Закоротки або заземлення спочатку приєднують до мінусового проводу або до рейки (у трамвайнiй мережi, перед перевiркою наявності напруги), а потiм накладають на плюсовий провід (струмопровідну частину).

Зняття закороток або заземлень проводиться у зворотному порядку.

Накладання та зняття закороток виконується з площадок монтажних вишок у дiелектричних рукавичках. Накладання заземлень проводиться за допомогою iзолювальних штанг.

Закрiплення затискачiв та зняття заземлень виконується в дiелектричних рукавичках.

8.2.36 Не дозволяється застосовувати як закоротки або заземлення будь-які проводи, не призначенi з цією метою, а також проводити приєднання закороток та заземлень шляхом скручування.

8.2.37 Комплекти переносних закороток та заземлень повиннi бути пронумерованi та зберiгатися у вiдведених мiсцях (у цеху, районi, на монтажнiй вишцi).

Спецiальнi мiсця для розвiшування або укладання переносних заземлень та закороток повиннi мати номери згiдно з номером на комплектi та повірені в установленому порядку.

8.2.38 Робота пiд напругою може виконуватися як за усним розпорядженням, так і за нарядом.

Роботи iз вирiвнюванням потенцiалiв, а також за умов вимкненого мінусового полюса виконуються за нарядом.

Робота виконується бригадою у складі не менше двох осіб.

8.2.39 Робота з вирiвнюванням потенціалiв проводиться на перетинах трамвайних проводів з тролейбусними, якщо за умови роботи неможливо зняти напругу з контактного проводу трамвая. У цьому разі вимикаються плюсові та мінусові проводи тролейбуса та всi проводи на мiсцi роботи з'єднуються мiж собою закороткою на секцiйному iзоляторi з перемиканням його закороткою.

8.2.40 У разі вимкненого мінусового полюса робота проводиться на пристроях СЦБ, пiдвiшених на пристроях контактної мережi (окрiм опор), коли неможливо зняти напругу з контактних проводiв.


8.2.41 Під час виконання робіт пiд напругою з вирiвнюванням потенціалiв або під час вимкненого мінусового полюса необхiдно:

- працювати із застосуванням захисних засобiв або стоячи на iзолювальній основi (iзолювальна пiдставка, монтажна площадка автомашини);

- ужити заходів для огородження струмопровідних частин, якi перебувають пiд напругою, а також конструкцiй, що не iзольовані вiд землi і розташовані на вiдстанi менше 0,6 м вiд працюючих;

- працювати в одязi з рукавами, що застебнуті до кисті рук, та в головному уборi.

8.2.42 Працівники, якi виконують роботу на струмопровідних частинах, що перебувають пiд напругою, не повиннi торкатися нi безпосередньо, нi через металевi предмети не iзольованих вiд землi конструкцiй, струмопровідних частин другого полюса, будь-яких проводів iншого призначення, тросiв, а також працівників, які стоять на землi.

8.2.43 Не дозволяється перебувати мiж плюсовими та мінусовими контактними проводами, коли вiдстань до них менше 1,5 м.

8.2.44 Обладнання, матерiали та інструмент дозволяється пiднімати на площадці монтажної вишки за умови, якщо під час пiдйому працівники та предмети, що пiднiмаються, не наблизяться до струмопровідних частин на вiдстань менше 0,6 м.

8.2.45 До початку роботи на натяжному чи пiдвiсному iзоляторах необхiдно перевiрити справнiсть iзоляторiв, які встановлені послiдовно з цим iзолятором.

Перевiрка справностi iзолятора проводиться переносним вольтметром чи покажчиком напруги постійного струму.

Фарфоровi натяжнi та пiдвiснi iзолятори перевiряються на справнiсть шляхом їх зовнiшнього огляду.

8.2.46 Під час роботи на контактно-сигнальному проводі необхiдно встановлювати закоротку мiж ним та контактними проводами.


