АГЗС з надземними резервуарами 50 м і більше слід розміщувати тільки поза межами населених пунктів.

  1. При виборі земельної ділянки під АЗС рекомендується враховувати забезпечення навколо огорожі протипожежної смуги шириною 10 м. Огорожу проектувати провітрюваною, особливо в нижній частині з негорючих матеріалів. Мінімальна відстань від огорожі об’єктів АГЗС та АГЗП до лісового масиву хвойних порід - 50 м, листяних - 20 м, до полів сільськогосподарських культур - 30 м. Для унеможливлення поширення полум’я під час пожежі на АЗС, по периметру меж її території слід передбачати наземне покриття з негорючих матеріалів або зорану смугу шириною не менше 5 м.
  2. Не дозволяється озеленення АЗС кущами та деревами, що виробляють після цвітіння волокнисті матеріали та пухнасте насіння.
  3. На території АГЗП стаціонарних та тимчасових розміщення котельних не дозволяється.
  4. Опори під резервуари з ЗВГ повинні бути з межею вогнестійкості R120.
    1. Розміщення автогазонаповнювальних станцій компримованого природного газу - АГНКС та пунктів автогазозаправних компримованого природного газу - АГНКП та АГНКП-Г
      1. АГНКС дозволяється розміщувати в сельбіщній зоні населених пунктів з підвітряної сторони вітрів переважного напряму. Згідно вимог земельного Кодексу України, санітарного законодавства України навколо території АГНКС необхідно забезпечувати санітарну зону 100 м для станцій, які одержують газ від магістральних газопроводів з тиском 5,5 та 7,5 МПа, 35 м для станцій які одержують газ від міських газопроводів з тиском до 1,2 МПа. АГНКС, що одержують газ неодорований з магістральних газопроводів слід розміщувати на відстані не менше 300 м від будь-яких будівель з перебуванням людей, навіть тимчасово.

В умовах існуючої забудови розміри охоронних зон можуть зменшуватись Держгіпронаглядом з урахуванням розташування існуючих споруд, рельєфу місцевості, тощо на підставі обґрунтування поданого власником забудови та по-

годженим з власником АГНКС та відповідними органами державного нагляду і контролю.

  1. АГНКП дозволяється розміщувати на вільних ділянках сельбіщної території населених пунктів, де можливо забезпечити зону безпеки та санітарну зону не менше 35 м. До АГНКС потрібно проектувати під’їзну дорогу з твердим покриттям.
    1. АГНКП-Г дозволяється проектувати на території великих автогара- жів промислових підприємств з забезпеченням відстаней до будинків гаража не менше 15 м.
      1. Проектування АГНКС та АГНКП вести згідно даних норм, норм проектування промпідприємств, санітарного законодавства та норм протипожежних і охорони навколишнього природного середовища.
      2. Технологічне обладнання приймати тільки заводського виготовлення, яке сертифіковане в Україні.

5.6 Розміщення багатопаливних АЗС-М, АГЗС, АГНКС-БП

  1. Даним розділом установлюються вимоги щодо проектування АЗС на два-три види палива: рідкого моторного, зрідженого вуглеводневого газу та компримованого природного газу-метану у будь якій комбінації.
  2. Для підвищення можливості населенню заправляти автомобілі потрібним паливом без зайвих „холостих прогонів” АЗС-БП рекомендується розміщати в населених пунктах, а також за їх межами. Дозволяється розташовувати на одній земельній ділянці поблизу магістральних вулиць поза населених пунктів майданчики для АЗС-М, АГНКС, або АГНКП та АГЗП.
  3. На загальній земельній ділянці допускається розташовувати майданчики цих АЗС-БП.

Огорожа багатопаливної АЗС повинна бути несуцільною провітрюваною з негорючих матеріалів висотою не менше 1,2 м. Дозволяється для АГЗП стаціонарно не влаштовувати самостійної огорожі.

  1. При розміщенні і орієнтуванні майданчиків під АЗС на загальній ділянці треба враховувати вимоги санітарного законодавства щодо збереження санітарних зон та вимоги щодо витримування протипожежних відстаней відповідно до таблиці С.1.
  2. Навколо огорожі АЗС-БП необхідно передбачати протипожежну смугу шириною 10 м вільну від забудови та дерев і чагарників.
  3. В’їзд та виїзд транспортних засобів проектувати окремими з влаштуванням смуг гальмування та розгону автомобілів, згідно чинних нормативних документів.
  4. До резервуарів з паливом, ПРК та іншого технологічного обладнання передбачати під’їзди для пересувної пожежної техніки з забезпеченням її встановлення на відстані від обладнання не менше ніж 5 м і не більше ніж 25 м.
  5. На АЗС-БП технологічне та допоміжне обладнання застосовувати та розміщувати на майданчиках згідно вимог, викладених у відповідних розділах для кожного типу АЗС.
  6. На ділянках всіх типів АЗС, що входять в склад багатопаливної АЗС на території населеного пункту, крім АЗС-К, дозволяється передбачати механізовану автомийку і відділення шиномонтажу. В будинку операторської дозволяється в окремому приміщенні (без торгової зали) продаж товарів першої необхідності та прохолоджуючих напоїв, чаю та кави.
  7. На території АЗС БП, які розташовані поза межами населеного пункту, дозволяється тільки на ділянці АЗС-К розташовувати будинки сервісного обслуговування водіїв, пасажирів, кафе, технічного обслуговування автомобілів, мийку, котельню. Об’єкти сервісу розташовувати на нормативних відстанях від автозаправної станції.
  8. Для опалення та гарячого водопостачання дозволяється встановлювати електричні автоматизовані водогрійні котли на кожній АЗС або одну централізовану котельню на природному газі в окремому будинку.
  9. На АЗС-К в окремому будинку сервісного обслуговування транспортних засобів дозволяється передбачати не більше трьох постів технічного обслуговування.

