7.2.1. При очищенні траси від валунів і каміння потрібно звернути увагу на очищення зон розробки траншеї і відвалу ґрунту, щоб при зворотній засипці запобігти зміщенню валунів і каменів з ґрунтом і не пошкодити покриття й трубопровід загалом.

7.2.2. Схили виїмок після планування ґрунту слід зміцнювати поливом бітумною емульсією або нерозином для запобігання ерозії ґрунтів і утворення обвалів.

7.2.3. У разі проходження траси по пересіченій місцевості планування крутих подовжніх схилів повинно виконуватися шляхом зрізання ґрунту. Ці роботи повинні виконуватися по всій ширині відведення бульдозерами, які, зрізуючи ґрунт, пересуваються зверху вниз і звалюють його до підніжжя схилу, із забезпеченням водостоків.

7.2.4. Схил укосу піввиїмки приймається рівним: у скельних ґрунтах, що вивітрюються - 1:0,1; у скельних породах, схильних до осипання і зсуву, - від 1:0,5 до 1:0,2; в мергелистих і щебенистих ґрунтах від 1:1 до 1:0,5.

7.2.5. Схил укосу півнасипу з скельних ґрунтів приймається 1:0,75, із кам'янистих і щебенистих - 1:1, а з мінеральних більш дрібних ґрунтів -1:1,5.


7.3. Упорядкування тимчасових доріг


7.3.1. Для запобігання аваріям автомобілів і будівельних машинах під час їх пересування, будівельна організація під час складання проекту виконання робіт повинна обстежити існуючі дороги і мости, визначити можливість їх використання і, за необхідністю, провести ремонтно-відновлювальні роботи, заздалегідь погодивши проектну документацію на ці роботи з дорожньо-експлуатаційною дільницею. Під час виконання цих робіт слід додержуватися вимог ДНАОП 5.1.14-1.01-96.

7.3.2. Під час ремонту або відновлення мостів на дорогах необхідно погодити порядок виконання цих робіт із зацікавленими організаціями.

7.3.3. Після закінчення ремонту, реконструкції або відновлення мости потрібно випробувати під навантаженням відповідно до проекту, скласти акт і здати експлуатаційно-дорожній дільниці.

7.3.4. Забороняється проїзд автомашин і будівельної техніки по непридатних для руху транспорту мостах і дорогах, а також по мостах, що не відповідають їх вантажопідйомності і габаритам машин.

7.3.5. Тип і конструкція тимчасових доріг, залежно від ґрунтових і кліматичних умов траси, встановлюються проектом організації будівництва і уточнюються в проекті виконання робіт.

7.3.6. Дороги повинні бути облаштовані дорожніми знаками відповідно до ГОСТ 10807-87 і ГОСТ 12.4.026-76.

7.3.7. На дорогах з одностороннім рухом транспорту згідно з СНиП ІІІ - 42-80 влаштовуються роз’їзди шириною 7- 8 м і довжиною 30 м у межах видимості, але не більше за 500 м один від іншого. Поздовжній схил не повинен перевищувати 9%. Поперечний схил профілю для забезпечення стоку поверхневих вод повинен бути двостороннім від середини до узбіч і рівним 0,03 - 0,04. На крутих поворотах профіль дороги потрібно влаштовувати односхилий, зі схилом усередину закруглення.

7.3.8. У гірській місцевості згідно з СНиП ІІІ - 42-80 необхідно влаштовувати одночасно з полицями і майданчиками тимчасові вздовжтрасові дороги та під'їзди до них. Для цього необхідно заздалегідь видалити навислі скелі і камені, які загрожують обваленням; здійснити протиобвальні й протизсувні заходи. Дороги на полицях повинні влаштовуватися однощляховими шириною від 3,5 до 4,7 м з узбіччям 0,5 м і влаштуванням роз'їздів для машин і механізмів через 400 - 600 м протяжністю 10 - 15 м. Радіуси закруглення доріг повинні бути не менше за 15 м. Проїзна частина дороги повинна розташовуватися як на материковому, так і на насипному ґрунті. Якщо для проїзду використовується насипна частина полиці, то для її стійкості необхідно влаштовувати підпірні стінки.

7.3.9. На заболочених дільницях траси і болотах в теплий час року і на незамерзаючих дільницях в зимовий час залежно від типу боліт, повинні влаштовуватися тимчасові дороги. Ширина тимчасових доріг може бути від 8 до 12 м і повинна забезпечувати нормальну роботу зварювальної бригади та ізоляційно-укладальної колони, а також проїзд транспортних засобів.

Дороги виконуються однорядними або багаторядними з колесовідбійними брусами і ґрунтовою засипкою проїзної частини шаром 20 см. Для влаштування тимчасових доріг у разі відсутності місцевих матеріалів потрібно застосовувати збірні дерев'яні покриття, які виготовляються індустріальним способом на будівельному дворі.


