6.8. До піднімання вагона, під час заміни частин ресорного комплекту вагона, необхідно надійно закріпити відповідний кінець надресорної балки візка до шкворневої балки рами вагона за допомогою спеціальної скоби або струбцини.

6.9. До піднімання одного кінця вагона необхідно закріпити всі колісні пари візка протилежного кінця вагона з двох боків гальмовими башмаками.

Перед початком роботи необхідно впевнитися в справному стані обмежувачів висоти піднімання на домкратах.

6.10. У разі піднімання одного кінця вагона домкрати необхідно встановлювати під кінці шкворневої балки рами вагона чи в місцях спеціально для цього передбачених. Між головкою домкрата і шкворневою балкою повинна бути покладена дерев’яна прокладка товщиною 15-20 мм. Вагон потрібно підіймати настільки, щоб звільнити від навантаження деталі, які підлягають зніманню.

6.11. Підіймання одного кінця навантаженого чотиривісного вагона виконується двома домкратами, а порожнього чотиривісного вагона - одним домкратом, встановленим по поздовжній вісі вагона.

6.12. Під час підтримання одного кута вагона гідравлічний домкрат зі вставкою повинен встановлюватись на головку рейки виїмкою, яка є в його опорі. На опорну поверхню вставки повинна бути накладена дерев’яна прокладка товщиною 15‑20 мм.

6.13. Вагони з великим обсягом ремонту (заміна колісної пари, букси, боковини, надресорної балки візка, кришки люка, торцевих дверей напіввагона, дверей критого вагона) необхідно подавати на спеціалізовані колії поточного (відчіплювального) ремонту ПТО або депо.

6.14. Технічне обслуговування і ремонт гальмового обладнання вагонів в поїзді дозволяється виконувати тільки після закриття роз’єднувального крана і випуску стиснутого повітря із запасного і робочого резервуарів і гальмового циліндра.

6.15. Перед заміною роз’єднувального крана і трубки, яка до нього підводиться, гальмо вагона повинно бути відключене перекриттям кінцевих кранів.

6.16. Заміна кінцевого крана повинна проводитися тільки після роз’єднання магістралі. Перед роз’єднанням з’єднувальних рукавів кінцеві крани повинні бути закриті.

6.17. Стягування гальмової вантажної передачі під час її регулювання повинно проводитися за допомогою спеціального пристрою.

6.18. Про закінчення технічного обслуговування і ремонту відповідальний за виконання робіт повинен доповісти оператору (диспетчеру) ПТО або черговому по станції (маневровому диспетчеру), який об’являє по двобічному парковому зв’язку про зняття огородження.

6.19. Під час користування двобічним парковим зв’язком необхідно дотримуватись регламенту переговорів, не допускаючи дії зайвого шуму на робітників і мешканців, розташованих поруч, житлових районів.

6.20. Під час ремонту автозчіпного пристрою відстань між вагонами повинна бути не менше 10 м.

Під розчеплені вагони з боку проміжку між вагонами і з обох боків (голови і хвоста поїзда) повинні обов’язково встановлюватися гальмові башмаки.

6.21. Під час зовнішнього огляду цистерн з нафтопродуктами і вагонів з небезпечними і особливо небезпечними вантажами необхідно користуватися ліхтарями у вибухобезпечному виконанні. Вмикати і вимикати ліхтарі необхідно на відстані не менше 10 м від місця огляду цистерн.

6.22. Колії технічного обслуговування і ремонту вагонів необхідно своєчасно очищати від горючих відходів, а для їх збирання в визначених місцях встановлювати металеві ящики з кришками, які щільно закриваються.

6.23. Після закінчення технічного огляду і ремонту з’єднання вагонів в поїзд повинно проводитися тільки після виведення всіх працівників від вагонів на безпечну відстань. Під час підходу і причіплюванні локомотива до вагона після ремонту і технічного обслуговування автозчепу працівник, який відповідає за роботу зміни, повинен проконтролювати знаходження працівників на безпечній відстані.

6.24. Під час ремонту автозчіпного пристрою головного вагона поїзда (заміна головки автозчепу, деталей механізму зчеплення, маятникових підвісок, центруючої балочки) локомотив повинен знаходитися на відстані не менше 5 м від головного вагона.

Поставлення автозчепу на місце методом співударяння вагонів не дозволяється.

6.25. Під час надходження на ПТО спеціальних вагонів з небезпечними вантажами і цистерн для перевезення скраплених вуглеводневих газів, кислот тощо, необхідно проводити роботи з особливою обережністю, враховуючи характер вантажу, який визначається по нанесених на них знаках і написах.

Якщо невідомі найменування вантажу і необхідні заходи з безпеки під час технічного обслуговування і ремонту, починати роботи з усунення несправностей до прибуття представника вантажовідправника не дозволяється.