Приміщення різного функціонального призначення (пости технічного обслуговування, приміщення механізованої мийки автомобілів, комори тощо) слід розділяти між собою перегородками, виконаними з негорючих матеріалів та з межею вогнестійкості не менше як Е1 30 (для будинків І ступеня вогнестійкості), ЕІ 15 (для будинків ІІ, ІІІ, Ша ступенів вогнестійкості), а приміщення для транспортних засобів (крім механізованої мийки) слід відокремлювати від інших приміщень перегородками, виконаними з негорючих матеріалів та з межею вогнестійкості не менше як ЕІ 45.

Під час проектування АЗС, призначених для розміщення в населених пунктах, дозволяється передбачати приміщення постів технічного обслуговування тільки легкових автомобілів.

  1. У приміщеннях категорій А, Б за вибухопожежною небезпекою слід передбачати легкоскидні конструкції, відповідно до 2.42 СНиП 2.09.02, вимог до 70 кг/м2.
  2. Навіси слід виконувати над заправними острівцями з негорючих матеріалів. У покритті навісів висотою не менше ніж 4 м дозволяється використовувати матеріали групи горючості Г1 (за винятком навісів або частин навісу, розташованих над місцями заправлення вантажних автомобілів).
  3. Влаштування навісів з непровітрюваними об’ємами (пазухами, кишенями) над обладнанням зі КПГ, уключаючи загальний навіс над майданчиками заправних острівців, на яких, крім заправлення автомобілів бензином, дизельним паливом або ЗВГ, здійснюється заправлення компримованим газом, не дозволяється.

С.1.ДБН В...С.17

  1. На АЗС дозволяється влаштовувати пункти обміну балонів зрідженого газу з ємністю балона не більше 25 л. загальним об’ємом не більше 1,0 м3. Розташування пунктів виконувати згідно табл. 25, 26 ДБН В.2.5-20 та СНиП ІІ- 89.
  2. Мінімальні відстані від технологічного обладнання до будинків та споруд, які розташованими поза території АЗС-БП, відповідно до таблиці

6 ОБ’ЄМНО-ПЛАНУВАЛЬНІ ТА КОНСТРУКТИВНІ РІШЕННЯ

  1. Підготовка та благоустрій території АЗС
  2. Планування території АЗС благоустрій, під’їзні та внутрішні проїзди необхідно проектувати згідно з СНиП ІІ-89, ДБН В.2.3-4, ДБН 360.

В проектах територію АЗС спланувати так, щоб унеможливити розтікання пролитого рідкого моторного палива по території АЗС, АЗС-К та АЗС-БП на якій є рідке моторне паливо. Слід влаштовувати похили підвищення висотою 0,2 м або дренажні лотки для відведення забруднених нафтопродуктами атмосферних опадів в очисні споруди. Лотки та воронки слід закривати металевими гратами. Майданчики для АЦ огороджувати по периметру бортиком висотою 0,2 м. Місця в’їзду (виїзду) на майданчик проектувати з ухилом не менше 2%.

  1. Території АЗС потрібно забезпечити заходами по озелененню (дерева, кущі, трава, квіти). Дерева тільки листяних порід. Озеленення району резервуарів палива передбачати тільки газоном. Не дозволяється озеленення території АЗС кущами та деревами, що виділяють пухнасте насіння.

Для зріджених газів на колодязях інженерних мереж в радіусі 50 м від резервуарів палива, заправних колонок встановлювати подвійні кришки з засипкою піском простору між ними висотою 0,15 м або передбачати ущільнення кришок методами, що не допускають попадання нафтопродуктів в колодязі.

  1. Також при проектуванні АЗС потрібно передбачати:
  • конструкцію дорожнього одягу на перехідно-швидкісних смугах та в межах радіусів закруглення на з’їзді (виїзді) з основної дороги (вулиці) повинна бути рівноміцною з основним проїздом;
  • освітлення заїзду (виїзду) на території АЗС передбачати згідно з 4.6 ДСТУ 3587. Для освітлення повинні передбачатися лампи, що дають освітлення 30-40 лк;
  • площадка висадки та посадки пасажирів повинна з’єднуватись тротуаром чи пішохідною доріжкою з покриттям вдосконаленого типу; через проїзну частину необхідно влаштовувати пішохідні переходи;
  • на ділянках АЗС повинно передбачатись місце для встановлення контейнеру для сміття;
  • на АЗС необхідно передбачати стоянку автотранспорту, відокремлену від проїзної частини огородженням згідно з ДСТУ 2735 або С.18 ДБН

В.

