8.9.21. Включати і перевіряти працездатність АіРЕО, при заправці або зливі палива і масла, миття ПС і роботах щодо усунення течі пальних рідин, забороняється.


8.9.22. Тиск стиснутого повітря, що використовується для продування трубопроводів і агрегатів АіРЕО, повинен бути не більш 0,4 МПа (4 кг/см2). Струмінь повітря слід направляти убік від місця роботи працюючих. Стиснуте повітря треба відбирати від балона тільки через редуктор, що знижує тиск.


8.9.23. Перед виконанням робіт із перевірки і регулювання кінцевих вимикачів, пов'язаних з прибиранням шасі, відхиленням або поворотом рухливих елементів ПС, необхідно видалити, на час роботи, людей із зони руху рухомих елементів.


8.9.24. Роботи з технічного обслуговування АіРЕО в нішах шасі, на закрилках, інтерцепторах, рулях і елеронах, рульових машинках і рампах, слід провадити, попередньо вивісивши на органах керування зазначених рухливих елементів табличку з написом : "Не вимикати, працюють люди! ".


8.9.25. До обслуговування приладів із радіоактивними ізотопами допускаються особи, які пройшли цільовий інструктаж з безпечної роботи з ними і, які здали залік відповідно до ОСП 72/87 № 4422-87 і Типового положення про навчання, інструктаж і перевірку знань працівників з питань охорони праці (розділ 2, пп. 12, 15 цих Правил).


У всіх випадках, датчик із радіоактивним ізотопом на ПС, що знаходиться на землі, повинен бути закритий кожухом.


8.9.26. При неможливості подальшої експлуатації приладу (поломка, виробітку ресурсу і т.п.), прилад із джерелом іонізуючого випромінювання повинен бути відправлений на завод виготовлювач або переданий за актом в спеціалізовану організацію для поховання в установленому порядку.


8.9.27. Перевірка справності електричного ланцюга піротехнічних пристроїв на ПС повинна виконуватися після попереднього від'єднання штепсельних рознімань піротехнічних пристроїв.


8.9.28. Демонтаж устаткування з конденсаторами, у яких заряд електричної енергії зберігається тривалий час, слід виконувати не раніше, ніж через 10 хвилин після його вимикання.


8.9.29. При організації робіт в умовах електромагнітних випромінювань радіочастотного діапазону, при виборі режимів праці, способів і засобів захисту авіаційного персоналу від їх несприятливого впливу слід додержуватися вимогам РЕМБРЧ-89 (розділ 2, п. 49 цих Правил).


8.9.30. Стаціонарні джерела електроживлення на стоянках ПС повинні мати світлову сигналізацію про наявність напруги і блокування, що відключає його при відкритті дверей шафи джерела.


8.9.31. Пересувні джерела електроживлення і контрольно-перевірочні лабораторії на місцях стоянок ПС необхідно заземлювати.


8.9.32 Відстань між електричними проводами, кабелями, що розміщуються в зоні обслуговування ПС, і драбинами, машинами спецтранспорту повинна бути не менше 1,5 м.


8.9.33. Відстань між корпусами засобів наземного обслуговування і корпусом електроустановки повинна бути не менше 1 м, а до її пульта керування - не менше 2 м.


8.9.34. Робоче місце на засобах наземного обслуговування ПС повинно бути оснащено вимикаючим пристроєм, пофарбованим у червоний колір, для зняття напруги з розміщеного на цих засобах електроустаткування, при виникненні несправності.


8.9.35. Бортові авіаційні акумулятори повинні транспортуватися до ПС у штатних контейнерах з установленими пробками і кришками.


8.10. Технічне обслуговування пасажирського, побутового та аварійно-рятувального устаткування


8.10.1. При технічному обслуговуванні пасажирського, побутового й аварійно-рятувального устаткування можуть мати місце такі основі небезпечні і шкідливі виробничі фактори :


- надувні аварійні бортові авіаційні жолоби та рятувальні бортові авіаційні плоти при їх викиданні і наповнюванні газом у середині фюзеляжу;


- падаючі вироби авіаційної техніки, інструмент і матеріали при роботах з технічного обслуговування ПС на площинах, стабілізаторі, фюзеляжі і при роботі на висоті з застосуванням механізованих підйомників;


- падаючі знімні вироби пасажирського і побутового аварійно-рятувального устаткування, утримувані спеціальними пристроями (замками, фіксаторами, засувками, ременями);


- розміщення робочого місця або робочої зони на відстані менше 2 м від неогороджених перепадів по висоті 1,3 м і більш.


8.10.2. При виконанні робіт із знімним обладнанням, незалежно від висоти його розміщення під опорними поверхнями, необхідно видалити авіаційний персонал із зони можливого падіння частин обладнання.


8.10.3. Переміщення авіаційного персоналу по закріплених килимових доріжках в салоні ПС допускається при відсутності на них складок і нерівностей.


