Спеціальне навчання з пожежно-технічного мінімуму може також проводитися в навчальних закладах, які мають необхідну матеріальну базу, фахівців, які одержали від органів Держпожежнагляду дозвіл (ліцензію) на проведення цих занять за відповідними програмами. 

У таких випадках результати спеціального навчання фіксуються на підприємстві (у навчальному закладі), де воно проводилося.

3.8. Після закінчення спеціального навчання за програмою пожежно-технічного мінімуму від тих, хто навчався, приймаються заліки. Результати заліків оформлюються протоколом.

Для прийняття заліків наказом керівника підприємства утворюється комісія, яку очолює заступник керівника (головний інженер). Працівники підприємств, які проходили спеціальне навчання на інших підприємствах (у навчальних закладах), складають заліки за місцем навчання.

3.9. Особам, які успішно склали заліки, видається посвідчення відповідної форми.

3.10. Звільнення від проходження спеціального навчання з пожежно-технічного мінімуму може надаватися особам, які на попередньому місці роботи вже проходили його (відповідно до спеціальності або виду роботи, на яку їх приймають) та мають відповідне посвідчення. При цьому термін останньої перевірки їх знань не повинен перевищувати одного року.

3.11. Працівники, які проходять попереднє спеціальне навчання (пожежно-технічний мінімум) на підприємстві, можуть бути звільнені від вступного та первинного протипожежних інструктажів. Особи, яких для проходження навчання направляють на інші підприємства або до навчальних закладів, від таких інструктажів не звільняються.

3.12. Щорічно працівники, зайняті на роботах з підвищеною пожежною небезпекою, повинні проходити перевірку знань з питань пожежної безпеки.

Для проведення перевірки наказом керівника підприємства призначається комісія, яку очолює один з його заступників (головний інженер).

3.13. На підприємстві, що має самостійні структурні підрозділи, можуть створюватися декілька комісій, які очолюють заступники керівників відповідних структурних підрозділів.

3.14. Перелік питань для перевірки знань з пожежної безпеки розробляється комісією та затверджується керівником підприємства.

3.15. Результати перевірки оформлюються протоколом. У разі незадовільного результату працівники повинні пройти повторну перевірку протягом одного місяця.

Відмітки про перевірку знань вносяться до посвідчення про проходження спеціального навчання з пожежно-технічного мінімуму.

Рекомендований перелік питань, з якими необхідно ознайомити працівників під час проведення вступного, первинного та повторного протипожежних інструктажів

1. Вступний протипожежний інструктаж

Під час проведення вступного протипожежного інструктажу особи, яких приймають на роботу, мають бути ознайомлені з:

небезпечними в пожежному відношенні виробництвами (ділянками, роботами) та їх загальною характеристикою;

чинними на об'єкті правилами, інструкціями, наказами, положеннями з питань пожежної безпеки, загальними вимогами щодо дотримання протипожежного режиму;

порядком куріння, застосування відкритого вогню, проведення вогневих та інших пожежонебезпечних робіт;

можливими причинами виникнення пожеж, заходами щодо їх попередження;

відповідальністю за порушення правил пожежної безпеки;

місцем знаходження об'єктової пожежної охорони, а у разі її відсутності - найближчої пожежної частини;

існуючим на підприємстві порядком (системою) сповіщення людей про пожежу;

діями у разі виникнення пожежі (порядком виклику пожежної охорони, евакуації людей, матеріальних цінностей тощо);

правилами користування первинними засобами пожежогасіння.

2. Первинний та повторний протипожежні інструктажі

Під час проведення первинного та повторного інструктажів необхідно ознайомити працівників із:

стислою характеристикою пожежної небезпеки агрегатів, устатковання, речовин та матеріалів, які використовуються в даному приміщенні або певній споруді;

можливими причинами виникнення пожеж, заходами та діями щодо їх попередження (у тому числі в процесі роботи та після її закінчення);

правилами (інструкціями) пожежної безпеки, встановленими для працівників даного приміщення, дільниці або споруди, вказавши місця куріння, якщо воно не заборонене;

засобами зв'язку і місцезнаходженням найближчого телефону; 

правилами утримання шляхів евакуації;

призначенням наявних установок пожежної сигналізації та автоматичного пожежогасіння;

місцезнаходженням первинних засобів пожежогасіння та правилами їх застосування; 

діями у разі виникнення пожежі (порядком виклику пожежної охорони, сповіщення людей, проведення евакуації тощо).

