4 КЛАСИФІКАЦІЯ АЗС

  1. АЗС класифікуються за потужністю та технологічними рішеннями. Класифікація АЗС за потужністю та технологічними рішеннями:

Типи АЗС за їх технологічними рішеннями

Категорії АЗС за потужністю (за місткістю резервуарів та кількістю авто заправок на годину)

Тип

Розміщення резервуара

І - мала

ІІ - середня

ІІІ - велика

відносно

ПРК

відносно

поверхні

ділянки

сумарна місткість резервуарів, м3

найбільша кількість заправок на годину, одиниць

сумарна (макс.одно- го) місткість резервуарів, м3

найбільша кількість заправок на годину, одиниць

сумарна місткість резервуарів, м3

найбільша кількість заправок на годину, одиниць

А

роздільне

(традиційне)

підземне

від 10 до 40 включ.

до 80 включ.

більше 40 до 100 включ.

більше 80 до 150 включ.

більше 100 до 200 включ.

більше

150

Б

заблоковане

(блочне)

підземне

від 10 до 40 включ.

до 80 включ.

більше 40 до 100 включ.

більше 80 до 150 включ.

більше 100 до 200 включ.

більше

150

В

роздільне

(модульне)

наземне

до 20 включ.

до 40 включ.

більше 20 до 80 включ. (до 20 включ.)

більше 40 до 100 включ.

Г

заблоковане

(контей

нерне)

наземне

до 20 включ.

до 40 включ.

більше 20 до 40 включ. (до 20 включ.)

більше 40 до 100 включ.

Примітка 1 Резервуар вважається підземним, якщо найвищий рівень пального в ньому, знаходиться не менше як на 0,2 м нижче рівня планувальної відмітки прилеглої території на відстані не менше 3,0 м від стінки резервуара.

Примітка 2 Одна ПРК може мати від 1 до 10 роздавальних пістолетів в залежності від кількості видів пального та відсіків у резервуарі. При цьому в розрахунках потужності АЗС приймається заправлення не більше двох автомобілів на одну ПРК одночасно, незалежно від кількості пістолетів у ній.

Примітка 3 АЗС всіх типів та категорій при розміщенні у стислих містобудівних умовах щільної забудови можуть бути запроектовані із додатковими технологічними заходами щодо підвищеного рівня екологічної безпеки

Примітка 4 Малі АЗС при їх розміщенні на сельбищних територіях населених пунктів призначаються для заправлення паливом тільки легкових автомобілів та мікроавтобусів, а середні та великі - для автомобілів всіх типів за умови розміщення за межами сельбищної території населеного пункту

Примітка 5 При визначенні орієнтовної потужності АЗС за показником кількості авто заправок на добу слід керуватися таким співвідношенням - при пропускній здатності до:

40 од/год відповідає 100 од/добу 80 од/год відповідає 200 од/добу 100 од/год відповідає 250 од/добу

135 од/год відповідає 500 од/добу 150 од/год відповідає 750 од/добу більше 150 од/год відповідає більше 1000 од/добу

  1. АГЗС - зріджених вуглеводневих газів з резервуарами від 20 м до 100

3

м.

  1. АГЗП - Автогазозаправний пункт зріджених газів з надземними резер-

33

вуарами до 10 м або з підземними до 20 м .

  1. АГНКС - компримованого природного газу класифікується за потужністю (кількістю заправок на добу): 40, 75, 125, 200, 400, 500 та 600 заправок.

5 ВИМОГИ ДО ЗАБУДОВИ ЗЕМЕЛЬНИХ ДІЛЯНОК

  1. Розміщення АЗСМ та АЗС-К в планувальній системі населених пунктів та за їх межами
  2. АЗС-М дозволяється розміщувати в сельбищній території населених пунктів відповідно до вимог ДБН 360-92**. Допускається розміщувати на АЗС-М об’єкти обмежених видів сервісних послуг (заміна або ремонт шин, мийка машин, продаж прохолоджуючих безалкогольних напоїв, гарячої кави, предметів першої необхідності).
  3. АЗС-К рекомендується розміщувати біля доріг державного значення, підходах під’їздах до великих населених пунктів. АЗС-К можуть включати крім АЗС також пункти технічного обслуговування автотранспорту, автомобільні мийки, магазини, кафе, об’єкти громадського харчування, стоянки автомобілів, будинки з кімнатами відпочинку водіїв, пасажирів та будинки дорожньо- транспортних служб.
  4. При розміщення АЗС-М та АЗС-К дозволяється керуватись відповід-

**

ним положенням згідно з вимогами ДБН 360-92 . В населених пунктах застосовувати для АЗС резервуари для палив - двостінні.

