Також встановити протипожежні щити з набором комплектуючих виробів та первинні засоби пожежогасіння відповідно до таблиці К.1.

  1. На АГЗП встановлювати первинні засоби пожежогасіння, протипо

жежні щити, ящики з піском, протипожежне полотно та інше.

  1. На всіх пожежонебезпечних об’єктах встановити протипожежну сигналізацію з виводом сигналів в операторську та кімнату охорони.
  2. Протипожежний захист АЗС-М, АГНКС - стаціонарних, АГНКП, АГНКП-Г
  3. Загальна місткість протипожежних водоймищ, резервуарів для АЗС рідкого моторного палива, АГНКС та АГЗП- стаціонарних повинна становити не менше 100 м . їх слід розташовувати на відстані не більше ніж 200 м від АЗС.

Для АГЗС та БП АЗС загальна місткість зазначених водоймищ, резервуарів повинна становити не менше 200 м

  1. Крім зовнішнього пожежогасіння, що зазначене вище на АГНКС потрібно передбачати засоби первинного пожежогасіння: порошкові та вуглекислотні вогнегасники переносні та пересувні типу ОП-9, ОП-100, ОУ-5, ОУ-25, згідно вимог додатка „К” цих ДБН.
  2. Якщо компресорні установки забезпечуються виробником внутрішньою системою пожежогасіння, яка працює в автоматичному режимі, то додаткові заходи не потрібні.

Також на всіх небезпечних об’єктах встановлювати датчики пожежної сигналізації з виводом сигналів в операторську і приміщення охорони та пожежну

ДБН В...С.43

охорону.

  1. На пункті АГНКС потрібно передбачати засоби первинного пожежегасіння: порошкові та вуглекислотні вогнегасники переносні та пересувні типу ОП-9, ОП-100, ОУ-5, ОУ-25, згідно вимог додатка „К” цих ДБН.
  2. Гаражні автогазозаправні пункти слід забезпечувати первинними засобами пожежогасіння: порошковими та вуглекислотними та організовувати протипожежне водопостачання від водоймищ або від пожежних гідрантів підприємства на території якого встановлюється АГНКП-Г.

10 ОХОРОНА НАВКОЛИШНЬОГО ПРИРОДНОГО СЕРЕДОВИЩА

  1. Передбачення шкідливої дії проектуємих АЗС, які проектуються, на навколишнє природне середовище навколо станції передбачається виконується розрахунками приземних концентрацій шкідливих речовин, що можуть мати місце у викидах від технологічного обладнання АЗС, сервісних об’єктів і транспортних засобів, які обслуговує АЗС, згідно із Законами України: „Про охорону навколишнього природного середовища”, „Про охорону атмосферного повітря”, „Водного кодексу”.

Розрахунки виконувати у відповідності з нормативно-методичним документом ОНД-86 та іншими діючими документами, погодженими органами Міністерства охорони навколишнього природного середовища.

  1. З метою максимального скорочення викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря та в грунт, необхідно передбачати використовування на АЗС сучасного прогресивного технологічного обладнання для зберігання і відпуску нафтопродуктів та вести постійний контроль за викидами шкідливих речовин.
  2. Стічні води різного походження, що утворюються на території АЗС необхідно попередньо направляти на очисні споруди АЗС, а потім в міську каналізацію або вивозити спецмашинами в місця узгодженими в установленому порядку відповідними державними органами.
  3. При проектуванні АЗС необхідно обов’язково розробляти окремий том розділ проекту „Оцінка впливу на оточуюче середовище” з урахуванням існуючих фонових забруднень місцевості і технічних санітарних умов санітарної служби району (області). На АЗС (пунктів) ЗВГ викиди пропану-бутану повинні бути в межах ГДК.
  4. На АЗС треба враховувати також забруднення від транспортних засобів, що прибувають на заправку.
  5. На АГНКС можуть мати місце невеликі викиди природного газу- метану (СН4) та забруднення від транспортних засобів, що прибувають на заправку.

шими, погодженими органами Міністерства охорони навколишнього природного середовища України

Визначення об’ємної кількості метану та забруднення від транспорту проводиться розрахунками приземних концентрацій шкідливих речовин, які виконувати у відповідності з нормативно-методичним документом ОНД-86 та ін.

  1. В проектах на будівництво АЗС АГНКС необхідно передбачати заходи:
  • зведення до мінімуму викидів шкідливих речовин газу;
  • збір можливих залишків нафтопродуктів від автомобілів, що запра

вляються; газом;

  • рекультивацію земельної ділянки перед будівництвом на майданчику під станцію;
  • захист навколишніх продуктивних земель і підземних водоносних горизонтів від забруднюючих речовин;
  • висоту свічкових трубопроводів (для АГЗС та АГНКС) розраховувати за умови забезпечення розсіювання метану, пропан-бутану в приземному шарі атмосфери до значень допустимої концентрації, згідно санітарних норм.