6.26. Під час ремонту ходових частин, гальмового обладнання, автозчіпного пристрою, порожніх і завантажених цистерн і вагонів з небезпечними вантажами необхідно застосовувати неіскроутворюючий інструмент, не дозволяється паління, застосування відкритого вогню та проведення зварювальних і інших ремонтних робіт, які викликають утворення іскор.

6.27. Підіймання вагонів на ПТО для заміни деталей ресорного комплекту повинно проводитися домкратом відповідної вантажопідіймальності (гідравлічні або гідропневматичні домкрати вантажопідіймальністю 25-30 т ). Під час поточного відчіплювального ремонту, крім перерахованих, можуть застосовуватись електричні домкрати стаціонарного або пересувного типу вантажопідіймальністю 25-40 т або козлові крани відповідної вантажопідіймальності.

6.28. Гідравлічний домкрат під час заміни деталей ресорного комплекту повинен встановлюватись в вертикальному положенні на міцні підкладки, а після закінчення підіймання вагона фіксуватися запобіжною гайкою.

Пересувний домкрат встановлюється на залізобетонні шпали відповідно до схем установки підкладок і домкрата, розроблених і затверджених Головним управлінням вагонного господарства Укрзалізниці.

6.29. Пересувні домкрати повинні встановлюватися на міцні дерев’яні армовані підкладки, які знаходяться в комплекті і видаються разом з домкратами. Установка домкратів з частковою опорою на шпалу не дозволяється.

Для запобігання ковзання на опорну поверхню головки домкрата повинна бути покладена дерев’яна прокладка товщиною 15-20 мм, яка виготовлена із твердих порід дерева.

Під час підіймання вагона домкрат повинен знаходитися у вертикальному положенні.

6.30. Під час підіймання і опускання вагона не дозволяється виконання ремонтних робіт на вагоні, а також знаходження людей на вагоні, під вагоном і в вагоні.

6.31. Підіймання вагонів з допомогою вагоноремонтних машин і установок повинне проводитися за умови виконання вимог безпеки, вказаних у технічній документації з їх експлуатації.

6.32. Під час технічного обслуговування і поточного відчіплювального ремонту вагонів на ПТО у разі підіймання і опускання вагонів, ремонті ходових частин, рами, кузова автозчіпних пристроїв, гальмового обладнання необхідно дотримуватися вимог безпеки, які викладені в розділі 8 цих Правил.

6.33. Не дозволяється виконувати технічне обслуговування вагонів на коліях суміжних з головними коліями станції і на коліях з відстанню між вісями сусідніх колій менше 4800 мм під час проходження по них поїзда.


7. Вимоги безпеки під час технічного обслуговування і екіпіровки рефрижераторного рухомого складу.

7.1. Перед технічним обслуговуванням обладнання рефрижераторних вагонів повинне бути очищене від пилу і забруднень. Очищення обладнання необхідно проводити обтиральним ганчір’ям або подібними матеріалами. Обтиральне ганчір’я і матеріали повинні бути чистими і не вміщувати сторонніх включень (голки, металева стружка, скло тощо). Не дозволяється використовувати для очищення обладнання бензин, гас і інші легкозаймисті рідини. РРС повинен бути оснащений первинними засобами пожежогасіння відповідно до НАОП 5.1.11-3.03-88.

7.2. Технічне обслуговування холодильної установки необхідно проводити з відкидних площадок, розташованих у машинному відділенні рефрижераторного вагона. Не дозволяється проводити обслуговування холодильної установки, розміщеної на монтажних рейках. Під час технічного обслуговування і ремонту електрообладнання рефрижераторного рухомого складу необхідно дотримуватись вимог ГОСТ 12.1.019-79, ГОСТ 12.3.019-80 і ДНАОП 0.00-1.21-98.

7.3. Не дозволяється експлуатувати запірну арматуру з пошкодженими сальниками, клапанами, а також маховичками, які утруднюють відкривання і закривання посудин, апаратів і балонів.

7.4. Під час технічного обслуговування і ремонту рефрижераторних вагонів розкривати холодильну установку можна тільки після відкачування холодоагента із тієї частини установки, яка розкривається.

7.5. Для огляду обладнання рефрижераторного рухомого складу повинні застосовуватися переносні електричні світильники напругою до 42 В (а в машинному відділенні рефрижераторного вагона – до 12 В) або електричні кишенькові і акумуляторні ліхтарі. Кабель живлення переносного світильника повинен мати подвійну ізоляцію, а лампа захищена скляним ковпаком і металевою сіткою.

Не дозволяється застосовувати для освітлення відкритий вогонь.

7.6. Витікання холодоагенту із холодильної установки необхідно усувати негайно після його виявлення. Підтягувати болти, повністю або частково міняти сальникову набивку, запірну арматуру дозволяється тільки після пониження тиску холодоагенту у пошкодженій ділянці до атмосферного і відключення холодильної установки від основної магістралі.