  1. АЗС-К для обслуговування транзитного позаміського транспорту дозволяється розміщати, згідно вимог ДБН В.2.3-4:2007.
  2. Потужність АЗС-К дозволяється приймати відповідно до даних таблиці Б.1.
  3. АЗС можуть бути з підземним або надземним розміщенням резервуарів.
  4. Розмір ділянки під АЗС приймати в межах від 0,3 до 2,5 га в залежності від потужності та кількості об’єктів сервісного обслуговування.

При визначені кількості ПРК на АЗС-М допускається приймати 1200 автомобілів на одну ПРК за 12 годин.

  1. АЗС-М в межах населених пунктів рекомендується розміщати вздовж магістральних вулиць, а також в місцях розміщення автопідприємств, гаражів, комунальних об’єктів.
  2. АЗС-М та АЗС-К допускається розміщувати з підвітряної сторони вітрів переважного напрямку по відношенню до житлових, громадських та промислових будівель та споруд.
  3. В населених пунктах відстані від АЗС-М та АЗС-К та всіх інших типів до в’їзду-виїзду допускається приймати:
  • від перехрестя з магістральною вулицею - 100 м;
  • від перехрестя з вулицею чи проїздом місцевого значення - 35 м;

На вулицях з 1-2 смугами руху в кожному напрямку на під’їздах до АЗС-М необхідно передбачати додаткову смугу накопичення транспортних засобів шириною не менше ніж 3,5 м впродовж не менше ніж 50 м до заїзду на АЗС-М (АЗС-К) та не менше ніж 15 м при виїзді з неї. Довжину переходу від ширини проїзної частини до розширеної рекомендується приймати не менше ніж 15 м.

Допускається зменшення довжини смуги накопичення до 30 м для малих та 40 м для середніх АЗС за умови їх розташування на вулицях з інтенсивністю руху не більше 300 авт./год на 1 смугу руху.

  1. Споруди АЗС-М, АЗС-К повинні бути на відстані не менше 10 м від краю проїзної частини дороги.
  2. Територія АЗС відокремлюється від проїзної частини острівцем безпеки, ширина якого встановлюється з умов розміщення транспортного бар’єра, тротуару. В’їзд та виїзд з території АЗС влаштовують окремо один від одного завширшки не менше ніж 4,2 м кожний з радіусом закруглення не менше ніж 10 м. Якщо в’їзд та виїзд влаштовуються суміщеними, між ними необхідно передбачати розділювальний острівець безпеки завширшки не менше ніж 1 м, піднятий над проїзною частиною на 0,1 м.
  3. При розміщенні АЗС поза межами населеного пункту, в районі вирощування зернових культур, необхідно передбачати протипожежну смугу шириною 10 м між межею поля та огорожею АЗС, яку періодично переорювати.
  4. Розміщення АЗС всіх типів передбачати з урахуванням вимог Земельного кодексу України, нормативних санітарних розривів та фонових забруднень даного району тільки після погодження державного санітарного нагляду Держгірпромнагляду.

Вибір земельних ділянок під АЗС-М та АЗС-К проводити комісійно органами архітектури районного та обласного рівня, обласної та районної служб пожежної охорони, служб санітарного нагляду та охорони навколишнього природного середовища та іншими інженерними службами, відповідно до вимог таблиці В.1.

  1. Відстані, відповідно до таблиці В.1 слід відраховувати від огорожі об”єктів АЗС-М та АЗС-К до стін будинків та меж об’єктів вказаних в цій таблиці. Огорожу проектувати з негорючих матеріалів, провітрюваною.
  2. Перед початком При проектуванні АЗС (після одержання вихідних документів) необхідно розробити розділ загальної записки „Ідентифікація об’єкту підвищеної небезпеки” згідно закону України „Про об’єкти підвищеної небезпеки” та постанови Кабінету Міністрів України від 11.07.02 за №956 „Про ідентифікацію та декларування безпеки об’єктів підвищеної небезпеки”.

З врахуванням затверджених розрахунків по ідентифікації АЗС, яка проектується, замовник проекту зобов’язаний замовити в спеціалізованій організації проект декларації об’єкту підвищеної небезпеки.

  1. Розміщення блочних модульних та контейнерних АЗС в планувальній системі населених пунктів
  2. Модульні, блочні, контейнерні АЗС з одностінними надземними резервуарами розміщувати з врахуванням:
  • тільки поза межами населених пунктів;
  • місткість одного резервуару палива не більше 10 м ;
  • мінімальні відстані від об’єктів АЗС до об’єктів розташованих за її межами приймати відповідно до таблиці „Г” ДБН;
  • у разі розміщення АЗС поруч з лісовим масивом потрібно передбачати вільну зорану смугу шириною 10 м, яка б відділяла об’єкти АЗС від лісу.