8.2.47 Перед виконанням замiни iзоляцiйних деталей мiж контактними проводами тролейбуса в жорсткому пiдвiсi один з проводів повинен бути накритий дiелектричним килимком. Попередньо контактний провід повинен бути звiльнений iз затискача чи пiдвiсу.

8.2.48 Врiзка вставки контактного проводу або контактно-сигнального проводу в лiнiю, яка перебуває пiд напругою, дозволяється в тих випадках, коли довжина вставки не перевищує 60 м у трамвайнiй мережi та 3 м у мережi тролейбуса (під час виконання робiт з однiєю монтажної вишки), а в разі виконання робiт з двох і більше монтажних вишок у мережi тролейбуса допускається врiзка вставки проводу довжиною до одного прольоту.

8.2.49 Роботи, якi виконуються без зняття напруги, подалі від струмопровідних частин, що перебувають пiд напругою, проводяться на елементах контактної мережі, пристроях та спорудах, відокремлених від струмопровідних елементів двома ступенями ізоляції.

8.2.50 Указані роботи на висотi менше 3 м можуть виконуватися одним працівником.

Допуском до роботи є проведення iнструктажу з видачею усного розпорядження.

8.2.51 Роботи в аварійних випадках, а також роботи з усунення несправностi мереж та обладнання, які не можуть бути вiдстроченi, проводяться за усним розпорядженням електродиспетчера.

8.2.52 Відповідальний за виконання робiт керівник пiсля прибуття на мiсце визначає порядок проведення робіт і безпеку їх виконання. У разі необхідності виконання робiт без зняття напруги він органiзовує вiдповiдну пiдготовку до роботи (установлення монтажної вишки, огороджень тощо), пiсля чого допускає бригаду до роботи.

У разі, коли потрiбно зняти напругу, він повiдомляє про це електродиспетчера та за його розпорядженням виконує необхiднi перемикання чи отримує повiдомлення про виконанi вже перемикання, пiсля чого здiйснює допуск бригади до роботи.

8.2.53 Бригада, яка прибула на допомогу вже працюючiй на цій дiльницi іншій бригадi, пiдпорядковується відповідальному керівникові бригади, яка прибула на дiльницю роботи першою.

Якщо на дільницю робiт прибуває спеціально призначений працівник інженерно-технічного персоналу, який має оперативнi права, то він перебирає на себе права вiдповiдального керiвника.

8.2.54 Дозволяється замiна пiд напругою окремих деталей та частин перетину схiдних та керованих стрiлок контактної мережi тролейбуса, а також поворотних кронштейнiв.

Перелiк деталей перетинів, східних та керованих стрiлок контактної мережi тролейбуса, замiна яких допускається пiд напругою, а також iнструкцiя з виконання таких робiт затверджується керівником електрогосподарства.



8.3 Вимоги безпеки під час технічного обслуговування і ремонту

контактної мережі, пристроїв СЦБ та зв’язку, які виконуються на висоті


8.3.1 До робiт на висотi належать усi роботи, якi виконуються на висотi понад 1,3 м згідно з ДНАОП 1.1.10-1.04-01.

8.3.2 Верхолазними вважаються роботи, які виконуються на висоті понад 5 м від поверхні землі, перекриття або робочого настилу, і основним засобом, що запобігає падінню працівників з висоти, є запобіжний пояс.

8.3.3 Електромонтажні роботи на висоті повинні виконуватися відповідно до вимог ДНАОП 0.00-5.26-01 Інструкції з охорони праці під час виконання електромонтажних робіт на висоті, затвердженої наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 05.06.2001 № 254 і зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 20.07.2001 за № 615/5806 (далі - ДНАОП 0.00-5.26-01).

8.3.4 Роботи на контактних мережах, пристроях СЦБ та зв`язку, які проводяться з площадок підйомників, що мають спеціальне огородження, роботами на висоті не вважаються.