8.10.4. Працездатність механізму переміщення крісел пілотів слід перевіряти при відсутності авіаційного персоналу в зоні переміщення.


8.10.5. Температура води і водяних розчинів для миття і вологого прибирання ПБіАРО ПС повинна знаходитися в межах 18...500С. Вода повинна бути безпечна в епідемічному відношенні, нешкідлива за хімічним складом.


8.10.6. Температура подаваного гарячого повітря для сушіння виробів ПБіАРО ПС не повинна перевищувати 700С.


8.10.7. Прибирання сміття, відходів і битого скляного посуду слід провадити в бавовняних рукавицях.


8.10.8. Перед заряджанням, розряджанням водяних і газових систем ПБіАРО ПС необхідно переконатися в правильності установки розподільних кранів і надійності з'єднання заправних, зливальних рукавів і шлангів із відповідними штуцерами на панелях фюзеляжу ПС, відвивши від заправних агрегатів і машин авіаційний персонал, не зайнятий цією роботою.


8.10.9. Перед заправкою водяних баків ПС водою необхідно переконатися в чистоті (відсутності закупорки) дренажних трубопроводів.


8.10.10. Перевірку працездатності нагрівального буфетно-кухонного обладнання слід виконувати з застосуванням засобів індивідуального захисту, зазначених в керівництві з технічної експлуатації.


8.10.11. Технічне обслуговування люків, бічних стулок вантажних відсіків, рамп слід провадити, попередньо включивши блокувальні пристрої, відключивши електроживлення або установив струбцини для виключення довільного їх руху. На управляючі органи треба встановлювати табличку з написом : "Не включати! Працюють люди".


8.10.12. При випусканні бортових трапів, рампи і бічних стулок відсіків необхідно видалити авіаційний персонал із зони їх руху і забезпечити зв'язок візуально, по радіо або ЛПП, з особою, яка обслуговує їх на землі.


8.10.13. Перевірку працездатності вантажо-пасажирських ліфтів ПС і їх блокувальних пристроїв слід провадити, відповідно до інструкції з експлуатації даного типу ліфта. Виконувати роботи під ліфтом можна тільки після установки опорних пристроїв, що виключають переміщення ліфта униз.


8.10.14. До огляду й обслуговування надувних аварійних бортових авіаційних жолобів, рятувальних бортових авіаційних плотів треба приступати попередньо переконавшись, що виключена можливість довільного їх викиду і наповнення газоповітряною сумішшю.


8.10.15. При перевірці працездатності аварійних бортових авіаційних жолобів, драбин, канатів під навантаженням необхідно переконатися в надійності кріплення цього устаткування до конструкції повітряного судна.


8.10.16. При іспиті і перевірці працездатності аварійних бортових авіаційних жолобів, надувних рятувальних бортових авіаційних плотів і рятувальних канатів треба видалити авіаційний персонал із зони можливого падіння навантажувальної маси (баласту).


8.11. Очистка і санітарна обробка


8.11.1. Під час очистки, миття і санітарної обробки можуть мати місце такі основні небезпечні та шкідливі виробничі фактори :


- підвищене ковзання внаслідок обледеніння, зволоження і замаслювання трапів, стрем’янок, приставних драбин і покриттів місць стоянок, за якими переміщається персонал;


- підвищений рівень шкідливих речовин у повітрі робочої зони;


- підвищена або знижена відносна вологість повітря.


8.11.2. Після кожного рейса після прибуття в кінцевий або базовий аеропорт усі ПС підлягають обов'язковій очистці і прибиранню з профілактичною дезинфекцією туалетних приміщень. Під час стоянок у проміжних аеропортах повітряні судна, в залежності від ступеня забруднення, також підлягають очистці і прибиранню.


8.11.3. Прибирання пілотської кабіни між рейсами провадиться під контролем осіб інженерно-технічного складу АТБ.


8.11.4. При очистці, митті і дегазації ПС повинно бути заземлений, за винятком операції з використанням побутового пилососа.


8.11.5. При прямуванні по аеродрому до місця стоянки ПС, для виконання робіт з очистки і санітарної обробки, авіаційний персонал повинен бути особливо уважним відносно ПС, спецтранспорту, самохідних машин і механізмів, що рухаються.


8.11.6. Забороняється провадити миття, прибирання ПС і знаходитися під ним під час грози, щоб уникнути ураження блискавкою.


8.11.7. Очистку і прибирання у середині ПС проводять у визначеній послідовності, починаючи з салонів і закінчуючи туалетними приміщеннями з наступною дезинфекцією.


Забороняється використовувати дезінфекційну рідину для інших цілей. Рідину треба зберігати в закритому приміщенні і відпускати тільки особам, які виконують роботи з очистки і дезинфекції.


