МШІСТЕРСТВО ПРОМИСЛОВОЇ ПОЛІТИКИ УКРАШИ

ПІ 1.4.73-334-2005

ПРИМІРНА ШСТРУКЦІЯ

З ОХОРОНИ ПРАЦІ

ДЛЯ ГАЗОЗВАРНИКА І ГАЗОРІЗАЛЬНИКА

(ПРАЦЮЮЧОГО НА СУДНАХ)

ВСТУП

Ця „Примірна інструкція з охорони праці для газозварника і газорізальника (працюючого на суднах)" розроблена відповідно до вимог ДНАОП 0.00-4.15-98 „Положення про розробку інструкцій з охорони праці" з урахуванням досвіду підприємств суднобудівної і судноремонтної галузі, та вимог чинних нормативно-правових актів. Вона може бути використана на підприємствах суднобудівної і судноремонтної галузі як основа для розроблення інструкції з охорони праці для газозварника і газорізальника (працюючого на суднах), з урахуванням вимог чинних нормативно-правових актів та технологічної документації, що діє на підприємстві, з урахуванням конкретних умов виробництва та вимог безпеки, викладених в експлуатаційній та ремонтній документації підприємств-виготовлювачів обладнання.

Інструкцію з охорони праці для газозварника і газорізальника (працюючого на суднах), що діє на підприємстві, слід переглядати не рідше одного разу на 3 роки або до закінчення зазначеного терміну:

- у разі зміни законодавства України про охорону праці;

- у разі набуття чинності новими або переглянутими нормативно-правовими актами з охорони праці;

- за вказівкою директивних органів, вищестоящих організацій, органів державного нагляду за охороною праці;

- у випадку аварійної ситуації або нещасного випадку, що викликали необхідність перегляду інструкції;

- при впровадженні нових технологій, змін технологічного процесу або умов праці, а також при впровадженні нових видів обладнання, машин, механізмів, матеріалів, апаратури, пристроїв та інструментів.

В останньому випадку перегляд інструкції проводиться до зазначених впроваджень чи змін.

1. ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ

1.1. Примірна інструкція з охорони праці для газозварника і газорізальника, працюючого на суднах (далі - Інструкція), поширюється на осіб, які працюють за професією газозварник і газорізальник (далі - газозварник) на суднобудівних та судноремонтних підприємствах.

1.2. До роботи газозварником допускаються особи не молодше 18 років, які пройшли навчання за даною професією у навчальних закладах освіти, годні за станом здоров'я, пройшли вступний інструктаж з питань охорони праці та стажування на робочому місці.

Термін стажування і допуск до самостійної роботи встановлюється розпорядчим документом по підприємству (структурному підрозділу).

1.3. Газозварювальні і газорізальні роботи на суднах, що будуються і ремонтуються, відносяться до робіт з підвищеною небезпекою, з непостійним робочим місцем, зі значними обсягами робіт, що виконуються в замкнутих і важкодоступних приміщеннях, з риштувань, у міждонних, бортових і вкладних цистернах, форпіках, ахтерпіках.

Для проведення газозварювальних і газорізальних робіт потрібно попереднє спеціальне навчання і щорічна перевірка знань з питань охорони праці і пожежно-технічного мінімуму.

1.4. Не допускається залучення жінок до виконання газозварювальних і газорізальних робіт усередині замкнутих приміщень, що мають один або два лази розміром у світлі менш 400x600 мм (цистерни, танки, відсіки, котли і т.п.), і до виконання верхолазних робіт.

1.5. До робіт на висоті допускаються особи, що пройшли медкомісію і визнані придатними до роботи на висоті.

Для виконання робіт на висоті понад п'ять метрів без риштувань із запобіжним поясом допускаються особи чоловічої статі, що пройшли медичну комісію й одержали допуск на виконання верхолазних робіт.

1.6. Газозварники і газорізальники повинні проходити обов'язковий медичний огляд не рідше одного разу в 12 місяців.

1.7. Газозварники і газорізальники в процесі роботи повинні пройти навчання з подання першої допомоги потерпілим від нещасних випадків, з правил поводження при виникненні аварійних ситуацій і володіти прийомами подання першої долікарської допомоги і транспортування потерпілого, знати розташування аптечки і призначення засобів, що містяться в ній, уміти ними користуватися.

1.8. У процесі виробничої діяльності на газозварника і газорізальника можуть діяти шкідливі і небезпечні виробничі фактори, що шкідливо впливають на здоров'я:

- машини і механізми, що рухаються, рухливі частини виробничого устаткування, вироби, заготовки, конструкції, що пересуваються;

- підвищена запиленість і загазованість повітря робочої зони;

- підвищена або знижена температура повітря робочої зони, а також поверхонь устаткування і матеріалів;

- підвищений рівень шуму на робочому місці;

- недостатня освітленість робочої зони;

- гострі крайки, задирки і шорсткість на поверхні заготовок, інструментів і устаткування;

- розташування робочого місця на висоті;

- відкритий вогонь і іскри;

- токсичні продукти горіння і знижена концентрація кисню;

- фізичні перевантаження (передчасна утома, ослаблення уваги від незручного положення в стиснутих умовах);

- падіння предметів з висоти.