8. Земляні роботи

8.1. Загальні вимоги


8.1.1. Під час будівництва магістральних трубопроводів земляні роботи повинні виконуватися із дотриманням вимог СНиП ІІІ - 4-80*, СНиП ІІІ - 42-80, СНиП 3.02.01-87, СН 452-73. До початку проведення земляних робіт необхідно:

- розбити трасу на місцевості відповідно до робочих креслень;

- установити знаки, що вказують місця розташування підземних комунікацій;

- виконати роботи по влаштуванню постійних або тимчасових водовідводів, передбачених проектом.

8.1.2. Під час виконання земляних робіт поблизу населених пунктів повинні бути встановлені огорожі згідно з ГОСТ 23407-78 (ГОСТ 12.4.059-89) з попереджувальними написами й знаками згідно з ГОСТ 12.4.026-76. У нічний час місця робіт повинні бути позначені світловими сигналами (ліхтарі червоного кольору).

8.1.3. У разі виявлення підземних комунікацій, не вказаних в робочих кресленнях, земляні роботи слід негайно припинити і викликати на місце представника проектної організації і організації, що експлуатує ці комунікації. Одночасно повинні бути прийняті заходи для захисту виявлених комунікацій від пошкоджень, а їх розташування на місцевості визначити відповідними знаками й написами.

8.1.4. Робота землерийних механізмів згідно ГОСТ 12.2.004-75* на місцевості з поперечним схилом більше за 8° забороняється.

8.1.5. Під час утворення “козирків” з ґрунту або знаходження на укосах валунів та інших предметів, які можуть обрушитися, працівників слід перевести в безпечне місце, а небезпечні умови усунути. Для запобігання обсипання країв траншеї, і як наслідок, зменшення ії глибини, заборонено риття траншеї у запас, із значним випередженням ізоляційних робіт.

8.1.6. Під час перерв у роботі (незалежно від причин і їх тривалості) стріла одноківшового екскаватора повинна бути відведена у бік забою, а ківш опущений на ґрунт. Очищати ківш дозволяється тільки після опускання його на землю.

8.1.7. У разі випередження монтажно-зварювальних робіт вісь проходження екскаватора від трубопроводу повинна проходити на віддалі не менше радіуса хвостової частини поворотної платформи плюс 0,5 м. Під час установки екскаватора в забої помічник машиніста екскаватора повинен перебувати в безпечній зоні (радіус стріли плюс 5 м).

8.1.8. Для пересування екскаватора після розробки ґрунту від забою до забою машиніст виконує розворот платформи вліво на 250 –300 по відношенню до осі руху, і, орієнтуючись на встановлені вішки, переміщує екскаватор. Під час переміщення машиніст подає звуковий сигнал, а помічник слідкує за небезпечною зоною і подає необхідні сигнали, координуючи дії машиніста екскаватора.

8.1.9. Планування валіка діючого трубопроводу (зокрема і після зимової засипки) необхідно виконувати по розробленій і узгодженій з експлуатуючою організацією технологічній карті, яка виключає наїзд механізмів (скрепер, бульдозер, грейдер) на діючий трубопровід.

8.1.10. Розробляти ґрунт механізмами на відстані ближче 2 м від підземних комунікацій забороняється. В безпосередній близькості від комунікацій розробляти ґрунт дозволяється тільки вручну.


8.2. Риття траншеї і котлованів без кріплення


8.2.1. Складування матеріалів, рух і установка будівельних машин і транспорту, а також установка стовпів ліній зв'язку в межах призми обвалення ґрунту забороняється.

8.2.2. Допустима крутизна схилу (укосу) траншей (відношення висоти відкосу до його закладання) повинна відповідати СНиП ІІІ - 4-80* за даними таблиці 5.

Таблиця 5. Допустима крутизна схилу (укосу) траншей

(витяг із СНиП ІІІ – 4 -80*)

Тип ґрунту

Глибина виїмки, м

До 1,5 м

1,5 – 3,0 м

3,0 – 5,0

Насипний, природної вологості

1:0,67

1:1

1:1,25

Піщаний і гравійний вологий, але ненасичений

1:0,50

1:1

1:1

Супісок

1:0.25

1:0,67

1:0,85

Суглинок

1:0

1:0,50

1:0,75

Глина

1:0

1:0,25

1:0,50

Лісовидний сухий

1:0

1:0,50

1:0,50


8.2.3. Влаштування подушки з м'якого ґрунту, його планування та інші роботи в траншеї потрібно виконувати механізованим способом. У виняткових випадках дозволяється спуск працівників в траншею для виконання робіт вручну з дотриманням наступних вимог безпеки:

- роботи повинні виконуватися під безпосереднім керівництвом особи, відповідальної за виконання цих робіт;

- перед спуском працівників у траншею потрібно влаштовувати укоси;

- якщо на брівці траншеї є змонтований трубопровід, його необхідно заякорити;

- для спуску працівників у траншею і їх підйому необхідно встановити інвентарні приставні дробини.

8.2.4. Риття траншей і котлованів в ґрунтах, насичених водою (у пливунах), потрібно виконувати за індивідуальними проектами.

