятикратний обмін повітря на годину, а в приміщенні приймання та видання ламп - п'ятикратний.

8.8.13. Вентилятори необхідно монтувати поза приміщеннями лампової. У разі зупинки вентилятора роботу в ламповій припиняють та відновляють не раніше як через 15 хв. після пуску вентиляторів.

8.8.14. Лампові забезпечуються металевими ящиками з кришками, які щільно зачиняють, для зберігання обтирального матеріалу, а також необхідними засобами пожежогасіння (додаток 13).

8.9. Об'єкти зберігання

8.9.1. Матеріальні склади та бази загального призначення

8.9.1.1. Якщо в складах (приміщеннях) зберігаються різні речовини та матеріали, то слід враховувати їхні пожежонебезпечні фізико-хімічні властивості (здатність до окислювання, самонагрівання, запалення при попаданні вологи, взаємодії з повітрям тощо), сумісність, а також ознаки однорідності вогнегасних речовин (додаток 14).

8.9.1.2. Зберігання вантажів, тари та навантажувальних механізмів на рампах складів не дозволяється. Матеріали, розвантажені на рампу, до кінця роботи складу слід прибрати.

8.9.1.3. У разі застосування безстелажного способу зберігання матеріали повинні укладатися штабелями. Напроти дверних прорізів необхідно залишати проходи, які дорівнюють ширині дверей, але не менше 1 м. Якщо ширина складу понад 10 м, то посередині нього влаштовується повздовжній прохід шириною не менше 2 м. Ширина проходів між штабелями повинна бути не меншою 1 м. 

Ширина проходів та місця штабельного зберігання повинні бути позначені добре видимими обмежувальними лініями, нанесеними на підлогу.

Відстань між стінами та штабелями повинна бути не менше 0,8 м.

8.9.1.4. Горючі конструкції будівель та навісів складів повинні бути оброблені вогнезахисними складами, які повинні забезпечувати I групу вогнезахисної ефективності, відповідно до ГОСТ 16363-98.

8.9.1.5. У складських приміщеннях забороняється:

сумісне зберігання в одній секції з гумотехнічними виробами, ЛЗР та ГР яких-небудь інших пожежобезпечних виробів та матеріалів;

зберігання продукції навалом та впритул до приладів та труб опалення;

стоянка та ремонтування вантажно-розвантажувальних та транспортних засобів;

експлуатація газових плит, груб, побутових електронагрівальних приладів, установлених для цих завдань штепсельних розеток;

улаштування чергового освітлення, розміщення прожекторів зовнішнього освітлення безпосередньо на дахах складів;

зберігання аерозольних упакувань в одному приміщенні з окислювачами, горючими газами, ЛЗР та ГР;

зберігання кислот у місцях, де можливе їх стикання з деревиною та іншими речовинами органічного походження (для нейтралізації випадково пролитих кислот на місцях їх зберігання необхідно мати готові розчини крейди, вапна або соди);

зберігання рослинних масел разом з іншими будь-якими горючими матеріалами;

застосування транспорту з двигунами внутрішнього згоряння без іскрогасників;

в'їзд локомотивів безпосередньо до складських приміщень.

8.9.2. Склади лісоматеріалів

8.9.2.1. Зберігання лісоматеріалів, які необхідні для видобутку вугілля та будівельних потреб, повинне бути на індивідуальних (шахтних) та групових (центральних) лісових складах.

8.9.2.2. Лісовий склад повинен бути розташований на відстані не менше 80 м від ствола, який подає свіже повітря.

8.9.2.3. Перед формуванням штабелів місця під ними мають бути очищені до ґрунту від трав'яного покриву, горючого сміття та відходів. У разі значного нашарування відходів основу під штабелем необхідно покривати шаром піску, землі або гравію товщиною не менше 0,15 м.

8.9.2.4. На кожен склад повинен бути розроблений план організації гасіння пожежі з визначенням заходів щодо розбирання штабелів, куп трісок тощо, з урахуванням залучення працівників підприємств та техніки. Щорічний план перед початком весняно-літнього періоду повинен практично відпрацьовуватися з усіма працівниками змін підприємства із залученням відповідних підрозділів аварійно-рятувальної служби.

8.9.2.5. Крім первинних засобів пожежогасіння, на складах слід обладнати пункти (пости) із запасом протипожежного інвентарю в кількості, яка визначена оперативними планами пожежогасіння, погодженими з органами Держпожежнагляду.

8.9.2.6. Виробниче устатковання лісообробних та інших цехів на лісовому складі, прилади опалення та силове електроустатковання необхідно очищати від відходів обробки деревини та пилу не рідше одного разу на зміну, не допускаючи їх засмічення відходами та захаращення лісоматеріалами.

8.9.2.7. Бункери-накопичувачі для збору відходів обробки деревини повинні виконуватися з негорючого матеріалу та мати конструкцію, яка унеможливлює розпилювання тирси на території складу.

8.9.2.8. Відходи обробки деревини в міру їх накопичення в процесі роботи необхідно прибирати в спеціально відведені місця. У зазначених місцях допускається зберігання відходів не більше трьох днів, після чого вони повинні бути вивезені за територію лісового складу.

8.9.2.9. Електросилове та освітлювальне господарство лісових складів повинне бути виконане відповідно до вимог цих Правил, ПУЕ та інших нормативних документів.

Прокладання повітряних ліній електромереж над штабелями лісових матеріалів, будівлями і спорудами, а також поблизу них забороняється.

8.9.2.10. Автомашини, автонавантажувачі та трактори, що працюють на складі, повинні бути обладнані справними іскрогасниками.

8.9.2.11. У приміщенні контор лісового складу на видному місці повинні бути вивішені правила (інструкція) з пожежної безпеки складів та план лісового складу із системою водопостачання, місць розташування первинних засобів пожежогасіння, протипожежного інвентарю, виробничих будівель, майданчиків зберігання та розвантаження лісоматеріалу.

8.9.2.12. На лісовому складі повинні бути створені протипожежні пости з числа працівників складу, обов'язки яких при виникненні пожежі повинні бути відображені в табелі, вивішеному на видному місці.

8.9.2.13. Для протипожежного водопостачання складів лісоматеріалів необхідно передбачати водопровід високого тиску з кільцевою мережею без тупиків.

8.9.2.14. Витрата води на пожежогасіння складів лісових матеріалів місткістю до 10 тис. м3 повинна бути:

до 3 тис. м3 - 0,015 м3/с (54 м3/год.);

від 3 до 5 тис. м3 - 0,020 м3/с (70 м3/год.);

від 5 до 10 тис. м3 - 0,025 м3/с (90 м3/год.).

При більшій місткості складів розрахункова витрата води на пожежогасіння повинна бути не менше 0,065 м3/с (234 м3/год.), при цьому для завдань пожежогасіння необхідно передбачати переносні лафетні стволи.

8.9.2.15. При розрахунку кількості пожежних стволів треба мати на увазі, що кожне місце складу необхідно зрошувати не менше ніж двома компактними струменями.

8.9.2.16. Відстань від штабелів лісоматеріалів до гідрантів повинна бути не менше 8 м, а до водорозбірних люків пожежних водойм - не менше 8 м, але не більше 30 м.

8.9.2.17. На складах круглих лісоматеріалів з вологим способом зберігання необхідно передбачати протипожежний водопровід з кільцевою мережею з розрахунковою витратою води на пожежогасіння 0,03 м3/с (108 м3/год.) або пожежні водойми міскістю не меншою 250 м3, які повинні бути розташовані в радіусі 200 м від території складу.