- рухомі елементи ПС (елерони, закрилки, гальмові щитки, інтерцептори, тримери, троси, тяги тощо;


- підвищене ковзання внаслідок зледеніння, обмороження і замаслювання поверхонь ПС, трапів, стрем’янок, приставних драбин і покриттів місць стоянок, за якими переміщається авіаційний персонал;


- падаючі вироби авіаційної техніки, інструмент і матеріали при роботах з технічного обслуговування ПС на площинах, стабілізаторі, фюзеляжі і при роботі на висоті з застосуванням механізованих підйомників;


- виступаючі частини планера ПС і його устаткування - антени, датчики, приймачі повітряного тиску і температури зовнішнього повітря, підкоси, замки, кронштейни, відкриті стулки.


8.5.2. Перед початком робіт необхідно застопорити ручки органів керування, рухомі елементи ПС, що можуть самовільного переміщатися, і вивісити в кабіні ПС на органах керування табличку з написом "Рулями не працювати. Електроживлення не включати".


8.5.3. Перевірку працездатності системи керування ПС та її елементів слід провадити після видалення обслуговуючого персоналу й обладнання з зони переміщення рухомих поверхонь, тяг, качалок.


8.5.4. Монтаж (демонтаж) елементів, що мають велику парусність, слід робити або в закритому приміщенні, або на відкритих площадках, але при відсутності вітру. Роботу слід виконувати з використанням вантажопідйомних механізмів і устаткування.


8.5.5. Транспортування елементів системи керування ПС, що мають велику парусність, необхідно здійснювати з використанням ложементів у положенні, що виключає їх перекидання.


8.5.6. При роботі з тросовою проводкою системи керування ПС слід застосовувати рукавиці.


8.6. Технічне обслуговування силових установок


8.6.1. При технічному обслуговуванні силових установок можуть мати місце такі основні небезпечні і шкідливі виробничі фактори :


- рухомі елементи силової установки ПС (повітряні і несучі гвинти, ротори двигунів, вали трансмісій, стулки капотів двигунів, реверсні пристрої);


- підвищена температура поверхонь авіадвигунів;


- підвищене ковзання внаслідок зледеніння, обмороження і замаслювання поверхонь ПС, трапів, стрем'янок, приставних сходів і покриттів місць стоянок, за якими переміщається авіаційний персонал;


- струмені відпрацьованих газів, що витікають із великими швидкостями при запуску і випробуванні авіадвигунів; інші предмети : камені, пісок, що потрапляють у ці струмені;


- струмені газів, що витікають із посудин, агрегатів шасі і трубопроводів, працюючих під тиском;


- повітряні усмоктувальні потоки, що рухаються з великою швидкістю в зоні повітрозабірників авіадвигунів;


- підвищений рівень шуму при працюючих силових установках .


8.6.2. До технічного обслуговування силових установок дозволяється приступати після повного припинення обертання повітряних гвинтів і роторів двигунів; установки упорних колодок під колеса шасі; підключення ПС до заземлюючого пристрою та охолодження гарячих частин двигуна і його систем.


8.6.3. Перед виконанням робіт на двигуні треба переконатися в надійній фіксації кришок капотів для запобігання їх падіння і можливого травмування авіаційного персоналу.


8.6.4. При прокручуванні вручну лопатей повітряного гвинта працюючі повинні знаходитися поза площиною його обертання.


8.6.5. Перед прокручуванням вручну лопатей несучого гвинта вертольота необхідно переконатися у відсутності людей та устаткування в зоні обертання несучого і хвостового гвинтів.


8.6.6. Під час робіт з контролю лопаток компресора і турбіни, пов'язаних із прокручуванням ротора двигуна, дії авіаційного персоналу повинні бути погодженими. При виконанні ремонтних робіт, ротор двигуна повинен бути застопорений, відповідно до технології технічного обслуговування.


8.6.7. Під час роботи в каналі проточної частини двигуна, працюючий, у разі евакуації, повинен бути закріплений страхувальним фалом.


8.6.8. При монтажі і демонтажі агрегатів паливної, масленої і гідравлічної систем двигуна під нього треба підкладати піддони.


8.6.9. Промивання двигуна слід провадити миючою рідиною, передбаченою технологією, після його повного охолодження з вживанням заходів, що виключають попадання миючої рідини на авіаційний персонал, гумові вироби, електропроводку, агрегати спецобладнання і місце стоянки повітряного судна.


8.6.10. При видаленні масла, палива, бруду з деталей силової установки необхідно використовувати тільки зазначені в технології технічного обслуговування промивальні та обтиральні матеріали.


8.6.11. Промивання паливних і масляних фільтрів силових установок повинна провадитися відповідно до технічних вказівок у спеціально відведеної місці з наступною утилізацією забрудненої промивальної рідини.


