Державний Комітет промислової політики України Асоціація

"Укрвогнетрив"

ПРИМІРНА ІНСТРУКЦІЯ З ОХОРОНИ ПРАЦІ

ДЛЯ ПРЕСУВАЛЬНИКІВ ВОГНЕТРИВКИХ

ПІДПРИЄМСТВ

м..Київ

УЗГОДЖЕНОЗАТВЕРДЖЕНО

Національним НДІОПАсоціацією "Укрвогнетрив"

Лист №110Наказ №31

від 15.05.2001 р.від 16.11.2001р.

ПІ 1.2.10 -179-2001

ПРИМІРНА ІНСТРУКЦІЯ З ОХОРОНИ ПРАЦІ

ДЛЯ ПРЕСУВАЛЬНИКІВ ВОГНЕТРИВКИХ

ПІДПРИЄМСТВ

м.Київ

Вступ

1. Закон України "Про охорону праці", введений Постановою Верховної Ради у жовтні 1992 року, визначає основні положення щодо реалізації конституційного права громадян на охорону їх життя і здоров'я в процесі трудової діяльності.

2. Це право закріплюється державною політикою в галузі охорони праці, яка:

  • признає пріоритет життя і здоров'я працівників;
  • встановлює повну відповідальність власника за створення безпечних і нешкід-ливих умов праці;
  • встановлює єдині нормативи з охорони праці для всіх підприємств, незалежно від форм власності і видів їх діяльності;
  • здійснює навчання, професійну підготовку і підвищення кваліфікації працівників з питань охорони праці.

3. Це право підтверджується тим, що при укладенні трудового договору власник повинен проінформувати працівника, під розписку, про умови праці на підприємстві, наявності на робочому місці, де він буде працювати, небезпечних і шкідливих виробничих факторів, можливих наслідків їх впливу.

4. Це право підтверджується можливістю працівника відмовитися від дорученої роботи, якщо створилася виробнича ситуація, небезпечна для його життя чи здоров'я або для людей, які його оточують, і навколишнього середовища.

5. Воно закріплюється правом працівника на пільги і компенсації за важкі та шкідли-ві умови праці:

  • безплатне лікувально-профілактичне харчування;
  • оплачувані перерви санітарно - оздоровчого призначення;
  • скорочення тривалості робочого часу;
  • додаткову оплачувану відпустку;
  • пільгову пенсію;
  • оплату праці у підвищеному розмірі.

6. На роботах із шкідливими і небезпечними умовами праці, а також роботах, пов'я-заних із забрудненням або здійснюваних у несприятливих температурних умовах, праців-никам повинні видаватися безплатно за встановленими нормами спеціальний одяг, спе-ціальне взуття та інші засоби індивідуального захисту, а також змиваючі та знешкоджуючі засоби.

7. На власника покладаються зобов'язання відшкодування працівникові шкоди, заподіяної йому каліцтвом або іншими ушкодженнями здоров'я, пов'язаними з виконан-ням трудових обов'язків:

  • в повному розмірі втраченого заробітку;
  • сплати потерпілому або членам його родини одноразової допомоги.

8. В свою чергу працівник зобов'язаний:

знати і виконувати вимоги нормативних актів про охорону праці, правила повод-ження з машинами і механізмами;

користуватися засобами колективного та ндивідуального захисту;

додержувати зобов'язання щодо охорони праці, які передбачені колективним дого-вором та правилами внутрішнього трудового розпорядку підприємства;

проходити у встановленому порядку попередні та періодичні медичні огляди;

співробітничати з власником у справі організації безпечних умов праці;

особисто вживати посильні заходи щодо усунення будь-якої виробничої ситуації,

яка створює загрозу його життю чи здоров'ю, або людям, які його оточують, і

навколишньому природньому середовищу;

повідомляти про небезпеку свого безпосереднього керівника або іншу посадову

особу.

1. Загальні положення

1.1. Ця інструкція з охорони праці складена на основі вимог ДНАОП 1.2.10-1.08-97 "Правила безпеки у вогнетривкому виробництві" і визначає порядок, способи і умови безпечного виконання пресувальниками вогнетривких підприємств покладених на них обов'язків, а також правил безпечної поведінки на робочому місці і території підприємства.

1.2. Кожний пресувальник повинен вивчити, знати і виконувати вимоги і положен-ня цієї інструкції у повному обсязі, а також вказівки і розпорядження керівників цеху (дільниці, відділення) і вимоги правил внутрішнього трудового розпорядку, що існує на підприємстві.

