Повинен знати: принцип роботи обслуговуваного устаткування; технологічну схему діставання кисню; призначення та умови застосування контрольно-вимірювальних приладів; технічні умови і властивості мастильних матеріалів; правила обслуговування устаткування та апаратів, які працюють під тиском; основні знання про фізичні й хімічні властивості газів.

Кваліфікаційні вимоги. Повна загальна середня освіта та професійна підготовка на виробництві, без вимог до стажу роботи.

3-й розряд

Завдання та обов'язки. Обслуговує повітророзділювальні установки з роздільними апаратами і подаванням кисню та азоту від 100 до 800 м.куб./год., сирого аргону до 15 м.куб./год. і рідкого кисню і азоту до 500 л/год. Перевіряє перед пуском, пускає обслуговуване устаткування і регулює його роботу за показаннями контрольно-вимірювальних приладів. Визначає несправності в роботі устаткування та усуває їх. Проводить поточний ремонт обладнання установок. Веде контрольно-облікові записи про роботу обладнання та установок. Стежить за системами мастильною і охолодження компресорів, водяних, масляних насосів та іншого устаткування.

Повинен знати: будову обслуговуваних компресорів, насосів та іншого обладнання повітророзділювальних установок; системи мастильну й охолодження обслуговуваного устаткування; основні знання про фізичні й хімічні властивості газів і контрольно-вимірювальних приладів.

Кваліфікаційні вимоги. Повна загальна середня освіта та професійно-технічна освіта без вимог до стажу роботи або повна загальна середня освіта та професійна підготовка на виробництві.

Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією машиніста повітророзділювальних установок 2 розряду - не менше 1 року.

4-й розряд

Завдання та обов'язки. Обслуговує повітророзділювальні установки з роздільними апаратами й подаванням кисню та азоту від 800 до 12000 м.куб./год., сирого аргону від 15 до 140 м.куб./год. і рідкого кисню та аргону від 500 до 1000 л/год. Обслуговує установки з виробництва криптоно-ксенової суміші під керівництвом машиніста вищої кваліфікації. Перевіряє, підготовляє і пускає обслуговуване устаткування та регулює його роботу за показаннями контрольно-вимірювальних приладів. Стежить за системами мастильною і охолодження компресорів, водяних і масляних насосів та інших механізмів. Веде контрольно-облікові записи про роботу обладнання і установок. Виконує поточний і аварійний ремонт обладнання установок.

Повинен знати: будову обслуговуваних компресорів, насосів та іншого обладнання повітророзділювальних установок; технологічну схему одержання кисню, аргону та азоту; фізичні властивості газів і суть процесу їх стиснення і відокремлювання.

Кваліфікаційні вимоги. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією машиніста повітророзділювальних установок 3 розряду - не менше 1 року.

5-й розряд

Завдання та обов'язки. Обслуговує повітророзділювальні установки з роздільними апаратами і подаванням кисню та азоту більш 12 м.куб./год. сирого аргону більш 140 м.куб./год. і рідкого кисню та аргону більш 1000 л/год. Перевіряє всі механізми й установки та підготовляє до пуску. Пускає і зупиняє обслуговуване устаткування. Обслуговує установки з виробництва криптоно-ксенової суміші. Бере участь у середньому і капітальному ремонтах обладнання установок. Визначає несправності в роботі компресорів, насосів і усуває їх. Веде записи у виробничих журналах про роботу обладнання та установок.

Повинен знати: будову обслуговуваних компресорів, насосів та іншого обладнання повітророзділювальних установок; технологічну схему роботи установок для одержання кисню, аргону та інших газів, порядок і правила розбирання, складання і ремонту компресорів, турбокомпресорів, повітродувок, водяних та масляних насосів повітророзділювальних установок; основи фізики і суть процесу стиснення і відокремлювання газів.

Кваліфікаційні вимоги. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією машиніста повітророзділювальних установок 4 розряду - не менше 1 року.

91. МАШИНІСТ РОЗФАСУВАЛЬНО-ПАКУВАЛЬНИХ МАШИН

2-й розряд

Завдання та обов'язки. Веде процес розфасування та пакування готової продукції і виробів на розфасувально-пакувальних машинах, напівавтоматах та автоматах під керівництвом машиніста вищої кваліфікації. Періодично контролює якість упаковки та наклеювання етикеток. Перевіряє кількість упакованих виробів лічінням. Загортає різні вироби поштучно в папір, фольгу, целофан та інший обгортковий матеріал на загортальних машинах-напівавтоматах із ручним подаванням виробів на загортання. Веде процес розливання різної рідкої продукції в банки, пляшки, флакони, пляшечки збірники, дозатори тощо і закупорювання її на напівавтоматичних машинах. Регулює рівень наповнення тари продуктом. Усуває несправності в роботі устаткування, яке обслуговує.