8.6.12. Ультразвукове очищення фільтрів паливних і масляних систем силової установки повинно провадитися з дотриманням вимог безпеки відповідно до ГОСТ 12.1.001-89 (розділ 2, п. 31 цих Правил).


8.6.13. Роботи з ультразвуковому контролю лопатей повітряних гвинтів повинні провадитися при заземлених ПС, дефектоскопів, драбині, із яким провадиться контроль. Перед використанням дефектоскопу необхідно переконатися в надійності ізоляції проводів електроживлення.


8.6.14. Монтаж (демонтаж) силових установок треба провадити в ангарах, доках або спеціально обладнаних площадках під керівництвом бригадира.


8.6.15. Монтаж (демонтаж) авіаційних двигунів, допоміжних силових установок, інших виробів авіаційної техніки масою більш 20 кг слід провадити з застосуванням засобів механізації відповідно до ГОСТ 12.3.020-80 (розділ 2, п. 41 цих Правил).


8.6.16. Запуск двигуна треба провадити не раніше, ніж через 30 хвилин після його розконсервування і промивання при наявності штатних засобів пожежегасіння. Перший запуск двигуна, після його установки, допускається провадити при наявності пожежного автомобіля з командою.


8.6.17. Запуск і випробування двигунів слід провадити після припинення інших робіт на повітряному судні. При цьому поблизу ПС дозволяється знаходитися тільки авіаційному персоналу, який приймає особисту участь у підготовці і проведенні запуску. При працюючих двигунах знаходитися в площині обертання повітряних гвинтів, забороняється.


8.6.18. При запуску і випробуванні двигуна підключення джерела електроживлення до ПС допускається тільки за командою особи, яка здійснює запуск.


8.6.19. Особи, які контролюють запуск двигунів на землі, повинні бути забезпечені засобами зв'язку з кабіною екіпажу і засобами індивідуального захисту органів слуху, що забезпечують зниження звука до рівня не більш 80 дБА.


8.6.20. Перед випробуванням двигуна або його реверсивних пристроїв у літню пору необхідно зробити полив водою площадки запуску, з метою запобігання підвищеного пилоутворення.


8.6.21. Провадити регулювальні роботи на працюючому двигуні, забороняється. Контроль герметичності агрегатів, трубопроводів, паливної, масляної і гідравлічної систем, працюючого двигуна, може провадитися при дотриманні необхідних заходів безпеки, що виключають влучення авіаційного персоналу в зону усмоктувальної (вихідної) струмені, а також у зону обертання повітряних (несучих і хвостових) гвинтів .


8.6.22. У зоні витікання газової струмені, при працюючому двигуні, не повинні знаходитися люди, устаткування і споруди. Небезпечним є відстані менше 50 м у напрямку виходу газів із двигуна і менше 10 м - перед повітрозабірником двигуна.


8.6.23. Продування фільтрів та інших деталей силової установки стиснутим повітрям слід виконувати відповідно до технологічних вказівок з виконання робіт на авіаційній техніці, не перевищувати встановленого тиску і направляючи струмінь повітря вбік від працюючих.

8.6.24. Огляд сопла і турбіни двигунів із реверсивними пристроями необхідно провадити при цілком стравленому тиску в системі керування реверсом тяги.


8.7. Технічне обслуговування шасі


8.7.1. При технічному обслуговуванні шасі ПС можуть мати місце такі основні небезпечні і шкідливі виробничі фактори :


- рухомі вузли і деталі повітряного судна (стулки гондол і ніш шасі, деталі механізмів прибирання, випускання і повороту стійок шасі, колеса та їх гальмові пристрої);


- повітряне судно, що обрушується при вивішуванні його на підйомниках або при помилковому прибиранні шасі;


- струмені газів, і рідин, що витікають із посудин, агрегатів шасі і трубопроводів, працюючих під тиском;


- розлітаючі осколки, елементи, деталі агрегатів шасі, що знаходяться під тиском, балонів із стиснутими газами, а також пневматиків коліс шасі.


- фізичні (статичні) перевантаження при технічному обслуговуванні агрегатів у нішах, відсіках фюзеляжу і гондолах шасі.


8.7.2. При установці ПС на підйомники перед і позаду літака слід установити табличку з написом "Обережно! Можливо обвалення літака".


8.7.3. Підйом ПС на підйомники провадиться рівномірно під керівництвом особи, відповідальної за виконання робіт з технічного обслуговування шасі.


Роботи з установки ПС на підйомники повинні виконуватись за наряд-допуском (додаток 3).


8.7.4. При випусканні й прибиранні шасі ПС, виваженого на підйомниках, не допускається проведення інших видів технічного обслуговування і знаходження людей усередині ПС (за винятком особи, яка виконує керування прибиранням і випуском шасі з кабіни екіпажу), на його зовнішніх поверхнях і безпосередньо під повітряним судном.