1.9. Для захисту від зазначених виробничих факторів газозварники (газорізальники) повинні користуватися спеціальним одягом і іншими засобами індивідуального захисту.

Спецодяг повинен надійно захищати від іскор і бризок розплавленого металу, механічних впливів і шкідливих випромінювань.

Для захисту рук газозварники і газорізальники повинні забезпечуватися рукавицями з іскростійких матеріалів.

Для захисту ніг повинно застосовуватися спеціальне шкіряне взуття, що захищає від опіків і механічних травм.

Для захисту очей і обличчя повинні застосовуватися спеціальні окуляри, щитки і спеціальні маски.

При відсутності місцевих відсмоктувачів вентиляції повинні застосовуватися засоби індивідуального захисту органів дихання (респіратори, протигази).

1.10. Спеціальні одяг і взуття й інші засоби індивідуального захисту видаються безкоштовно адміністрацією підприємства або цеху, а саме:

- костюм бавовняний з вогнезахисним просоченням;;

- куртка і штани бавовняні на утепленій підкладці для роботи в зимових умовах;

- штани бавовняні на УТП;

- черевики шкіряні;

- рукавиці брезентові;

- окуляри захисні;

- каска захисна;

- захисний щиток або маска;

- респіратор або протигаз (при необхідності);

- теплоізолюючий килимок або мат (при необхідності);

- запобіжний пояс для роботи на висоті.

Спецодяг, спецвзуття і засоби індивідуального захисту варто тримати в чистоті і справному стані, зберігати окремо від повсякденного одягу й особистих речей.

1.11. Необхідно дотримувати чистоту і порядок на своєму робочому місці і в цеху.

1.12. Не дозволяється зберігати на робочих місцях в інструментальних шухлядах, у службових і санітарно-побутових приміщеннях хімічні, отруйні, отрутні, наркотичні і пожежо-вибухонебезпечні речовини.

1.13. У процесі роботи газозварник і газорізальник повинні дотримуватись правил особистої гігієни. Не можна зберігати і приймати їжу на робочому місці. Перед їжею необхідно ретельно мити руки теплою водою з милом, не застосовуючи ацетон, бензин і інші розчинники; пити воду тільки з питних бачків, фонтанчиків або сатураторних установок.

1.14. На суднах, що будуються і ремонтуються, а також на території підприємства, де це приписано правилами внутрішнього розпорядку, необхідно працювати і знаходитися в захисній касці зі струмонепровідного матеріалу.

1.15. При переміщенні навколо судна і по судну необхідно бути уважним, уникаючи імовірності травматизму падаючими зверху предметами або від падіння через прокладені на шляхах переміщення шланги, кабелі й інші лежачі предмети.

1.16. Газозварник і газорізальник повинні виконувати тільки ту роботу, що доручена адміністрацією і за умови, що безпечні способи її виконання передбачені в технологічному процесі і газозварник (газорізальник) ними володіє.

У сумнівних випадках необхідно звертатися до керівника робіт за роз'ясненнями й уточненнями.

Якщо поряд з основною роботою необхідно в порядку сумісництва виконувати й інші роботи, наприклад, стропування і переміщення зварювального устаткування, деталей і інших вантажів, необхідно освоїти способи безпечного їх виконання і виконувати,

дотримуючись вимог інструкцій з охорони праці для цих робіт та мати дозвіл на виконання таких робіт.

1.17. У процесі виконання робіт і перебування на території підприємства газозварник і газорізальник зобов'язані виконувати правила внутрішнього розпорядку, праці і відпочинку.

1.18. При недотриманні працюючими вимог по забезпеченню безпечних умов праці і пожежної безпеки створюються передумови різних видів ураження людей: від вогню, токсичних продуктів у повітряному середовищі, диму, електричних розрядів, поранень, забитих місць, падіння з висоти й інших, впливу частин механізмів і устаткування, що рухаються й обертаються, переміщаються вантажопідйомними пристроями, деталями і виробами, і інше.

1.19. Про кожен нещасний випадок потерпілий або свідок нещасного випадку зобов'язаний негайно повідомити керівника робіт чи іншу уповноважену особу підприємства і вжити заходів до подання допомоги потерпілому.