При прибиранні туалетних приміщень необхідно застосовувати спеціальні пристосування для цих цілей.


8.11.8. Часткове або повне зовнішнє миття ПС здійснюють із застосуванням спецмашин або ручних засобів. Для миття використовують тільки передбачені експлуатаційною документацією мийні матеріали, що виключають корозію металів, руйнацію лакофарбних покриттів обшивки і виробів, органічного скла, гуми, тканин, пластмас.


8.11.9. При митті ПС забороняється застосовувати для видалення забруднень металеві щітки й інші засоби, що залишають подряпини або руйнують покриття. Під час миття авіаційний персонал повинен попереджати влучення мийних матеріалів у середину крила, відсіків, на підлогу кабіни, у повітрозабірні пристрої і вироби, зледеніння обшивки.


8.11.10. Особи, які здійснюють миття і прибирання у середині ПС, повинні бути уважними при переміщенні по салону (щоб уникнути падіння в незакриті люки) і при виході з повітряного судна (трап або стрем’янка можуть бути відсутніми або обмерзлими).


8.11.11. З метою зменшення утворення зарядів статичної електрики на поверхні килимів, чохлів і драпіровок необхідно обробляти їх розчином антистатика за допомогою пульверизатора. Цю обробку рекомендується проводити поза повітряним судном.


8.11.12. При використанні асенізаційної машини для очистки санвузлів необхідно вживати заходів, що виключають витік нечистот, забруднення місць стоянок повітряних суден. Очистка санвузлів ПС повинна провадитись з забезпеченням герметизації процесів зливання стічних вод в спеціальні асенізаційні машини.


8.11.13. Злив вмісту туалетних повинен провадитися в зазначені медслужбою спеціально відведені місця. Виливати вміст контейнерів в іншому місці категорично забороняється.


8.11.14. Для очистки, миття і дегазації необхідно застосовувати миючо- дегазаційні засоби, передбачені експлуатаційною документацією, керуючись Правилами з техніки безпеки і виробничої санітарії на авіаційно-хімічних роботах (розділ 2, п. 26 цих Правил).


8.11.15. При готуванні розчину миючо-дегазаційних засобів, авіаційний персонал повинен знаходитися з навітряної сторони, щоб на них не потрапляли пилюка і бризки. При випадковому влученні розчину в очі і на шкіру їх необхідно ретельно промити водою.


8.11.16. Під час прибирання ПС необхідно максимально застосовувати механізовані засоби, а також підігрів салону ПС в зимовий період.


Повітряні судна, їх авіахімапаратура, після кожного використання на авіаційно-хімічних роботах, повинні очищатися від залишків пестицидів і мінеральних добрив, які повинні знешкоджуватися на дегазаційних площадках.


8.11.17. При роботі з використанням токсичних спецрідин, обслуговуючий персонал повинен додержуватися вимог безпеки відповідно до інструкції з використання даних спецрідин, а також знати правила надання першої допомоги при отруєнні ними.


8.11.19. Категорично забороняється, під час проведення робіт з очистки, митті, дезинфекції і дегазації, пити і приймати їжу.


8.11.20. По закінченні роботи весь прибиральний інвентар повинен бути очищений і складений в спеціально відведене місце.


8.12. Заправка повітряного судна паливно-мастильними матеріалами і спецрідинами


8.12.1. При заправці ПС ПММ і спецрідинами (надалі - заправка) можуть мати місце такі основні небезпечні та шкідливі виробничі фактори :


- підвищене ковзання внаслідок обледеніння, обмороження і замаслювання поверхонь ПС, трапів, стрем`янок, приставних сходів і покрить місць стоянок, по яким переміщається персонал;


- повітряні судна, спецтранспорт, самохідні машини і механізми, що рухаються;


- розміщення робочого місця або робочої зони на відстані менше 2 м від неогороджених перепадів по висоті 1,3 м і більш;


- підвищений рівень шуму;


- підвищений рівень статичної електрики на поверхнях заправних засобів і ПС при перекачуванні і зливанні палива по трубах і роздавальних рукавах, при заправці падаючим струменем і його розбризкуванні, при перемішуванні і спіненні палива;


- пожежа (вибух) ПС і заправних засобів внаслідок наявності горючого і вибухонебезпечного середовища.


8.12.2. Рух і розміщення самохідних і транспортуємих колісних заправних засобів, а також рух ПС при підрулюванні до місць заправки ПММ на аеродромах і площадках повинні виконуватися відповідно до вимог Керівництва з організації руху повітряних судів, спецтранспорту і засобів механізації на аеродромах цивільної авіації (розділ 2, п. 50 цих Правил).


8.12.3. До заправки повітряного судна слід приступати тільки після :


- повної зупинки ПС на місці стоянки;

- повної зупинки обертових гвинтів і роторів турбін;

- установлення упорних колодок під колеса шасі;