8.7.5. Установка ПС на підйомники повинна провадитися відповідно до технологічних указівок з виконання робіт на авіаційній техніці. Між особою, яка знаходиться в кабіні ПС, і відповідальним за виконання робіт на землі, повинен постійно підтримуватися зв'язок : на відкритих площадках - по ЛПП і за допомогою переносних радіостанцій; в ангарах - по ЛПП і голосом.


Особа, яка знаходиться в кабіні, може провадити прибирання і випускання шасі тільки після дозволу відповідального за виконання операцій на землі.


8.7.6. При установці підйомників на грунті, під їх основу повинні бути підкладені дерев'яні щити.


8.7.7. Підйомники встановлюються суворо у вертикальному положенні на рівній площадці й у передбачених конструкцією повітряного судна точках.


8.7.8. При установці підйомника під центроплан ПС необхідно стежити, щоб кульова опора нарізної частини підйомника суворо центрирувалась в опорі на конструкції повітряного судна.


8.7.9. При підйомі ПС підйомниками необхідно установлювати всі страхувальні пристосування, передбачені інструкцією.


8.7.10. Підйом ПС слід провадити всіма підйомниками одночасно. Одночасно при цьому необхідно піднімати і страхувальні пристосування.


8.7.11. При підйомі й опусканні ПС на гідропідйомниках необхідно додержуватися застережних заходів в запобіганні прекоса повітряного судна.


8.7.12. Провадити роботи під ПС, установленим на підйомниках, при прибраному шасі категорично забороняється.


8.7.13. Авіаційний персонал, який приймає участь у вивішуванні ПС на підйомники, повинен бути проінструктований про дії у разі аварійної ситуації.


8.7.14. Перед розбиранням амортизаторів необхідно цілком стравити тиск рідини і газу. При заряджанні і стравлюванні тиски рідини і газу з амортстояків, пневматиків і газів із балонів необхідно надійно закріплювати зарядні клапани, запобігаючи викид гідравлічної рідини, повітря, азоту і влучення їх на працюючих.


8.7.15. До технічного обслуговування коліс шасі слід приступати тільки після їх охолодження.


8.7.16. Демонтаж покришок коліс повинен провадитися при відсутності тиску повітря в пневматиках відповідно до інструкції з технічної експлуатації використовуваних стендів для монтажу і демонтажу коліс.


8.7.17. Зарядження пневматиків коліс після монтажу слід виконувати із застосуванням захисної огорожі. При заряджанні пневматиків на стоянці застосування зарядних пристроїв, не обладнаних манометром з редуктором, забороняється.


8.7.18. Монтаж і демонтаж вузлів шасі, коліс, лиж і поплавців штучною масою більш 20 кг слід провадити, використовуючи засоби механізації.


8.7.19. Всі роботи, що знаходяться у взаємодії із системою прибирання (випускання) шасі, повинні виконуватися тільки при встановлених страхувальних підйомниках; знеструмленої системи управління та стравленому тиску в гідросистемі.


8.7.20. При роботах у нішах шасі на ручки керування прибиранням і випусканням шасі слід вивішувати трафарет "Не включати! Працюють люди".


8.7.21. При виконанні робіт у нішах шасі, коли застосування драбин із висотою огородження 1 м не є можливим, слід застосовувати запобіжні пояси.

8.7.22. При застосуванні аеродромних підігрівачів, для видалення льоду із шасі, необхідно дотримувати температурного і технологічного режиму роботи підігрівача відповідно до інструкцій і технологічних указівок. При цьому слід вживати заходів, що виключають влучення гарячого повітря на ізоляцію електропроводки, колеса шасі і балони зі стиснутими газами.


8.7.23. Ремонт елементів і вузлів шасі і видалення корозії повинні виконуватися в суворій відповідності з технологічними вказівками і з прийняттям заходів, що запобігають викиданню металевих стружок і утворення гострих крайок і задирок.


8.7.24. Робота з токсичними гідрорідинами в закритих приміщеннях може провадитися в тому випадку, якщо забезпечений десятикратний обмін повітря в приміщенні за одну годину.


8.7.25. Роботи на шасі, пов'язані зі зняттям або нанесенням лакофарбових покриттів, а також роботи з заміни мастила у вузлах і деталях шасі і заправці гідрорідиною слід провадити з застосуванням засобів індивідуального захисту органів зору, подихи і шкірних покрив. Гідрорідину, що потрапила на відкриті шкірні покрови, треба змивати теплою водою з милом. Очі необхідно негайно промити великою кількістю теплої води.


8.7.26. Токсичні гідрорідини слід зберігати в спеціально призначеній для цієї мети герметичні тари. Забороняється зливати їх в каналізацію.