8.3.5 До робіт на висоті і верхолазних робіт допускаються працівники, стан здоров`я яких відповідає медичним вимогам, установленим для даних видів робіт згідно з ДНАОП 0.03-4.02-94.

Працівники, які виконують верхолазні роботи, повинні мати відповідний запис у посвідченні про перевірку знань з охорони праці.

До одноосібного виконання верхолазних робіт допускаються працівники віком не молодше 18 років, які мають стаж верхолазних робіт не менше одного року і кваліфікаційний розряд не нижче четвертого.

Працівники, які вперше допускаються до верхолазних робіт, протягом одного року повинні проходити стажування під безпосереднім наглядом досвідчених спеціалістів, призначених наказом керівника електрогосподарства.

Працівники мають бути навчені безпеці праці до початку виконання верхолазних робіт.

8.3.6 Драбини, риштування, примости, кігті, лази тощо, які застосовуються для виконання робіт на висоті і верхолазних робіт, повинні бути сертифіковані, а також відповідати вимогам ДНАОП 1.1.10-1.04-01, ДНАОП 0.00-5.24-01.

8.3.7 Роботи на висоті та верхолазні кваліфікуються як роботи з підвищеною небезпекою і повинні виконуватися за наряд-допуском, визначеним у додатку 2 до Правил.


8.4 Вимоги безпеки під час технічного обслуговування і ремонту

контактної мережі, пристроїв СЦБ та зв’язку із застосуванням

монтажних пристроїв


8.4.1 Роботи із застосуванням монтажних пристроїв (підйомників, драбин тощо), які виконуються в електроустановках (ВРУ, охоронних зонах ПЛ), слід проводити згідно з вимогами ДНАОП 0.00-1.03-02, ДНАОП 1.1.10-1.04-01, ДНАОП 0.00-5.24-01, ДНАОП 0.00-1.21-98.

Роботи із застосуванням підйомників слід виконувати згідно з НПАОП 0.00-1.36-03.

Роботи із застосуванням будівельних машин і механізмів в охоронній зоні високовольтних ліній (ПЛ, КЛ) слід виконувати згідно з ГОСТ 12.1.013-78.

8.4.2 Під час робіт з підйомників на трамвайних колiях вночi або в туманi, а також у мiсцях з обмеженою видимiстю незалежно вiд наявностi свiтлових сигналiв на підйомниках необхiдно додатково виставляти переносний лiхтар червоного кольору:

- за 25 м вiд мiсця робiт – на горизонтальній ділянці колiї або на пiдйомi;

- на 30 м – на спуску;

- перед початком кривої – у разі роботи на криволiнiйнiй дiльниці колiї за умов обмеження видимості.

8.4.3 Мiсце розкатування та пiдйому контактного проводу вздовж вулицi необхiдно огороджувати з в'їзного та виїзного боків у напрямку руху транспортних засобів на вiдстанi 2 м вiд дiлянки робiт штахетними бар'єрами на всю ширину смуги робiт. Додатково перед огородженням назустрiч напрямку руху на вiдстанi 10 м вiд огородження встановлюється переносний попереджувальний знак.

У зонi робiт, де контактний провід чи трос перебувають на землi або на висотi менше 4 м, штахетні бар'єри встановлюються через кожнi 30-50 м, а також на перетинах та в мiсцях виїздiв у зону робiт iз дворiв, мiсцевих проїздiв тощо.

8.4.4 У разі перекидання з підйомників контактних проводів або тросiв через вулицю огороджувати мiсце роботи не потрiбно, якщо провід або трос не опускатиметься над проїзною частиною вулицi нижче 4 м.

Під час опускання проводу або тросу нижче зазначеної висоти необхiдно огороджувати зону робiт штахетними бар'єрами або виставляти перед мiсцем проведення робiт сигнальника.

8.4.5 Під час проведення робiт у транспортних тунелях необхiдно огородити зону робiт шляхом установлення:

- попереджувального дорожнього знака – на вiдстанi не менш як 40 м вiд в'їзду в тунель;

- бар'єра або щита – на вiдстанi 2 м перед мiсцем роботи.