Повинен знати: принцип роботи устаткування, що обслуговується; призначення та умови застосування контрольно-вимірювальних інструментів; порядок оформлення супроводжувальних документів; вимоги до якості продукції; технічні умови і державні стандарти на розфасування та пакування продукції; способи заправляння машин обгортково-пакувальним матеріалом; технологічний режим розливання рідини та пакування тари.

Кваліфікаційні вимоги. Повна загальна середня освіта та професійна підготовка на виробництві, без вимог до стажу роботи.

3-й розряд

Завдання та обов'язки. Веде процес розфасування і пакування за заданим об'ємом, масою або кількістю різних твердих, пастоподібних, сипких та штучних продуктів (товарів) і виробів на розфасувально-пакувальних машинах, автоматах і напівавтоматах, які мають дозувальний, відмірювальний, зважувальний, відокремлювальний потрібний об'єм або кількість продукту (товару) пристрій. Автоматично пакує порції продукту (товару) у готові пакети, коробки, мішки або в їх заготовки. Зшиває пакети, мішки та коробки, а також обклеює (обгортає) етикетками. Завантажує бункер дозувального пристрою продуктом. Заправляє машину обгортковими пакувальними матеріалами: папером, пергаментом, фольгою, пакетами, мішками, коробками, заготовками, клеєм, дротом тощо. Загортає різні вироби поштучно в папір, фольгу, целофан та інший обгортковий матеріал на загортальних машинах-автоматах, фасувально-загортальних агрегатах з автоматичним подаванням виробів на загортання за допомогою автоматичних живильників, саморозкладальних або інших транспортних пристроїв. Веде процес розливання різної рідкої продукції в тару і закупорювання її на автоматичних машинах продуктивністю до 12000 пляшок за годину. Стежить за правильністю наповнення пляшок. Здійснює поточний ремонт устаткування, яке обслуговує.

Повинен знати: будову устаткування, що обслуговується; вимоги до якості фасування та оформлення упаковки продукції; правила регулювання дозаторів на заданий об'єм, масу, кількість; допустимі норми втрат продукції та пакувальних матеріалів у процесі фасування; способи усунення несправностей у роботі устаткування; асортимент, стандарти маси, кількості, об'єму і характерні ознаки продукції, яка фасується; технічні умови на вироби, що загортаються; вимоги до якості продукції та зовнішнього оформлення пляшок.

Кваліфікаційні вимоги. Повна загальна середня освіта та професійно-технічна освіта без вимог до стажу роботи або повна загальна середня освіта та професійна підготовка на виробництві.

Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією машиніста розфасувально-пакувальних машин 2 розряду - не менше 1 року.

4-й розряд

Завдання та обов'язки. Веде процес розливання різної рідкої продукції в тару й закупорювання її на автоматичних машинах продуктивністю 12000 і більше пляшок за годину. Переливає методом декантації вино та шампанське із пляшки в пляшку за допомогою спеціальних апаратів та пристроїв для відокремлення вина від осадів і для фільтрації та доливання пляшок шампанського. Веде процес укладання, обандеролювання і пакування продукції в термоусадочну поліетиленову плівку на автоматах. Заправляє плівку. Підключає машини до продуктових комунікацій. Обслуговує автоматичні машини лінії розливу: дозувальну, загортальну, розливальну, закупорювальну, збовтувальну, бракеражну, етикетувальну, укладальну, пакувальну. Обслуговує загортальні машини під час самостійного налагодження. Регулює температуру і тиск продукції, що розливається. Відміряє та відважує продукцію. Самостійно встановлює режим роботи, бере участь у ремонті устаткування.

Повинен знати: технологічний режим розливання, пакування на автоматичних машинах; будову машин і транспортуючих систем, що обслуговуються; будову контрольно-вимірювальних приладів; основи електротехніки; технологічну схему подавання, обандеролювання і термооброблення обандероленої в плівку продукції.

Кваліфікаційні вимоги. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією машиніста розфасувально-пакувальних машин 3 розряду - не менше 1 року,

5-й розряд

Завдання та обов'язки. Обслуговує прес-пакувальну машин. Перевіряє, готує та здійснює пуск устаткування, що обслуговує, і регулює його роботу за показаннями контрольно-вимірювальних приладів. Подає та надіває на патрубок пусті пакети. Контролює роботу приладів засобів автоматики й блокування, тиску масла й стиснутого повітря. Налагоджує устаткування, яке обслуговує. Змащує машини, виявляє та усуває несправності в роботі машин і допоміжних пристроїв. Бере участь у середньому та капітальному ремонтах.

