Під час виконання навантажувально-розвантажувальних робіт на складах, площадках, у виробничих приміщеннях необхідно дотримуватися вимог СНиП III-4-80.

13.6. Підмостя потрібно влаштовувати на міцних риштуваннях, споруджених відповідно до вимог СНиП III-4-80.

13.7. Під час виконання робіт на висоті більше 1,3 м у разі неможливості влаштування риштовання можуть бути використані драбини.

При цьому працівники зобов'язані користуватися запобіжними поясами.

Місця закріплення запобіжних поясів під час виконання ремонтних робіт повинні заздалегідь указуватися особою, що керує цими роботами.

13.8. Працювати з переносних драбин дозволяється тільки в присутності другого працівника, який повинен перебувати біля нижнього кінця драбини.

13.9. Не дозволяється одночасно виконувати ремонтні роботи по одній вертикалі на різних рівнях без улаштування суцільного настилу або вжиття інших заходів, що забезпечують безпечне ведення робіт.

13.10. Умикати обладнання дозволяється тільки працівникам, що обслуговують це обладнання та мають відповідний дозвіл.

Умикати обладнання під час його ремонту дозволяється працівникам, що виконують ремонт даного обладнання, після одержання дозволу відповідального керівника ремонтних робіт.

13.11. Заливати футеровки розплавленим металом під час ремонту підшипників повинні працівники, що пройшли навчання та перевірку знань і мають досвід виконання таких робіт.

Ця робота виконується в присутності відповідального працівника, призначеного наказом (розпорядженням) керівника кар'єроуправління.

13.12. Заміна конвеєрних стрічок і з'єднання їх кінців, а також з'єднання ланцюгів елеваторів повинні виконуватися за допомогою такелажних пристроїв відповідної вантажопідйомності.

13.13. Не дозволяється завантажувати бункер під час виконання ремонтних робіт.

З метою унеможливлення подачі породи в бункер, що перебуває в ремонті, приводи завантажувальних конвеєрів і живильників повинні бути вимкнені, а верхні щілини, розташовані над ділянкою, що ремонтується, закриті по всій довжині.

13.14. Після закінчення ремонту механізми та обладнання підлягають прийманню комісією згідно з положенням, що діє на підприємстві. Вивід обладнання з ремонту оформляється актом.

14. ВИМОГИ БЕЗПЕКИ ПІД ЧАС ЕКСПЛУАТАЦІЇ ЕЛЕКТРОТЕХНІЧНОГО ОБЛАДНАННЯ

14.1. Експлуатація і обслуговування електротехнічного обладнання повинні виконуватися відповідно до вимог Правил технічної експлуатації електроустановок споживачів, затверджених наказом Міністерства палива та енергетики України від 25.07.2006 N 258, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 25.10.2006 за N 1143/13017 (далі - ПТЕЕС), і НПАОП 40.1-1.21-98.

14.2. У кар'єроуправлінні повинні бути плани виробничих площадок та гірничих робіт з нанесеними на них схемами силових, освітлювальних і електротягових мереж, а також мереж зв'язку і сигналізації та місць розташування трансформаторних підстанцій, розподільчих пристроїв.

14.3. Для низьковольтних і освітлювальних мереж повинні бути виконані розрахункові схеми з нанесенням всіх електричних навантажень, плавких запобіжників, марки і перетину проводів і кабелів, а також падіння напруги на розрахункових електроустановках.

14.4. На планах повинні бути зазначені всі місця заземлень.

14.5. Усі зміни, що відбулися в електропостачанні кар'єроуправління, необхідно вносити до схеми не пізніше дводенного строку.

14.6. Пристрої зв'язку і сигналізації повинні живитися від мережі напругою не вище 220 В.

14.7. Для живлення ручних електричних машин і інструментів повинна застосовуватися напруга не вище 42 В.

14.8. Електричні прилади в цехах необхідно розміщувати в пило- і водонепроникних шафах, що обладнані замками.

14.9. У разі дистанційного керування технологічним обладнанням система блокування повинна постійно перебувати в робочому стані.

Не дозволяється експлуатувати електрообладнання у разі несправності блокувальних пристроїв.

14.10. Конструкція переносних ручних світильників повинна задовольняти вимоги НПАОП 40.1-1.21-98.

15. ВИМОГИ БЕЗПЕКИ ПІД ЧАС ВИКОНАННЯ ЕЛЕКТРОЗВАРЮВАЛЬНИХ ТА ГАЗОЗВАРЮВАЛЬНИХ РОБІТ

15.1. Виконання зварювальних робіт у кар'єроуправлінні повинно відповідати вимогам чинних нормативно-правових актів та Правил атестації зварників, затверджених наказом Державного комітету України по нагляду за охороною праці від 19.04.96 N 61, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 31.05.96 за N 262/1287 (НПАОП 0.00-1.16-96).

15.2. Зварювальні роботи у виробничих цехах дозволяється виконувати тільки за письмовим дозволом директора або головного інженера кар'єроуправління з обов'язковим письмовим повідомленням начальника пожежного підрозділу, що обслуговує кар'єроуправління.