8.4.6 Мiсце роботи, яка виконується з драбини, необхідно огородити бар'єрами або сигнальним шнуром з кольоровими прапорцями (сигнальною стрiчкою).

Під час робіт з драбин на трамвайних колiях мiсце робiт повинно бути огороджено бар'єрами, установленими за 2 м вiд мiсця роботи, та додатково переносним попереджувальним дорожнім знаком, установленим за 12 м перед бар'єром назустрiч напрямку руху трамвайного вагона.

8.4.7 Під час виконання робіт на контактній мережi або пристроях СЦБ з використанням підйомників або драбин чисельність бригади повинна бути не менше 2 осіб (не рахуючи водія).

8.4.8 Вiдповiдальним за справний стан підйомника протягом його роботи на лiнiї є водiй. Перед виїздом на лiнiю водiй зобов'язаний перевiрити дiю пiдйомного та гальмівного механiзмiв самохідного підйомника, справність драбини.

8.4.9 Керівник робіт, який дає команду на переміщення підйомника, повинен перебувати на його площадці або на проїзній частині вулиці у визначеній зоні робіт.

Керівник робіт повинен використовувати підйомник як прикриття вiд наїзду транспортних засобів, що проходять мимо.

8.4.10 Керівник робіт, який подає команду на рух підйомника з працівниками, що перебувають на площадці підйомника, повинен стежити за рухом підйомника та попереджувати працівників про наближення до тросiв, контактних проводів, проводів електричних лiній, лiнiй зв'язку тощо.

Працівники, якi перебувають на площадці підйомника, повиннi стояти в переднiй її частинi обличчям у напрямку його руху.

8.4.11 Рух підйомника з працівниками на його площадці та транспортних засобів на ділянки робіт не дозволяється, якщо:

- їхня швидкiсть перевищує 5 км/год;

- не виключена можливiсть дотику до проводів контактної мережi, тросiв та iнших перепон;

- потрібно переїжджати через бортовi камені, вiдкритi рейки трамвайних колiй тощо.

8.4.12 З телескопiчних вишок дозволяється виконувати роботи на елементах контактної мережi, якi не перебувають пiд напругою.

Дозволяється з телескопiчних вишок, обладнаних ізольованою площадкою, виконувати оперативнi переключення та роботу в пристроях СЦБ і зв'язку, якi перебувають пiд напругою до 1000 В, за умови застосування запобiжних засобiв (дiелектричних рукавичок, дiелектричних килимків тощо).

8.4.13 Натяг елементiв контактної мережi необхiдно виконувати з використанням монтажних натяжних засобів. Передавати зусилля на площадку підйомника не дозволяється.

8.4.14 Не дозволяється виконувати роботи з монтажних пристроїв, якщо:

- швидкiсть вiтру перевищує 10 м/сек;

- не справнi блокувальнi пристрої;

- немає додаткових опор, передбачених конструкцією;

- не справна або вiдсутня iзоляцiя площадки підйомників.

8.4.15 Під час виконання робiт з лейтера одна з колiсних пар повинна бути загальмована.

8.4.16 Під час виконання робіт з переносними приставними драбинами слід дотримуватись вимог, викладених у ДНАОП 1.1.10-1.04-01, ДНАОП 0.00-5.24-01.

8.4.17 Не дозволяється виконувати роботу з драбини:

- приставленої до контактного проводу або до гнучких поперечок контактної мережi, крім випадків роботи на трамвайних лініях з незамощеними коліями, де неможливий проїзд підйомників.

У цьому разі верх драбини повинен виступати над контактним проводом на 1,0 -1,5 м ;

- з використанням механізованого, пневматичного або електричного інструмента;

- у разі натягу проводів, тросів;

- водночас двом особам.


8.5 Вимоги безпеки під час установлення та демонтажу опор