Повинен знати: будову і кінематику гідравлічної прес-пакувальної машини і допоміжних агрегатів та механізмів, насосів, фільтрів, ватів, кантувачів; схеми маслопроводів; режими змащування.

Кваліфікаційні вимоги. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією машиніста розфасувально-пакувальних машин 4 розряду - не менше 1 року.

92. МАШИНІСТ СКРЕПЕРА (СКРЕПЕРИСТ)

3-й розряд

Завдання та обов'язки. Керує і обслуговує скреперний перевантажувач із об'ємом скрепера до 2,25 м.куб. під час виконання вантажно-розвантажувальних робіт. Виконує поточний ремонт усіх механізмів скреперного перевантажувача.

Повинен знати: будову скреперних перевантажувачів, що обслуговуються; правила сигналізації; правила виконання поточного ремонту скреперного перевантажувача; призначення та умови застосування контрольно-вимірювальних, спеціальних і універсальних інструментів та пристроїв.

Кваліфікаційні вимоги. Повна загальна середня освіта та професійно-технічна освіта або повна загальна середня освіта та професійна підготовка на виробництві. Без вимог до стажу роботи.

4-й розряд

Завдання та обов'язки. Керує і обслуговує скреперний перевантажувач із об'ємом ковша понад 2,25 м.куб. під час виконання вантажно-розвантажувальних робіт. Бере участь у середньому й капітальному ремонті всіх механізмів скреперного перевантажувача.

Повинен знати: будову скреперних перевантажувачів різних типів; правила виконання ремонтних робіт; способи виявлення і усунення несправностей у роботі скрепера; будову контрольно-вимірювальних, спеціальних і універсальних інструментів.

Кваліфікаційні вимоги. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією машиніста скрепера (скрепериста) 3 розряду - не менше 1 року.

93. МАШИНІСТ ХОЛОДИЛЬНИХ УСТАНОВОК

2-й розряд

Завдання та обов'язки. Обслуговує компресори, насоси, конденсатори, випарники, повітроохолодники, трубопроводи і арматуру холодильних установок, а також установок з виробництва льоду під керівництвом машиніста вищої кваліфікації. Чистить, змащує та заряджає механізми установок і бере участь у поточному та планово-запобіжному ремонті устаткування, апаратури й трубопроводів, які обслуговує.

Повинен знати: основні знання про будову компресорів, насосів, конденсаторів, випарників, повітроохолодників та іншого устаткування холодильних установок; схему будови і розташування контрольно-вимірювальних приладів, трубопроводів і арматури; способи запобігання та усунення несправностей у роботі установки; номенклатуру холодильних агентів; правила змащування машин, що обслуговуються; види і сорти застосовуваних мастильних матеріалів.

Кваліфікаційні вимоги. Повна загальна середня освіта та професійна підготовка на виробництві, без вимог до стажу роботи.

3-й розряд

Завдання та обов'язки. Обслуговує холодильні установки сумарною холодопродуктивністю до 2,1 млн. кДж/год. (до 500000 ккал/год.*), а також установки для виробництва льоду. Підтримує найпродуктивніший режим роботи холодильна установок. Регулює роботу компресорів аміачних і водяних насосів ресиверів, конденсаторів, випарників та інших механізмів холодильних установок. Стежить за справністю двигунів, трубопроводів, арматури, приладів та апаратури. Визначає та усуває несправності в роботі агрегатів і апаратури холодильних установок. Робить ревізію та складає дефектні відомості на ремонт устаткування і комунікацій. Бере участь у всіх видах ремонтних робіт. Приймає і перевіряє відремонтоване устаткування. Знімає індикаторні діаграми. Контролює якість холодильного агенту, який подається у випарники, а також тиску й температури в компресорах. Стежить за роботою машиністів нижчого розряду в зміні. Веде записи про роботу установки і витратах холодильного агенту та електроенергії.

---------------

* Потужність установок визначена в нормальних калоріях.

Повинен знати: конструктивну будову холодильних установок різних систем; основні закони фізики стосовно холодильного процесу; схему розташування трубопроводів, арматури, приладів автоматичного регулювання і контрольних приладів; технологічний процес виробництва холоду і коефіцієнт корисної дії холодильних установок; будову ізотопних рівнемірів, електронних мостів, соленоїдних вентилів та інших контрольно-вимірювальних приладів, електроприводів; вмикання і вимикання електроприводів; правила приймання і перевірки устаткування після ремонту; порядок і форму ведення технічної та звітної документації установки.