Заповнення холодоагентом системи повинне виконуватися з боку низького тиску. Не дозволяється під час заповнення холодильної установки холодоагентом підігрівати балон.

7.7. Для виявлення місця витікання холодоагенту необхідно користуватись галоїдними лампами або електронними витокошукачами. Чутливість приладу до витікання повинна складати не більше 5 грамів на рік.

7.8. Балони з холодоагентом повинні відповідати вимогам ДНАОП 0.00-1.07-94.

7.9. Для приєднання балонів до холодильної установки необхідно застосовувати відпалені мідні суцільнотягнуті трубки або маслобензостійкі шланги тиском не менше 16 кгс/см2.

7.10. Матеріали, які застосовуються під час технічного обслуговування холодильних установок, повинні відповідати стандартам і технічним умовам.

7.11. Не дозволяється експлуатація холодильних установок з манометрами, у яких:

- відсутня пломба або клеймо;

- минув термін перевірки;

- стрілка манометра під час вимкнення не повертається на нульову позначку шкали;

- розбите скло, або є інші пошкодження, які впливають на правильність їх показань.

7.12. Під час розфасовування холодоагенту в балони і при його відкачуванні із холодильної установки дозволяється застосовувати балони, термін перевірки яких не минув і які відповідні холодоагенту, що розфасовується.

7.13. Засувки, крани, вентилі та інші запірні пристрої обладнання рефрижераторного рухомого складу необхідно утримувати в справності і систематично змащувати відповідно до Інструкції ДЧ-479.

7.14. Не дозволяється змішувати холодоагенти різних типів.

7.15. Не дозволяється розташовувати в одному приміщенні з холодильними установками і балонами з холодоагентом апарати і прилади з відкритим полум’ям або зовнішніми поверхнями, температура яких перевищує 300С.

7.16. Заправляти дизельним пальним паливні баки рефрижераторного рухомого складу необхідно із заправних колонок або паливозаправника в спеціальному місці за допомогою роздавального пістолета.

7.17. Поблизу паливороздавальних колонок, резервуарів, приймально-роздавальних площадок, складів повинні бути встановлені пожежні щити, до яких повинен бути забезпечений вільний доступ.

7.18. Під час екіпірування дизельним пальним РРС запускати дизель-генератор і проводити які-небудь роботи в машинному відділенні не дозволяється.

7.19. В холодну пору року під час запуску дизелів рефрижераторного рухомого складу користуються для розігріву теплою водою.

7.20. Після закінчення технічного обслуговування і екіпіровки рефрижераторного рухомого складу необхідно провести прибирання обладнання і приміщень машинних відділень.


8. Вимоги безпеки під час ремонту вагонів у депо.

8.1. Вимоги безпеки під час підготовки до ремонту, введення вагонів у депо і постановки на позицію ремонту.

8.1.1. Вагони, які подаються в депо для ремонту, повинні бути ретельно очищені від снігу, льоду, бруду, сміття, залишків вантажів, які перевозились і, при необхідності, промиті і продезінфіковані відповідно до інструкції №432-5 і ОСТ 32.15-81.

8.1.2. Вагони, які вимагають проведення дезинфекції, повинні проходи санітарне оброблення на спеціалізованих дезінфекційних станціях (пунктах).

8.1.3. Очищення, мийка, обдування і сушіння вагонів повинні проводитися на спеціально виділеній колії або в спеціальних ангарах поза вагоноремонтною дільницею. Виділені для очищення і мийки колії повинні мати з обох боків доріжки з твердим покриттям.

8.1.4. Розставлення вантажних вагонів на вагоноремонтній дільниці, коліях відчіплювального ремонту і спеціалізованих коліях повинно проводитися з дотриманням наступних вимог:

- відстань між торцевою стіною вагоноремонтної дільниці (ангара) і автозчепами крайніх вагонів повинна бути: при наявності поперечної транспортної дороги вузької колії не менше 3 м, а дороги широкої колії для транспортування візків і колісних пар – не менше 5 м;

- відстань між автозчепами вагонів, які ремонтуються без викочування візків, повинна бути не менше 1 м;

- під час ремонту вагонів з викочуванням візків стаціонарним методом ремонту відстань між вагонами встановлюється в залежності від довжини візків і відповідно до місцевих умов, щоб проходи з кожного боку викоченого візка були не менше 1 м; при поточному методі ремонту відстань між ремонтними позиціями визначається відповідними розрахунками, при цьому відстань між автозчепами вагонів, які стоять поруч, і викоченими візками повинна бути не менше 1 м. Довжина ремонтних позицій повинна визначатися з урахуванням застосування вагоноремонтних машин і інших механізмів і пристроїв.