  • розділювальними смугами; згідно з ДБН 360 виділяти спеціальні місця для паркування автомобілів для інвалідів;
  • на АЗС необхідно передбачати заходи щодо забезпечення стоку води з території. Для стоку води з покриття повинен передбачатися одно- чи двоскатний поперечний профіль з поперечним ухилом до краю площадки; поперечний ухил повинен становити не менше ніж 5%о і не більше ніж 20%;
  • розробляти схему організації дорожнього руху в зоні впливу АЗС.
  1. Склад споруд та приміщень АЗС.

Вимоги до їх мінімальних параметрів

  1. Категорії будівель та приміщень по вибухопожежній і пожежній небезпеці слід визначати згідно з НАПБ Б.07.005 (ОНТП 24-86) МВС України, зони вибухопожежонебезпеки, згідно з НПАОП 40.1-1.32.
  2. На території АЗС всіх категорій розміщення будівель та приміщень категорії А і Б не дозволяється (за винятком приміщень для обладнання з КПГ і для перекачування ЗВГ, що належить до технологічної системи АЗС) та категорії Г за пожежною небезпекою (за винятком котельні АЗС).

Допускається на території АЗС розміщення .

Будівлі і споруди на території АЗС-М та АЗС-К можуть бути одноповерховими І, ІІ і як виняток ІІІ та ІІІа ступеню вогнестійкості.

Допускається будувати будинки двоповерхові (допоміжні) площею до

2

150 м без розміщення приміщень складів для легкозаймистих та займистих рідин. Для облицювання зовнішніх стін будинків АЗС не дозволяється застосовувати горючі матеріали груп Г4, В3.

  1. Приміщення для персоналу АЗС, у тому числі приміщення операторської, дозволяється передбачати в будинках сервісного обслуговування водіїв, пасажирів та їх автотранспортних засобів за умови відокремлення приміщень для персоналу АЗС від приміщень сервісного обслуговування протипожежноми перегородками 1 -го типу (приміщення операторської - глухою протипожежною перегородкою 1-го типу) і перекриттям 3-го типу.

Рівень підлоги приміщень АЗС повинен бути вище не менше ніж на 0,2 м від планувальних позначок прилеглої території АЗС.

В будівлях сервісного обслуговування транспортних засобів на АЗС-К допускається передбачати не більше ніж 3-х постів обслуговування.

  1. Приміщення для технічного обслуговування і миття автомобілів, що працюють на рідкому моторному паливі, СПГ або ЗВГ, слід передбачати в одному або декількох окремо розташованих будинках.

Приміщення різного функціонального призначення (пости технічного обслуговування, приміщення механізованої мийки автомобілів, комори тощо) слід розділяти між собою перегородками, виконаними з негорючих матеріалів та з межею вогнестійкості не менше як ЕІ 30 (для будинків І ступеня вогнестійкості), ЕІ 15 (для будинків ІІ, ІІІ, ІІІа ступенів вогнестійкості), а приміщення для транспортних засобів (крім механізованої мийки) слід відокремлювати від інших приміщень перегородками виконаними з негорючих матеріалів та з межею вогнестійкості не менше як ЕІ 45.

Для АЗС, які розміщені в населених пунктах, дозволяється передбачати приміщення постів технічного обслуговування тільки легкових автомобілів.

Приміщення для миття автомобілів дозволяється влаштовувати спільним на декілька автомобілів, а приміщення технічного обслуговування автомобілів, що працюють на СПГ або ЗВГ, слід проектувати для одного автомобіля і відокремлювати від інших приміщень протипожежними перегородками 1-го типу.

  1. На постах технічного обслуговування транспортних засобів можливо передбачати такі послуги:
  • діагностика двигуна;
  • дрібний ремонт з заміною окремих деталей без зняття вузлів та агрегатів;
  • шиномонтаж, вулканізація, підкачка шин;
  • усунення розвалу або сходження коліс;
  • регулювання світла фар;
  • регулювання систем змащення, заміна мастила;
  • мийка автомобілів, чистка салону.
  1. Площу пункту технічного обслуговування автомобілів визначати в залежності від кількості постів обслуги та кількості обладнання.

Встановлення технологічного обладнання потрібно виконувати з врахуванням зручності проведення монтажних робіт та вимог охорони праці. Приміщення поста механічної мийки легкових автомобілів допускається блокувати з приміщеннями постів технічного обслуговування. Мастила, в тому числі і відпрацьовані, необхідно зберігати в ємностях не більше 1 м , які розміщені або підземно, або в спеціальних окремих приміщеннях, які мають окремий вихід назовні.