1.3. Кожний пресувальник повинен також дотримувати вимог загальнозаводської інструкції з охорони праці, технологічних інструкцій, а також інструкцій з охорони праці:

1.3.1. для стропальника;

1.3.2. під час використання вантажопідіймальних механізмів;

1.3.3. щодо обслуговування автомата зйому і укладання виробів на сушильні вагони;

1.3.4. щодо безпечного обслуговування розтирального сита;

1.3.5. підчас роботи на заточувальному верстаті; Крім того, кожний пресувальник повинен знати і виконувати вимоги:

1.3.6. положення про наряд-допуск;

1.3.7. інструкції щодо застосування биркової системи;

1.3.8. правил пожежної безпеки;

1.3.9. правил електробезпеки.

1.4. До роботи на пресах допускаються особи чоловічої статі, які досягли 18 років, пройшли медичний огляд і не мають протипоказань, пройшли навчання за спеціальністю, атестовані кваліфікаційною комісією, мають посвідчення за професією, пройшли навчання з питань охорони праці, вступний інструктаж, інструктаж на робочому місці, інструктаж на І групу з електробезпеки, а також, в разі виконання робіт підвищеної небезпеки, спеціальне навчання.

1.5. До обов'язків пресувальника входить: пресування брикету напівсухим і пластичним способами на пресах різних систем і конструкцій. Пресування дрібноштучних вогнетривких виробів, наконечників для термопари занурення, високоглиноземистих трубок, виробів і соломки з високовогнетривких окислів. Пресування напівсухим способом заготовок карбідокремнієвих електронагрівників, їх обслуговування, а також їх напівсухе віброформування.

Допресування пластичним способом сирцю, літок, стопорних і ливникових трубок, зірочок та інших складних фасонних виробів. Обслуговування перегінних і фільтр-пресів, змішувачів стрічкових пресів.

Підготовка преса до роботи. Керування пресом, регулювання надходження в прес шихти або маси. Пуск і зупинка живильників, спостереження за їх роботою, очищення тічок бункерів і живильників від маси, віддалення котунів. Мащення заготівок, подача їх для допресування. Оправлення задирок, прожарювання і заправлення отворів. Подача браку в живильник перегінного преса. Зважування шихти і засипання її у форму преса. Укладення заготівок у форми і зйом сирцю. Контроль наповнення форм, вологості, густини, розмірів і якості виробів, що пресуються. Заміна і протирання пуансонів, чищення штемпелів, транспортних пристроїв: заміна і чищення мундштуків стрічкових пресів. Мащення устаткування, що обслуговується.

1.6. Кожний пресувальник повинен знати: технологію пресування; будову, принципи роботи і правила технічної експлуатації устаткування, що обслуговується; причини виникнення браку і способи його усунення; види способів пресування, їх відмітні особливості; вимоги державних стандартів, що ставляться до сирцю; способи підналадки устаткування, яке обслуговується; слюсарну справу.

1.7. В залежності від вологості вогнетривкої маси розрізняють два способи механізованого формування вогнетривких виробів: пластичне, коли вологість маси складає 15-20%, і напівсухе і сухе пресування, коли вологість мас не перевищує 10% і маса не володіє властивостями пластичності. При пластичному методі застосовують стрічкові преси (заготівка) і допресувальні преси (остаточне формування). Стрічкові преси бувають безвакуумні і вакуумні. Важливою частиною пластичного методу є різальні апарати, що призначені для розрізування безперервної стрічки, що виходить з мундштука стрічкового преса, на окремі заготівки.

Для поліпшення якості виробів, що виробляються на стрічковому пресі, і досяг-нення точно заданих їх розмірів застосовують допресувальні преси. Для формування виробів з пластичних мас застосовують також фрикційні преси з однобічним пресуванням.

Для напівсухого і сухого способів формування застосовують преси, які класифі-куються за наступними ознаками:

1) за способами та режимами пресування:

а) однобічне і двобічне пресування;

б) одноступеневе і багатоступеневе пресування;

в) швидкість стиснення.

2) за принципом дії:

а) механічні преси;

б) гідравлічні преси;

3) за конструкцією:

а) коліноважільні преси;

б) преси з періодично обертовим столом;

в) гідравлічні преси з періодично обертовим столом;

г) гідравлічні преси з нерухомим столом;

д) механіко-гідравлічні преси;

є) фрикційні преси.

1.8. Кожний, хто знову стає до роботи, повинен пройти вступний інструктаж з охорони праці. Запис про проведення вступного інструктажу робиться у спеціальному журналі, а також у документі про прийом працівника на роботу.

1.9. Первинний інструктаж з охорони праці проводиться на робочому місці безпосереднім керівником - майстром у формі бесіди та ілюструється прикладами безпечних прийомів в роботі.

