МІНІСТЕРСТВО ПРОМИСЛОВОЇ ПОЛІТИКИ УКРАЇНИ

ПІ 1.1.70-405-2005

ПРИМІРНА ІНСТРУКЦІЯ З ОХОРОНИ ПРАЦІ

для підривника

ВСТУП

1. Закон України «Про охорону праці», введений Постановою Верховної Ради у жовтні 1992 року зі змінами до Закону, внесеними Верховною Радою в грудні 2002 р., визначає основні положення щодо реалізації конституційного права працівників на охорону їх життя і здоров'я у процесі трудової діяльності, на належні, безпечні і здорові умови праці.

2. Це право закріплюється державною політикою в галузі охорони праці, яка:

- признає пріоритет життя і здоров'я працівників;

- встановлює повну відповідальність власника за створення безпечних і нешкідливих умов праці;

- встановлює єдині нормативи з охорони праці для всіх підприємств, незалежно від форм власності і видів їх діяльності;

- здійснює навчання, професійну підготовку і підвищення кваліфікації працівників з питань охорони праці.

3. Це право підтверджується тим, що при укладенні трудового договору власник повинен проінформувати працівника, під розписку, про умови праці на підприємстві, наявності на робочому місці, де він буде працювати, небезпечних і шкідливих виробничих чинників та можливих наслідків їх впливу.

4. Це право підтверджується можливістю працівника відмовитися від дорученої роботи, якщо створилася виробнича ситуація, небезпечна для його життя чи здоров'я або для людей, які його оточують, і навколишнього середовища.

5. Воно закріплюється правом працівника на пільги і компенсації за важкі та шкідливі умови праці:

- безплатне лікувально-профілактичне харчування;

- оплачувані перерви санітарно-оздоровчого призначення;

- скорочення тривалості робочого часу;

- додаткову оплачувану відпустку;

- пільгову пенсію;

- оплату праці у підвищеному розмірі.

6. На роботах із шкідливими і небезпечними умовами праці, а також роботах, пов'язаних із забрудненням або здійснюваних у несприятливих температурних умовах, працівникам повинні видаватися безплатно за встановленими нормами спеціальний одяг, спеціальне взуття та інші засоби індивідуального захисту, а також змиваючі та знешкоджуючі засоби.

7. Відшкодування шкоди працівникові, заподіяної йому каліцтвом або іншими ушкодженнями здоров'я, під час виконання ним трудових обов'язків, здійснюється Фондом соціального страхування від нещасних випадків згідно з Законом України "Про обов'язкове соціальне страхування від нещасних випадків на виробництві і профзахворювання, що привело до втрати

працездатності".

8. В свою чергу працівник зобов'язаний:

- знати і виконувати вимоги нормативних актів про охорону праці, правила поводження з машинами і механізмами; користуватися засобами колективного та індивідуального захисту;

- додержувати зобов'язання щодо охорони праці, які передбачені колективним договором та правилами внутрішнього трудового розпорядку підприємства;

- проходити у встановленому порядку попередні та періодичні медичні огляди;

- співробітничати з власником у справі організації безпечних умов праці;

- особисто вживати посильні заходи щодо усунення будь-якої виробничої ситуації, яка створює загрозу його життю чи здоров'ю або людям, які його оточують, і навколишньому природньому середовищу;

при виникненні небезпечної ситуації повідомляти свого безпосереднього керівника або іншу посадову особу.

1. ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ

1.1. Ця примірна інструкція (далі Інструкція) розроблена на основі "Єдиних правил безпеки при розробці рудних, нерудних і розсипних родовищ підземним способом", розповсюджується на всі підприємства і організації, діяльність яких пов'язана з розробкою родовищ корисних копалин підземним способом, незалежно від форм власності; визначає загальні права і обов'язки підривника, а також встановлює порядок виробництва і загальні вимоги безпеки виконання робіт.

1.2. При розробці інструкції враховані вимоги Закону України "Про охорону праці", ЄПБ при вибухових роботах, Правил безпечної експлуатації електроустановок споживачів, Правил внутрішнього розпорядку на підприємстві, Типового положення про навчання з питань охорони праці (ДНАОП 5.00-4.12.99) і інших нормативних документів.

1.3. Інструкція встановлює вимоги з охорони праці при відбої частини цілика гірничого масиву методом вибуху вибухових матеріалів (ВМ).

1.4. Залежно від характеру роботи, що виконується, робочим місцем підривника може бути забій нарізної, підготовчої або розвідувальної виробки, видобувний забій при веденні підривних робіт по подрібленню негабарита, бурова виробка при підготовці масових вибухів. Крім того, підривникам, у вільний від вибухових робіт час, дозволяється виконувати інші роботи в шахті, окрім завідування складом вибухових матеріалів і роботи роздавальниками ВМ.