Проведення протипожежних інструктажів супроводжується практичним показом застосування існуючих на об'єкті засобів пожежогасіння.

 

Додаток 4
до пункту 4.13 Правил пожежної безпеки для підприємств вугільної промисловості України 



РЕКОМЕНДАЦІЇ ЩОДО РОЗРОБКИ ПЛАНІВ ЕВАКУАЦІЇ ЛЮДЕЙ

Керівництво підприємства в першу чергу повинне розробити заходи щодо забезпечення безпеки людей у разі пожежі.

Успішна евакуація людей у разі пожежі досягається продуманим конструктивно-планувальним рішенням шляхів евакуації; обмеженням застосування горючих матеріалів для оздоблення приміщень, через які проходять шляхи евакуації; обмеженням зберігання горючої сировини та готової продукції; утриманням у належному стані коридорів, проходів, виходів, вестибюлів, сходових кліток; справним станом протипожежних пристроїв; наявністю аварійного освітлення та знаків безпеки, які вказують напрямок до виходу; підготовленістю персоналу в громадських будівлях. На кожному поверсі на видному місці повинен бути вивішений схематичний план евакуації людей у разі пожежі з позначенням шляхів евакуації.

У залежності від призначення будівлі має бути розроблений порядок сповіщення людей у разі евакуації. Для сповіщення людей про пожежу можна використовувати внутрішню радіотрансляційну мережу або спеціально змонтовані місцеві мережі мовлення, мегафони тощо.

З метою безпечної евакуації людей у разі пожежі категорично забороняється:

замикати двері евакуаційних виходів на замки або запори, які важко відчиняються (при необхідності зачинення дверей на замок ключ від них повинен знаходитися на видному місці біля виходу);

захаращувати сторонніми предметами проходи, коридори, сходові клітки;

установлювати на виходах турнікети та дзеркала;

стіни та стелі на шляхах евакуації покривати горючими матеріалами, а також фарбувати їх нітрофарбою та іншими легкозаймистими речовинами;

улаштовувати комори під сходовими маршами;

зберігати на шляхах евакуації та у приміщеннях, які прилягають до них, легкозаймисті та горючі рідини та матеріали.

У разі пожежі в будівлях слід швидко включати систему димовидалення та аварійне освітлення. За встановленим на підприємстві порядком необхідно сповістити людей про евакуацію, якщо вони не беруть участь у гасінні пожежі або евакуації людей та майна.

 

Додаток 5
до пункту 4.19 Правил пожежної безпеки для підприємств вугільної промисловості України 



ПРОГРАМА ПРОВЕДЕННЯ ПРОТИПОЖЕЖНОГО ІНСТРУКТАЖУ ТА ЗАНЯТЬ З ПОЖЕЖНО-ТЕХНІЧНОГО МІНІМУМУ

ТЕМА 1 (2 - 4 год.)
Заходи пожежної безпеки на підприємствах вугільної промисловості

Стисла характеристика виробництва та пожежна небезпека технологічного процесу видобутку вугілля. Пожежна небезпека технологічного процесу виїмки вугілля: температура спалаху метану, температура самозаймання вугілля, утворення вибухонебезпечних концентрацій газу в суміші з повітрям. Причини виникнення пожеж: порушення технологічних регламентів, несправність або пошкодження виробничого устатковання, апаратури, іскри електрогазозварювальних робіт та необережне поводження з вогнем, несправність електроустановок, порушення правил користування інструментами та електронагрівними приладами, порушення при проведенні вогневих та вогненебезпечних робіт, іскроутворення від ударів при використанні сталевих інструментів під час ремонтних робіт.

Утримання територій, приміщень, протипожежних розривів, джерел протипожежного водопостачання, шляхів евакуації, вентиляційних систем, куріння.

Дії персоналу у разі виявлення порушень правил пожежної безпеки.

Місцезнаходження та порядок виклику пожежної охорони. 

Відомчі інструкції та накази.

ТЕМА 2 (6 - 7 год.)
Заходи пожежної безпеки на робочому місці

Характеристика пожежної небезпеки процесів видобутку вугілля, агрегатів та установок, які використовуються на робочому місці. Дії персоналу у разі порушення режиму процесів видобутку вугілля та його транспортування, експлуатації машин та апаратури. Протипожежний режим на робочому місці осіб, яких інструктують. Правила пожежної безпеки, встановлені для персоналу вугільних підприємств.

