6.2.2. Облік ДТП ведеться з метою оцінки стану аварійності, аналізу причин ДТП і вжиття заходів для їх усунення.

6.2.3. Державний облік ДТП ведеться органами внутрішніх справ.

6.2.4. Автоуправління та Державний департамент автомобільного транспорту ведуть облік ДТП, при яких загинули або травмовані три і більше чоловік, у журналах за формою, наведеною у додатку 8, окремо для Підприємств і окремо для Перевізників.


6.3. Аналіз інформації


6.3.1. Звіт (оперативна місячна інформація) про стан безпеки руху автомобільного транспорту надається за формою, наведеною у додатках 9 та 10.

6.3.2. Оперативна інформація про наглядову діяльність на підприємствах, що підпорядковані або знаходяться під наглядом Міністерства транспорту з питань безпеки руху, надається за формою, наведеною у додатку 11.

6.3.3. Аналіз пригод ведеться згідно з класифікаторами статистичного обліку подій, які розробляються з урахуванням вимог Державного класифікатора надзвичайних ситуацій (п. 40 додатка 1) і затверджуються Міністерством транспорту.

6.3.4. Класифікатори ДТП повинні визначати (встановлювати) вид та причини ДТП, їх наслідки, розподіл ДТП за основними службами, місцями виникнення тощо.

6.3.5. Для оцінки стану безпеки руху застосовуються абсолютні та питомі показники. Питомі показники затверджуються відповідним наказом Міністерства транспорту.

6.3.6. До основних питомих показників оцінки стану безпеки руху відносяться: кількість загиблих та кількість травмованих на 100 ДТП, кількість ДТП на 100 автомобілів та кількість ДТП на об'єми виконаних робіт, кількість загиблих при ДТП на мільйон зареєстрованих автомобілів на рік, кількість загиблих на мільйон жителів на рік.


6.4. Інформування


6.4.1. Інформування керівництва Міністерства транспорту про ДТП здійснюється негайно після отримання повідомлення:

у робочий час - Управлінням безпеки транспорту;

у неробочий час, у вихідні та святкові дні - черговим по Мінтрансу згідно з вимогами Інструкції черговому Мінтрансу.

6.4.2. Інформування Міністра транспорту, першого заступника Міністра, заступника Міністра, на якого покладено забезпечення безпеки руху на автотранспорті, про стан аварійності здійснюється Управлінням безпеки транспорту:

щотижня (в п'ятницю до 15 години) шляхом надання довідки про ДТП, що мали місце на транспорті, та заходи, які вживаються для попередження ДТП в майбутньому;

щомісяця (до 15 числа наступного за звітним місяця) шляхом надання оперативної інформації про стан аварійності на транспорті та про наглядову діяльність у порівнянні з відповідним періодом минулого року.

6.4.3. Інформування про ДТП та стан аварійності керівництва Державного департаменту автомобільного транспорту здійснюється не пізніше однієї години після отримання повідомлення:

у робочий час - відповідним структурним підрозділом, на який покладені питання безпеки руху;

у неробочий час, у вихідні та святкові дні - черговим по Державному департаменту автомобільного транспорту згідно з вимогами Інструкції черговому;

щотижня (у п'ятницю до 12 години) шляхом надання довідки про ДТП, що мали місце на автомобільному транспорті та заходи, які вживаються для їх попередження;

щомісяця (до 5 числа наступного за звітним місяця) шляхом надання оперативної інформації про стан аварійності на автомобільному транспорті та про наглядову діяльність в порівнянні з відповідним періодом минулого року.

6.4.4. Інформування керівництва Державних департаментів авіаційного, морського та річкового транспорту, Укрзалізниці, Укрморпорту про ДТП та стан аварійності на Підприємствах здійснюється не пізніше однієї години після отримання повідомлення:

у робочий час - відповідним структурним підрозділом, на який покладені питання безпеки руху;

у неробочий час, у вихідні та святкові дні - черговим по департаменту, Укрзалізниці, Укрморпорту згідно з вимогами Інструкції черговому;

щотижня (у п'ятницю до 12 години) шляхом надання довідки про ДТП, що мали місце на відомчому автотранспорті та заходи, які вживаються для їх попередження;

щомісяця (до 5 числа наступного за звітним місяця) шляхом надання оперативної інформації про стан аварійності на Підприємствах та про наглядову діяльність в порівнянні з відповідним періодом минулого року.