1.5. Підривник під час вступу на роботу повинен бути проінформований під розписку про умови праці на підприємстві, де він працюватиме, про небезпечні і шкідливі виробничі фактори, які ще не усунені, можливі наслідки

їх впливу на здоров'я і його права на пільги і компенсації за роботу в таких умовах відповідно до законодавства і колективного договору.

1.6. Підривник повинен вивчити, знати і виконувати в повному об'ємі вимоги цієї інструкції.

1.7. Підривники під розписку повинні одержати інструкцію з охорони праці по їх професії. Ця інструкція також повинна бути на робочих або спеціально виділених місцях.

1.8. Підривник повинен знати і виконувати загальні вимоги охорони праці для працівників підприємства і обов'язки робітника з "Положення про СУОП", правила пересування до місця роботи, заводську інструкцію з експлуатації, технічного обслуговування і ремонту устаткування, вимоги нарядної системи, діючі на підприємстві (зокрема положення про наряд-допуск); правила технічної експлуатації і правила безпечної експлуатації електроустановок споживачів в обсягу, необхідному для підривника; правила пожежної безпеки; порядок надання першої медичної допомоги.

1.9. До навчання за спеціальною програмою для підготовки підривника допускаються особи чоловічої статі, які мають: стаж на гірничих роботах не менше одного року, допуск дозвільної системи УВС.

1.9.1. До роботи підривником допускаються особи не молодше 20 років, які пройшли:

1.9.1.1. Спеціальне навчання, перевірку знань і отримали посвідчення "Єдина книжка підривника" (ЄКП).

1.9.1.2. Медичний огляд і придатні до цієї роботи за станом здоров'я.

1.9.1.3. Попереднє навчання і перевірку знань з питань охорони праці і пожежної безпеки.

1.9.1.4. Навчання і перевірку знань по правилам користування саморятівником.

1.9.1.5. Ознайомлення з головним і запасними виходами з шахти на поверхню, шляхом безпосереднього проходу від місця роботи по виробкам у супроводі осіб нагляду, з планом ліквідації аварій в частині, що стосується підривника.

1.9.1.6. Інструктаж на робочому місці і перевірку знань з питань охорони праці і пожежної безпеки, електробезпеці на групу не нижче II, підривник повинен бути проінструктований про властивості і особливості ВМ, які вживаються, апаратури і запобіжних засобів при поводженні з ними.

1.10. Допуск до самостійної роботи дозволяється після проходження стажування 1 місяць під керівництвом досвідчених, кваліфікованих фахівців розпорядженням начальника шахти..

1.11. У разі введення в дію нових або перероблених нормативних актів з охороні праці, а також при внесенні в них зміни і доповнень, при зміні технологічного процесу, заміні або модернізації устаткування; при порушенні працівниками нормативного акту з охорони праці, на вимогу працівників

органів державного нагляду з охорони праці, господарської вищестоячої організації, якщо виявлено незнання працівником безпечних методів, прийомів праці, при перерві в роботі виконавця робіт більш ніж на ЗО календарних днів, проводиться позаплановий інструктаж.

1.12. При виконанні разових робіт, не пов'язаних з обов'язками за фахом, ліквідації аварій, стихійного лиха, при проведенні робіт, для яких оформляється наряд-допуск, дозвіл і інші документи, проводиться цільовий інструктаж.

1.13. Повторні інструктажі з перевіркою знань проводяться безпосереднім керівником робіт:

1.13.1. З питань охорони праці за програмою первинного інструктажу один раз в три місяці.

1.13.2. З питань пожежної безпеки за програмою первинного інструктажу один раз в рік.

1.13.3. За правилами користування саморятівником один раз в 6 місяців.

1.13.4. По ознайомленню із запасними виходами і "Планом ліквідації аварії", в частині, що стосується, підривника один раз в 6 місяців.

1.14. При виконанні робіт на підривника впливають наступні основні небезпечні і шкідливі фактори робочої зони:

1.14.1. Підвищена запорошеність повітря робочої зони.

1.14.2. Підвищена вологість повітря робочої зони.

1.14.3. Підвищений барометричний тиск.

1.14.4. Підвищений рівень шуму.

1.14.5. Фізичні і нервово-психічні перевантаження.

1.14.6. Можливість отримання механічних травм.

1.14.7. Можливість поразки електричним струмом.

1.14.8. Раптові вивали кусків породи і руди з покрівлі і боків гірничих виробок.