1.20. Газозварник (газорізальник) зобов'язаний:

- піклуватися про особисту безпеку і здоров'я, а також про безпеку і здоров'я оточуючих людей у процесі виконання будь-яких робіт або під час перебування на території підприємства;

- знати і виконувати вимоги цієї Інструкції, правила поводження з машинами, механізмами, устаткуванням і іншими засобами виробництва;

- правильно застосовувати колективні й індивідуальні засоби захисту, дбайливо відноситися до виданого у використання спецодягу, спецвзуттю й інших засобів індивідуального захисту;

- дотримуватись вимог інструкцій з експлуатації устаткування;

- знати місцезнаходження аптечки і засобів надання долікарської допомоги, первинних засобів пожежегасіння, головних і допоміжних виходів, шляхів евакуації у випадку аварії або пожежі;

- знати номера телефонів медичної установи і пожежної охорони;

- проходити у встановленому законодавством порядку попередні і періодичні медичні огляди.

1.21. Газозварник при виявленні порушень правил по охороні праці і пожежної безпеки іншими робітниками або виникненні небезпеки для навколишніх повинен попередити порушника про необхідність дотримання вимог, що забезпечують безпеку виконання робіт, а навколишніх про небезпеку, що виникла, і попередити про це керівника робіт.

1.22. Не допускається використання міді в якості припою для пайки ацетиленової апаратури й в інших місцях, де можливе зіткнення з ацетиленом.

1.23. Розкупорювання барабанів з карбідом кальцію слід робити латунним зубилом і молотком. Запаяні барабани відкриваються спеціальним ножем.

Розкриті барабани з карбідом кальцію варто захищати непроникними для води кришками з відігнутими краями, що щільно обхоплюють барабан. Висота борту кришки повинна бути не менш 50 мм.

1.24. Подача кисню, ацетилену і газів-замінників ацетилену на борт будуємого або ремонтуємого судна й установка на судні індивідуальних газорозбірних постів дозволяється тільки при наявності проекту тимчасового газопостачання, затвердженого у встановленому порядку. Відстань між шафами газорозбірних постів пальних газів, а також між шафами газорозбірних постів пальних газів і кисню не повинна бути менш 0,2 м. Пости повинні встановлюватися на висоті більш 0,6 м від палуби або настилу.

1.25. Подачу газів від газорозбірних постів необхідно робити за допомогою гнучких рукавів, що приєднуються до газорозбірних постів тільки на період провадження робіт по газовогневій обробці металів.

1.26. Тиск газів, що надходять від пункту підключення до газорозбірних постів, повинен бути:

ацетилену - не більш 0,07 МПа (0,7 кгс/см2); природного газу - не більш 0,07 МПа (0,7 кгс/см2); захисних газів - не більш 0,10 МПа (1,0 кгс/см2).

1.27. Газозварник (газорізальник) повинен перевіряти, щоб:

прокладка трубопроводів газопостачання по судну, що будується, переобладнується, модернізується або ремонтується, виконувалася на спеціальних опорних конструкціях із зовнішньої або внутрішньої сторони борта, підвіски (опори) для кріплення трубопроводу газопостачання розташовувалися в місцях найбільшого зосередження навантажень (поблизу арматури, шляхових з'єднань і т.п.);

- відстань від підвісок (опор) до з'єднань (зварних і роз'ємних) була не менш 0,1 м; відстань між підвісками (опорами) була від 3 до 4 м у залежності від умовного проходу труб;

- прокладка трубопроводів газопостачання на судні виконувалась на висоті не менш 2,2 м від палуби;

- мінімальна відстань від трубопроводів ацетилену, природного газу і газорозбірних постів була виконана:

до електричних кабелів і ізольованих проводів - 0,5 м;

до оголених проводів і інших джерел можливого іскроутворення (пускової апаратури, шинопроводів і т.д.) -їм;

до джерел відкритого полум'я (зварювальна дуга, газовий пальник і т.д.) - 1,5 м.

Допускається скорочення відстані від трубопроводів ацетилену і природного газу до електричних кабелів і ізольованих проводів до 0,25 м, за умови заключення трубопроводів, що транспортують горючі гази, у захисну металеву трубу або кожух з кільцевим зазором між ними не менш 0,02 м;

- трубопроводи, що транспортують ацетилен, природний газ і захисні гази, можуть прокладатися по одній трасі з іншими трубопроводами енергопостачання при відстані у світлі до найближчого з них не менш 0,25 м, якщо така прокладка не веде до порушення вимог пожежо- і вибухобезпечності суден, що будуються, переобладнуються, модернізуються або ремонтуються. Не допускається кріплення трубопроводів, що транспортують ацетилен і природні гази, на кронштейнах трубопроводів кисню.

- не можливе розташування газорозбірних постів і роз'ємних з'єднань (фланців, штуцерів і т.п.) трубопроводів захисних газів у районі технологічних вирізів, отворів і прорізів, в зоні постійного перебування людей (робочі місця, проходи, сходні, трапи і т.п.).