Висоту свічкових трубопроводів розраховувати за умови забезпечення розсіювання метану, в приземному шарі атмосферного повітря до значень допустимої концентрації згідно з встановленими нормами.

Висоту продувних свічок передбачати не менше ніж 5 м від планувальних відміток майданчика будівництва, але не менше ніж 2 м від гребеня будівлі.

  1. В проектах на будівництво АЗС БП слід передбачати заходи по охороні навколишнього середовища, які передбачені цими нормами ДБН для АЗС кожного виду палива, керуючись відповідними чинними нормативами.

11 ОХОРОНА ПРАЦІ НА АЗС

  1. В проектах станцій слід передбачати заходи, які забезпечують санітарно-гігієнічні умови праці обслуговуючого персоналу, безпеку обслуговування обладнання, безпеки виконання ремонтних робіт.

Основними засобами для виконання необхідних умов праці повинні бути:

  • повна герметизація всіх трубопроводів та обладнання технологічного процесу;
  • розміщення електрообладнання відповідно до ПУЕ-86, НПАОП 40.1-32;
  • блокування обладнання та сигналізації при відхиленні від нормальних умов експлуатації станції;
  • широке впровадження в технологічні процеси автоматизації;
  • устаткування автоматичної системи пожежної сигналізації та установка газосигналізаторів загазованості;
  • застосування надійного обладнання заводського виробництва;
  • побудова навісу над заправними колонками та проходом від заправних колонок до операторської з метою захисту персоналу від атмосферних опадів та сонячної радіації;
  • застосування персоналом засобів індивідуального захисту: спеціа-

- ДБН В...С.45

льних захисних окулярів, шлангових протигазів, рукавиць просочених негорючими речовинами;

  • застосування одягу просоченого негорючими матеріалами (взимку утепленого);
  • передбачення санітарно-технічних вимог при проектуванні виробничих приміщень, згідно з СНиП 2.09.04;
  • організація вільного доступу для огляду та ремонту обладнання;
  • рівні звукового тиску працюючого обладнання на території станцій не повинні бути вище гранично допустимих рівнів згідно з вимогами ГОСТ 12.1.003, СНиП ІІ-12 та ГСН 3.3.6.037-99 „Санітарні норми виробничого шуму.”
  • природне і штучне освітлення на території АГНКС та в будинках передбачати згідно з ДБН В.2.5-28;
  • рівень вібрації від працюючих компресорів на робочих місцях повинен бути, згідно з ГОСТ 12.10.12;
  • інструменти ремонту повинні бути обмідненими;
  • при заправці паливних балонів автомобіля компримованим природним газом, працівник, що подає газ від заправної колонки до балонів автомобіля не повинен стояти ближче ніж 1 м від рукава (шлангу), по якому подається газ; забороняється стукати інструментом по апаратурі і газопроводам, що знаходяться під тиском;
  • не підтягувати гайки на болтах, ремонтувати запірні пристрої на газопроводах під тиском;
  • не проводити заправку газом автомобілів під час грози;
  • забезпечення техперсоналу індивідуальними засобами захисту, спецодягом у відповідності з порами року;
  • забезпечення працюючих засобами першої медичної допомоги;
  • забезпечення операторів АЗС, працюючих з комп’ютерами та іншими приладами, що випромінюють електромагнітні коливання різної частоти, захисними засобами (встановлення спеціальних захисних екранів, ламп Чижевського та ін., відповідно до Державних санітарних норм та правил при роботі з джерелами електромагнітних полів.

12 ЕНЕРГОЗБЕРЕЖЕННЯ

  1. Основними критеріями економічної ефективності заходів по енергозбереженню є:
  • прибуток, який утворюється внаслідок його впровадження;
  • термін окупності того чи іншого заходу;

- розміру втрат, яких могло не бути при впровадженні заходів по енергозбереженню.

Проекти АЗС повинні відповідати вимогам по енергозбереженню:

  1. раціональне розміщення, з точки зору енергозбереження АЗС, енергоспоживання якої не порушує існуючий енергетичний баланс в

С.46 ДБН В.

регіоні її розміщення і одночасно враховує вільні або резервні потужності.

  1. компактне, раціональне розміщення енергоспоживаючого об’єкту - АЗС на вибраній земельній ділянці, що дає можливість повністю використати існуючі комунікації - електропостачання, водопроводу, водовідведення і в цілому економію земельних ресурсів.
  2. застосування енергозберігаючих технологій.
  3. застосування найбільш удосконаленого та найменш енергоємного обладнання.
  4. зменшення платні за забруднення зовнішнього середовища в зв’язку із зменшенням кількості паливно-енергетичних ресурсів.
  5. виконання вимог відповідних стандартів і норм енергозбереження.

В проектах АЗС повинні бути наведені відповідні розрахунки з обґрунтуваннями енергозберігаючих рішень.