До складських та виробничих будинків категорій за вибухопожежною небезпекою А, Б розриви від АЗС збільшувати відповідно на 50 і 25%.

В проектах АЗС передбачати піддони металеві під резервуари з паливом для збору пролитого палива.

  1. Резервуари палива на блочних та контейнерних АЗС дозволяється встановлювати на окремому майданчику у вигляді суцільної бетонної плити, яка буде вище на 0,1 м над планувальними відмітками прилеглої території та мати відповідний лоток, з’єднаний трубою з очисними спорудами для відводу на очистку їх від нафтопродуктів (в разі переливу).

Зона встановлення автомобілів, що заправляються повинна мати ухил поверхні до водовідвідного лотка - не менше ніж 2%.

  1. Майданчик з встановленими резервуарами палива дозволяється огороджувати стінкою з негорючих матеріалів. Для попередження розтіканню пролитого палива необхідно земляне обвалування.

Висота стінки розраховується такою, щоб утворений об’єм був не меншим за об’єм одного найбільшого резервуару.

Висота наземної частини колодязів для інженерних споруд повинна бути не менше, як 0,05 м. Конструкція колодязів повинна запобігати потраплянню до них ґрунтових вод.

У разі використання резервуарів пального з двома стінками, влаштовувати огороджувальну стінку, або обвалування не обов’язково.

  1. Відстані від АЗС до виробничих та складських будівель категорій А, Б з вибухопожежною небезпекою необхідно збільшувати на 50% і для категорії В - на 25%.
  2. Під надземними одностінними резервуарами необхідно встановлювати ємності для збору пролитого палива місткістю найбільшого резервуару АЗС.
  3. При в’їзді на територію АЗС повинні бути встановлені:
  • дорожній знак - „Обмеження максимальної швидкості руху транспорту;
  • попереджувальний знак - „Обов’язкова висадка пасажирів”;
  • інформаційне табло - про асортимент нафтопродуктів та типів автотранспорту, що можуть бути обслуговані на АЗС.

На під’їздах до заправних острівців встановлювати знак „Рух тільки прямо”.

  1. Для встановлення контейнерів для сміття необхідно передбачати площадки з твердим покриттям на відстані - 20 м від об’єктів громадського харчування.

Вбиральні загального користування розміщати на території АЗС на відстані не менше ніж 25 м від об’єктів громадського харчування.

  1. Розміщення будівель та споруд в межах ділянки АЗС
  2. Територія даних АЗС розділяється функціонально на зони:
  • технологічного обладнання та споруд;
  • обслуговування транспортних засобів;
  • обслуговування водіїв та пасажирів;
  • інженерного забезпечення.
  1. Резервуари палива необхідно встановлювати в основному підземно. Відстань між резервуарами приймати рівної діаметру найбільшого резервуару.
  2. Територія АЗС необхідно спланувати так, щоб унеможливлювати розтікання пролитого палива як на території АЗС, так і за їх межами. Для цього на території АЗС необхідно влаштовувати водонепроникне покриття проїзної частини, а також технологічних майданчиків

На в’їздах і виїздах з території АЗС та АЗС БП треба передбачати в проекті вертикального планування похилі підвищення не менше як на 0,2 м або дренажні лотки для відведення забруднених атмосферних опадів в очисні споруди. Лотки та воронки слід закривати металевими решітками гратами.

Майданчик для автоцистерн (АЦ) необхідно огороджувати по периметру бортиком висотою 0,2 м. Місця в’їзду (виїзду) на майданчик облаштувати похилими підвищеннями (пандусами) з ухилом не менше як 2%.

  1. У випадку аварійної розгерметизації патрубка автоцистерни під час зливу нафтопродуктів і виливу їх на площадку, необхідно передбачати аварійний резервуар - піддон ємністю до 10 м3.

Трубопровід для відводу пролитого палива повинен бути на 0,1 м менше діаметра резервуару, тобто не доходити до його дна.

Аварійний резервуар повинен бути оснащений дихальним клапаном аналогічним дихальним клапанам на резервуарах збереження пального та патрубками для заміру рівня рідини при заповненні та спорожненні закритим методом. Вказані патрубки повинні мати герметичні заглушки.

С.14 ДБН В.

  1. Розміщення автомобільних газозаправних станцій АГЗС та АГЗП зріджених газів пропан-бутан в планувальній системі населених пунктів
  2. АГЗС та АГЗП призначені для прийому, зберігання зріджених вуглеводневих газів та заправки паливних балонів автомобілів різних видів.

Проектування АГЗС та АГЗП виконувати, керуючись відповідно до розділу 8 ДБН В.2.5-20. АГЗС та АГЗП розміщувати, по можливості, в межах сель- бищної території населених пунктів з підвітряного боку для вітрів переважного напрямку відносно житлової забудови та промислових об’єктів.