1.10. Після проведення первинного інструктажу на робочому місці працівник, який знову став до роботи, прикріплюється розпорядженням начальника цеху до кваліфікованого працівника для практичного навчання безпечним прийомам і методам роботи на робочому місці терміном, що встановлюється на підприємстві.

1.11. Після закінчення терміну навчання працівник повинен пройти перевірку знань з охорони праці перед комісією під головуванням начальника цеху або його заступника з участю громадського інспектора (уповноваженого) з охорони праці. Тільки при виявленні достатніх знань в технології та безпечних прийомах праці працівник рішенням комісії може бути допущений до самостійної роботи за фахом пресувальника.

1.12. Інструктажі з охорони праці для пресувальників проводяться щоквартально, а чергові перевірки знань один раз на рік (через 12 місяців після попередньої) цеховою комісією з записом у журналі реєстрації інструктажів. Не можна допускати до самостійної роботи, а працівнику ставати до роботи без перевірки знань правил, норм та інструкцій з охорони праці.

1.13. Пресувальник повинен проходити періодичні (на протязі трудової діяльності) медичні огляди.

1.14. Основними небезпечними виробничими факторами на дільниці виконання робіт пресувальника є : обертові і рухомі частини (деталі) устаткування, що обслуго-вується; переміщення вантажів; небезпечний рівень напруги в електричному колі, замикання якого може статися через тіло людини.

1.15. Основними шкідливими виробничими факторами є: підвищена запиленість в робочій зоні і підвищений рівень шуму на робочому місці, що може привести до професійних захворювань, а також вібрація - (під час обслуговування віброустановок), пари мастильних матеріалів.

1.16. По території підприємства і цеху до місця роботи необхідно проходити за маршрутом, що вказаний у схемі безпечного пересування. При цьому необхідно викону-вати вимоги знаків дорожнього руху і вказівників. Залізничні і автомобільні шляхи пере-ходити тільки у встановлених місцях.

1.17. Пресувальники вогнетривких підприємств повинні працювати тільки у встановленому за нормами спецодягу (костюмі бавовняному), що видається на 12 місяців і відповідає вимогам ГОСТу 27575-87 "Костюмы мужские для защиты от общих произ-водственных загрязнений и механических воздействий. Технические требования», або ГОСТу 29057-91 "Костюмы мужские для защиты от нетоксичной пыли. Общие техничес-кие требования», спецвзутті - черевиках шкіряних - на 12 місяців, що відповідають вимогам ГОСТу 28507-90 "Обувь специальная кожаная для защиты от механических воздействий. Общиетехнические требования."; рукавицях комбінованих на 2 міс.-за ГОСТом12.4.010-75 "ССБТ. Средства индивидуальной защиты. Рукавицы специальные. Технические условия.»

Крім того, пресувальник повинен застосовувати каску, протипиловий респіратор типу "ШБ-Пелюсток", захисні окуляри і, при необхідності, користуватися засобами захисту органів слуху.

Спецодяг мусить відповідати розміру і росту пресувальника, щільно облягати тіло; куртка і брюки повинні бути застібнуті на всі ґудзики. Волосся необхідно прибирати під головний убір.

1.18. Пресувальник під час виявлення порушення, яке може привести до аварії або нещасного випадку, повинен його ліквідувати, а, якщо порушення самому усунути неможливо, доповісти про нього майстру або начальнику зміни і не починати роботу поки не буде усунено порушення.

1.19. Якщо одержана травма необхідно звернутися в медпункт і повідомити про це майстра, а при його відсутності - старшого пресувальника. У разі нещасного випадку з товаришем йому необхідно надати першу допомогу, повідомити майстра і викликати чергового фельдшера, якщо потерпілий сам не зможе пересуватися.

Кожний пресувальник повинен бути ознайомлений з порядком обліку і розслідуван-ня нещасних випадків.

1.20. У відповідності до внутрішнього трудового розпорядку пресувальникзобов'язаний:

1.20.1. перед початком зміни прибути на змінно-зустрічні збори і одержати завдання на виконаня робіт;

1.20.2. виконувати тільки доручену роботу з дотриманням усіх вимог інструкції з охорони праці; виконувати вказівки старшого пресувальника і майстра;

1.20.3. не розпочинати роботу, якщо умови її виконання суперечать інструкції з охорони праці, або іншому документу, що регламентує безпечне проведення робіт, а також без інструктажу з охорони праці під час тимчасового переведення на іншу роботу, поки умови і характер праці не будуть приведені у відповідність з усіма нормативними документами;