8.2.5. Проведення робіт у траншеях і котлованах, що зазнавали зволоження після повного або часткового відриття, допускається в тому випадку, якщо будуть вжиті заходи обережності проти обвалення ґрунту, для чого необхідно:

- керівнику робіт ретельно оглядати стан укосів перед початком роботи кожної зміни;

- обрушити ґрунт у місцях виявлених нависань і тріщин на укосах;

- за необхідністю - тимчасово припинити роботи до висихання ґрунту або зменшити крутість укосу на дільниці, де проведення робіт є невідкладним.

8.2.6. Рихлення мерзлого і скельного ґрунту за допомогою тракторних підпушувачів, залежно від категорії ґрунту й глибини промерзання, повинно здійснюватися в декілька проходок. При цьому необхідно дотримувати технологію виконання робіт і вимоги безпеки, вказані в інструкції (заводу-виготівника) з експлуатації підпушувачів.


8.3. Риття траншеї із кріпленнями


8.3.1. Вертикальні стінки котлованів і траншей потрібно кріпити відповідно до вимог СНиП ІІІ - 4-80*, приведених у таблиці 6.

Таблиця 6. Вимоги до кріплення вертикальних стінок і траншей
(витяг із СНиП ІІІ - 4-80*)

Ґрунтові умови

Глибина траншеї, м

Щити для обгороджування

Ґрунти пов’язані, природної вологості при відсутності або при незначному припливу ґрунтових вод

Ґрунти піщані та інші з підвище-
ною вологістю

До 3

Понад 3 до 5


Будь-яка

З просвітами

Суцільні


Суцільні

При сильному припливі ґрунтових вод і можливому винесенні часток ґрунту застосовується шпунтове обгороджування.

8.3.2. Кріплення котлованів і траншей глибиною до 3 м згідно з вимогами СНиП ІІІ - 4-80* повинно бути інвентарним і виконуватися за типовими проектами.

8.3.3. За відсутністю інвентарних і типових деталей для кріплення котлованів і траншей глибиною до 3 м необхідно:

- застосовувати для кріплення ґрунтів природної вогкості (крім піщаних) дошки товщиною не менше за 4 см, а для кріплення ґрунтів піщаних і з підвищеною вогкістю - дошки товщиною не менше за 5 см, закладаючи їх впритул до ґрунту за вертикальні стійки з розпірками;

- встановлювати стійки кріплень не рідше ніж через 1,5 м;

- розміщувати розпірки між стійками на відстані одна від одної по вертикалі не більше за 1 м, під кінцями розпірок (зверху й знизу) прибивати бобишки;

- розпірки, на які спираються полиці, призначені для перекидання ґрунту, потрібно додатково зміцнювати, а полиці захищати бортовими дошками висотою не менше за 15 см.

8.3.4. Для спуску працівників в траншеї і котловани та їх підйому потрібно встановлювати драбини або сходи. Забороняється користуватися для цих цілей кріпленнями.

8.3.5. У разі розбирання кріплень кількість дощок, що одночасно видаляються по висоті, повинна бути не більш трьох, а в сипучих або нестійких ґрунтах - однієї. Під час видалення дощок потрібно відповідно переставляти розпірки, але виймати їх можна тільки після того, як будуть встановлені нові. Розбиранням кріплень повинна керувати особа, відповідальна за виконання цих робіт.


8.4. Робота в гірських умовах


8.4.1. У разі проходження траси трубопроводу по крутих поздовжніх схилах необхідно обов’язково виконувати їх планування шляхом зрізання ґрунту й зменшення кута підйому. Ці роботи виконуються по всій ширині смуги відводу бульдозерами, які зрізуючи ґрунт, пересуваються зверху вниз і згортають його до підніжжя схилу поза межі будівельної смуги. Траншея повинна бути викопана не в насипному ґрунті, а в материковому.

8.4.2. Земляні роботи на дільницях із поперечним схилом до 8° дозволяється виконувати за допомогою механізмів звичайними методами без утримуючого пристосування. На поперечних схилах більше за 8° необхідно влаштовувати полиці у вигляді піввиїмки-півнасипу. Ширина й конструкція полиць встановлюються проектом з урахуванням діаметра труб і одностороннього руху на полиці. На поперечних схилах до 15° включно в нескельних і розпушених скельних ґрунтах полиці потрібно розробляти поперечними проходками бульдозерів. Допрацьовувати й планувати основи полиці необхідно поздовжніми проходками бульдозера. Ґрунт із піввиїмки переміщується для відсипання півнасипу. На узгір'ях з поперечним схилом більше за 15 0 полиці потрібно розробляти одноківшовими екскаваторами з прямою лопатою, із переміщенням ґрунту у півнасипи. Остаточну доробку й планування виконують бульдозерами.

8.4.3. На узгір'ях з поперечним схилом більше за 45° і висотою узгір'я над основою більше за 30 м, а також у місцях крутих поворотів радіусом менше за 10 м, допускається місцеве розширення полиць за рахунок насипної частини, що передбачається проектом.