13 ОРГАНІЗАЦІЯ БУДІВНИЦТВА АЗС

  1. Будівництво усіх видів АЗС виконувати тільки по робочим проектам за робочими проектами, розглянутими і рекомендованими органами Інвестекс- пертизи, після одержання дозволу на будівництво органами Архбудконтролю. та отримання позитивного експертного висновку органу Державного пожежного нагляду.
  2. Організацію будівництва, розширення, реконструкцію АЗС передбачати згідно з ДБН А.3.1-5.

В складі робочої документації на будівництво АЗС повинен бути проект організації будівництва (ПОБ). та проект виконання робіт (ПВР).

  1. Виконання будівельних робіт, спеціальний контроль якості будівництва та прийому робіт слід виконувати згідно державних стандартів, технологічних карт і схем операційного контролю якості. Будівництво АЗС вести, виконуючи Закони України: „Про охорону праці”, „Правил пожежної безпеки в Україні”, „Про пожежну безпеку”, вимоги СНиП ІІІ-4, закону України „Про об’єкти підвищеної небезпеки”, а також умови охорони навколишнього природного середовища

14 ТЕХНІЧНА ЕКСПЛУАТАЦІЯ АЗС

  1. Загальні положення
  2. В даному розділі розглянуто вимоги щодо технічної експлуатації АЗС на три види палива: рідкого моторного, зріджених вуглеводневих газів (пропан, бутан) та компримованого природного газу. АЗС на ці види палив мають свої технологічні відмінності, тому після загальної частини будуть що наведені нижче вимоги щодо експлуатації станцій по кожному виду палива.
  3. Чисельність працівників АЗС визначається в залежності від кількості ПРК та класифікації, тобто малої, середньої або великої потужності, що рег-

ДБН В...С.47

ламентовано „Правилами технічної експлуатації і охорони праці на стаціонарних, контейнерних і пересувних АЗС”.

На чолі штату працівників АЗС є начальник.

  1. Режим роботи АЗС, як правило цілодобовий, для ПЗП на підприємствах - згідно режиму їх роботи.
  2. Оператори АЗС і водії-заправники пересувних АЗС є матеріально- відповідальними.
  3. Оператори-заправники забезпечуються спецодягом, взуттям, засобами індивідуального захисту в залежності від пори року.
  4. На кожній АЗС повинна бути документація в такому обсязі:
  • паспорт АЗС з технологічною і електричною схемою;
  • формуляри з технічним описом на ПРК;
  • ПЛАС;
  • проект системи раннього виявлення надзвичайних ситуацій та оповіщення людей в разі їх виникнення на АЗС;
  • паспорти на резервуари палива;
  • градуювальні таблиці на резервуари рідкого палива;
  • правила технічної експлуатації АЗС;
  • інструкція з охорони праці;
  • інструкція з експлуатації очисних споруд;
  • посадові інструкції працівників АЗС;
  • книга прийому та здачі варти;
  • книга реєстрації обліку прибуття палив та інше.
  1. На АЗС повинна бути на спеціальному щиті інформація про:
  • прізвища чергових операторів;
  • час роботи АЗС;
  • ціни на паливо;
  • телефони аварійних і пожежних служб.
  1. Для постійної і ефективної роботи АЗС необхідно утримувати технологічне, електротехнічне, аварійне, протипожежне та інше обладнання в робочому стані, керуватися чинними правилами і нормами експлуатації, виконувати вимоги посадових і технологічних інструкцій, забезпечувати постійно встановлений асортимент палива.
  2. Для всіх типів АЗС при в’їзді на території встановити:
  • дорожні знаки „Обмеження швидкості руху”, „Місце висадки пасажирів”, „Попередження про виключення двигунів”, „Рух тільки прямо”, а також знаки про заборону проїзду та інше.

На території АЗС встановлюють знаки про місця розташування гідрантів, пожежних резервуарів.

На території АЗС необхідно встановлювати рекламні вітрини наглядної інформації про безпеку поводження на АЗС та про асортимент палива.

Проїзди на території АЗС необхідно утримувати в робочому стані - без вибоїн, порушень бордюрів, покриття.

С.48 ДБН В.

  1. Освітлення проїздів, ПРК, резервуарів утримувати в робочому стані за нормами. Обов’язково на АЗС повинен працювати гучномовний оповіщу- вач з операторської про роботу станції і під’їзд автомобілів до ПРК.
  2. Основні вимоги з експлуатації АЗС-М, АЗС-К, АЗС-ПМ
  3. Споруди, технологічне, енергетичне обладнання, а також допоміжні пристрої необхідно експлуатувати у відповідності з даним розділом ДБН, інструкціями з експлуатації обладнання, правилами з охорони праці, пожежної безпеки та інше.
  4. Технічне обслуговування та ремонт технологічного обладнання проводити в об’ємах і в терміни, згідно графікам затвердженим управлінням (ВАТ, ТОВ та інше) з врахуванням вимог виробників обладнання.
  5. Кожне технічне обслуговування, ремонт, перевірку колонок, раху- вальних приладів необхідно фіксувати в спеціальних журналах. На несправній ПРК повісити табличку „Несправна”.