Можливі причини виникнення пожежі, вибуху. Дії у разі загрози пожежі, аварії чи вибуху: правила вимикання установок та агрегатів, порядок зняття напруги з електроустановок, використання противикидних пристроїв, виклику аварійної допомоги, правила користування засобами індивідуального та колективного захисту.

Заходи пожежної безпеки, яких необхідно дотримуватися, стаючи до роботи, у процесі роботи та після її закінчення, з метою попередження виникнення пожежі.

ТЕМА 3 (1 год.)
Сповіщення про пожежу та виклик пожежної допомоги

Установлений на підприємстві порядок сповіщення людей про пожежу.

Засоби зв'язку та сигналізації, які є на підприємстві, місця розміщення телефонного зв'язку, сповіщувачів, електричної пожежної сигналізації, пристроїв для подавання звукових сигналів пожежної тривоги. Правила використання цих засобів у разі виникнення пожежі та порядок передавання повідомлення телефоном (радіостанцією).

ТЕМА 4 (4 год.)
Засоби пожежогасіння, протипожежне устаткування та інвентар, порядок їх використання під час пожежі

Найменування, призначення та місцезнаходження наявних на підприємстві засобів пожежогасіння, протипожежних систем та устатковання.

Загальні поняття про пожежну сигналізацію, установки пожежогасіння (пінні, вуглекислотні, порошкові тощо). 

Порядок утримання наявних на підприємстві засобів пожежогасіння (у літню та зимову пору). Правила використання вогнегасних засобів, пожежного інвентарю та устатковання.

ТЕМА 5 (4 год.)
Дії у разі аварії та пожежі

Дії робітників та службовців у разі виявлення на робочому місці або на території об'єкта задимлення чи пожежі. Порядок повідомлення про пожежу пожежній охороні та іншим аварійним службам. Відключення у разі необхідності технологічного устатковання, електроустановок та вентиляції.

Гасіння пожежі наявними на об'єкті засобами пожежогасіння; порядок включення стаціонарних установок пожежогасіння, евакуації людей та матеріальних цінностей.

Дії після прибуття пожежних та гірничорятувальних підрозділів (надання допомоги в прокладанні рукавних ліній, участь в евакуації матеріальних цінностей та виконанні інших робіт за розпорядженням керівника гасіння пожежі).

Застосування засобів пожежогасіння в залежності від фізико-хімічних властивостей речовини, яка горить.

Порядок евакуації персоналу з підприємства під час пожежі. Шляхи евакуації, план евакуації, евакуація осіб, які втратили здатність самостійно пересуватися.

ДОДАТКОВА ТЕМА 6 (1 - 2 год.)
Засоби пожежної безпеки в побуті

Основні причини виникнення пожеж у жилих будинках: необережне поводження з вогнем, використання смолоскипів та паяльних ламп для відігрівання замерзлих труб центрального опалення, водопостачання чи каналізації. Несправності та неправильна експлуатація приладів газопостачання, опалення та побутових споживачів електроенергії.

Пожежна небезпека хімічних речовин, предметів побутової хімії та аерозольних препаратів.

Запобігання пожежам від основних причин. Порядок утримання житлових та підсобних приміщень, індивідуальних гаражів. 

Виклик пожежної охорони та поведінка громадян у разі виникнення пожежі.

 

Додаток 6
до пункту 4.19 Правил пожежної безпеки для підприємств вугільної промисловості України 



ЖУРНАЛ РЕЄСТРАЦІЇ ІНСТРУКТАЖІВ З ПИТАНЬ ПОЖЕЖНОЇ БЕЗПЕКИ

N з/п 

Дата 

Вид інструктажу (вступний, первинний, повторний, позаплановий), назва та номер інструкції, з якої отриманий інструктаж 

Прізвище, ім'я та по батькові особи, яку інструктують 

Професія, посада особи, яку інструктують (для вступного інструктажу - найменування підрозділу, куди направляється особа) 

Прізвище, ініціали, посада особи, яка інструктує 

Підписи 

Примітки 

особи, яку інструктують 

особи, яка інструктує 

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  



 

Додаток 7
до пункту 4.20 Правил пожежної безпеки для підприємств вугільної промисловості України 



ФОРМА ПОСВІДЧЕННЯ ПРО ПРОХОДЖЕННЯ СПЕЦІАЛЬНОГО НАВЧАННЯ (ПОЖЕЖНО-ТЕХНІЧНОГО МІНІМУМУ)