1.15. Підривник повинен працювати тільки у встановлених за нормою і згідно з колективним договором, діючим на підприємстві, засобами індивідуального захисту:

№ п/п

Найменування

ГОСТ, ТУ, ОСТ

1

Костюм брезентовий

ГОСТ12.4.П0-82Б

3

Чоботи гумові

ГОСТ 12.4.072-79

4

Рукавиці брезентові

ГОСТ 12.4.010-75Г

5

Білизна натільна х/б

ОСТ 17-177-84

5

Онучі суконні

ТУ 17РРФСР 06-7739-83

6

Каска

ГОСТ 12.4.091-80А

7

Шолом під каску

ГОСТ12.4.013-80Б

8

Респіратор

ГОСТ 12.4.028-76ШБ-1 "пелюстка"

9

Окуляри захисні

ГОСТ 12.4.013-85ЕЗН4-80

10

Саморятівник

ТУ 12.4675547.237-88 ШСМ-30

11

Куртка х/б на утепленій підкладці

ГОСТ 12.4.084-80

12

Рукавички шкіряні

ГОСТ 20176-74

1.15.1. Перед спуском в шахту підривник зобов'язаний одержати світильник шахтний і саморятівник, виконати їх зовнішній огляд.

При виявленні пробоїн, вм'ятин на корпусі саморятівника, несправності замка корпусу саморятівника, саморятівник необхідно заміниш. Носити саморятівник необхідно на поясному ремені: на боці або ззаду, зверху спецодягу в перебігу всієї робочої зміни.

1.16. При спуску і підйомі в кліті підривник повинен виконувати вимоги сигналіста або стволової. Входити і виходити з кліті можна тільки після її повної зупинки і дозволу сигналіста або стволової.

1.17. Пересування по гірничих виробках повинно виконуватись по спеціальних проходах. Ширина проходу повинна бути не менше 0,7 м при висоті не менше 1,8 м.

1.18. Забороняється пересування по рейкових шляхах. У виробках з контактною мережею не можна переносити на плечі або у вертикальному положенні інструменти, матеріали і інші предмети щоб уникнути ураження електричним струмом.

1.19. Забороняється переходити, перестрибувати через неперекриті полком, лядою підняткові, у разі виявлення неперекритого підняткового підривник зобов'язаний попередити про це своїх товаришів і гірничого майстра або іншу особу технічного нагляду.

1.20. Забороняється вхід у виробки, що становлять небезпеку для людей. Вхід в ці виробки може бути дозволений після перевірки стану безпеки особою технічного нагляду.

1.21. Не можна знаходиться в незакріплених або під несправним кріпленням гірничих виробок, на сполученні за відсутності кріплення.

1.22. Підривник зобов'язаний сповіщати керівників робіт про нещасні випадки, що відбулися з ним або з товаришами по роботі, надавати першу медичну допомогу при нещасних випадках.

У випадках травмування сам потерпілий або працюючий разом з ним повинен негайно повідомити гірничого майстра або іншого посадовця, негайно звернутися в медпункт за допомогою, зберегти на робочому місці обстановку і стан устаткування таким, якими вони були у момент події, якщо це не загрожує життю і здоров'ю оточуючих.

1.23. Підривник зобов'язаний дотримуватись правил особистої гігієни. 1.23.1. Стежити за чистотою і справністю виданого спецодягу і у разі

потреби своєчасно здавати її в прання, ремонт, сушіння, хімчистку.

1.23.2. Регулярно мити і чистити спецвзуття.

1.23.3. Пити воду тільки в спеціально організованих питних точках або використовувати індивідуальні фляги, не можна пити шахтну воду, оскільки вона може викликати шлунково-кишкові захворювання.

1.23.4. Справляти природні потреби в убиральнях.

1.23.5. Після закінчення зміни приймати душ.

1.24. Підривник повинен дотримуватися вимог, що забезпечують пожежо- і вибухобезпечність:

1.24.1. Не палити і не користуватися відкритим вогнем в надшахтних будівлях і в гірничих виробках, в яких є змащувальні і обтиральні матеріали.

1.24.2. Не допускати зберігання змащувальних і обтиральних матеріалів, гасу в не встановлених місцях і в кількості зверху добової потреби.

1.25. Підривник зобов'язаний:

1.25.1. Знати і виконувати вимоги нормативних актів з охорони праці, правила поводження з устаткуванням, користуватися засобами колективного і індивідуального захисту, інструментом для допоміжних робіт при проходці підземних гірничих виробок.

1.25.2. Дотримуватись правил з охорони праці, передбачених колективним договором і правилами внутрішнього трудового розпорядку.