15.3. До початку зварювальних робіт на місці повинні бути вжиті необхідні застережні заходи:

підготовлені засоби пожежогасіння - не менше двох пінних вогнегасників, ємність із запасом не менше 1 м3 води і ящик з піском;

на відстань до 10 м від місця зварювання повинні бути видалені всі легкопереносні горючі матеріали;

усі дерев'яні або інші горючі частини споруджень, що перебувають від місця зварювання на відстані до 2 м, повинні бути захищені азбестовими або металевими листами;

повинні бути вжиті заходи проти проникнення іскор до частин обладнання, що змащуються або виготовлені з горючих матеріалів;

біля місця зварювання необхідно виставити пожежний пост.

У разі виконання зварювальних робіт у сухих цехах технологічне обладнання необхідно зупинити.

15.4. Електрообладнання та електропристрої для зварювальних робіт повинні відповідати вимогам "Правил устройства электроустановок", затверджені Міненерго СРСР 04.07.84.

15.5. Механічні частини електрозварювальних установок, а також конструкції, що зварюються, повинні бути заземлені відповідно до вимог ПТЕЕС.

16. ВИМОГИ РАДІАЦІЙНОЇ БЕЗПЕКИ

16.1. Кар'єри з видобутку граніту для одержання щебеню або бутового каменю належать до об'єктів радіаційного контролю I категорії відповідно до вимог ДБН В.1.4-2.01-97 Радіаційний контроль будівельних матеріалів і об'єктів будівництва (далі - ДБН В.1.4-2.01-97) і підлягають обов'язковому радіаційному контролю.

16.2. Номенклатура сировини, що видобувається, повинна бути зареєстрована відповідно до вимог ДБН В.1.4-2.01-97.

16.3. Кожне кар'єроуправління відповідно до ДБН В.1.4-2.01-97 самостійно обирає для себе систему радіаційного контролю та розробляє схему її реалізації шляхом: створення власної лабораторії, атестування її в державній установі радіаційного контролю або укладання договору із сторонньою лабораторією, статус якої документально підтверджено.

16.4. Відповідно до вимог ДБН В.1.4-2.04-97 у кар'єроуправлінні може застосовуватись система разових радіаційних обстежень або систематичних радіаційних обстежень.

16.5. Обрана система радіаційного контролю повинна бути зареєстрована в спеціально уповноваженому державному органі з питань гігієни праці.

16.6. Кожне кар'єроуправління повинно щороку одержувати радіаційний сертифікат у територіальних державних санітарно-епідеміологічних станціях.

16.7. Кожне кар'єроуправління, яке має радіаційний сертифікат, визначає клас продукції та видає паспорт радіаційної якості на кожну партію поставки продукції.

16.8. Дози опромінення працівників, зайнятих видобуванням граніту в кар'єрах, можуть бути зумовлені:

16.8.1 зовнішнім гамма-випромінюванням від природних радіонуклідів, що містяться в гранітах;

16.8.2 інгаляцією виробничого пилу, що містить природні радіонукліди;

16.8.3 проковтуванням пилу та дрібних фрагментів;

16.8.4 радіоактивним забрудненням відкритих ділянок шкіри.

16.9. Відповідно до вимог ОСПУ-2005, якщо на робочих місцях ефективна доза опромінення від природних джерел не перевищує 1 мЗв на рік, здійснення радіаційного контролю, а також ужиття обмежувальних та попереджувальних заходів не обов'язкове.

16.10. Якщо ефективна доза виробничого опромінення перевищує 1 мЗв на рік, радіаційний контроль на робочих місцях повинен здійснюватись не рідше ніж 2 рази на рік.

За результатами такого контролю повинні розроблятися заходи, спрямовані на зниження як окремих компонентів, так і сумарної дози виробничого опромінення.

16.11. У випадках, коли доза опромінення працівників на виробництві перевищує 5 мЗв на рік, повинні вживатися всі необхідні заходи щодо зниження виробничого опромінення. Такі роботи повинні бути переведені до категорії "практична діяльність з індустріальними джерелами іонізуючих випромінювань", а працівники мають бути віднесені до персоналу категорії А (відповідно до вимог Державних гігієнічних нормативів "Норми радіаційної безпеки України" (НРБУ-97), затверджені постановою головного державного санітарного лікаря України від 01.12.97 N 62) за погодженням з спеціально уповноваженим державним органом з питань гігієни праці.

 

Завідувач сектору організації
державного нагляду за
промисловою безпекою та
охороною праці в
машинобудуванні, на транспорті
та у зв'язку 

 
 
 
 
 
П. І. Буряк 

ПОГОДЖЕНО: 

 

Голова Федерації профспілок
транспортників України,
Голова профспілки залізничників і
транспортних будівельників України 

 
 
 
В. М. Ткачов 

Директор виконавчої дирекції
Фонду соціального страхування від
нещасних випадків на виробництві
та професійних захворювань України 

 
 
 
Ю. Мельников 

Перший заступник Міністра,
головний державний санітарний
лікар України 

 
 
М. Г. Проданчук 

Заступник Міністра транспорту та
зв'язку України 

 
Л. Сергієнко 

Заступник Міністра України з
питань надзвичайних ситуацій та
у справах захисту населення від
наслідків Чорнобильської
катастрофи 

 
 
 
 
В. Третьяков 

Голова Державного комітету
ядерного регулювання України 

 
О. А. Миколайчук