7. Оперативне реагування та розслідування


7.1. Аварійно-рятувальні роботи


7.1.1. Аварійно-рятувальні роботи здійснюються у відповідності до вимог законів України "Про аварійно-рятувальні служби" та "Про захист населення і територій від надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру", наведених у пунктах 44, 45 додатка 1 та інших нормативних актів.

7.1.2. Посадові особи Підприємств, автоуправлінь, державних департаментів автомобільного, авіаційного, морського та річкового транспорту, Укрзалізниці, Укрморпорту, Мінтрансу, які прибули на місце ДТП раніше працівників ДАІ, повинні викликати швидку медичну допомогу (в разі необхідності) та повідомити ДАІ щодо ДТП.

7.1.3. Для оперативного реагування на можливі ДТП та координації робіт аварійно-рятувальних служб у святкові дні, наказами у Міністерстві транспорту та Державному департаменті автомобільного транспорту вводиться чергування відповідальних працівників.


7.2. Службове розслідування дорожньо-транспортних пригод


7.2.1. Службове розслідування ДТП проводиться у взаємодії фахівців Підприємств з Перевізниками, співробітниками ДАІ, органами дізнання, слідства, експертизи, а в необхідних випадках і організацій, відповідальних за стан доріг, дорожніх споруд, державними інспекторами з охорони праці.

7.2.2. Службовому розслідуванню в системі Мінтрансу України підлягають усі ДТП за участю транспортних засобів Підприємств та Перевізників.

7.2.3. Службове розслідування проводиться:

7.2.3.1. ДТП за участю транспорту Підприємств, в яких ніхто не загинув, а кількість травмованих не перевищує двох чоловік - Підприємствами в термін до 3 діб;

7.2.3.2. ДТП за участю транспорту Підприємств, в яких загинуло до 5 чоловік або травмовано від 3 до 10 чоловік, - державними департаментами автомобільного, авіаційного, морського та річкового транспорту, Укрзалізницею, Укрморпортом в термін до 5 діб;

7.2.3.3. ДТП за участю транспорту Підприємств, в яких загинуло 5 і більше чоловік або травмовано 10 і більше чоловік, - Міністерством транспорту в термін до 10 діб;

7.2.3.4. ДТП за участю транспорту Перевізників, в яких ніхто не загинув, а кількість травмованих не перевищує двох чоловік - власником транспортного засобу в термін до 3 діб;

7.2.3.5. ДТП за участю транспорту Перевізників, в яких загинуло до 5 чоловік або травмовано від 3 до 10 чоловік, - автоуправліннями в термін до 5 діб;

7.2.3.6. ДТП за участю транспорту Перевізників, в яких загинуло 5 і більше чоловік або травмовано 10 і більше чоловік, - Державним департаментом автомобільного транспорту в термін до 10 діб.

7.2.4. Розслідування ДТП на місті події та встановлення провини учасників ДТП проводиться працівниками дізнання або слідства.

7.2.5. Службове розслідування причин ДТП з питань організаційної роботи власників транспортних засобів щодо забезпечення безпеки дорожнього руху проводиться посадовими особами Міністерства транспорту України.

7.2.6. У ході службового розслідування ДТП, які скоєні за участю транспортних засобів Підприємств перевіряється:

7.2.6.1. на транспортному засобі, що був учасником ДТП:

наявність у водія документів, передбачених статтями 38 і 57 Закону України "Про автомобільний транспорт";

наявність у документах водія відмітки про проходження ним медичного огляду та проведення огляду технічного стану автотранспортного засобу перед виїздом;

дотримання водієм режиму праці та відпочинку, визначеному у документах, що видаються перед виїздом;

відповідність зовнішнього і внутрішнього спорядження транспортного засобу вимогам нормативних документів з безпеки руху і пожежної безпеки.

7.2.6.2. на Підприємстві, якому належить транспортний засіб, що був учасником ДТП:

наявність фахівців (або служб), призначених наказом як відповідальні за безпеку руху, та їх кваліфікація;

організація роботи із стажування водіїв та проведення інструктажів;

режими праці і відпочинку водіїв і їх відповідність вимогам нормативних документів;

проведення медичних оглядів водіїв перед виїздом на лінію;

проведення технічних оглядів транспортних засобів перед виїздом на лінію;

організація роботи з проведення ТО і ремонту рухомого складу.

7.2.7. У ході службового розслідування ДТП за участю рухомого складу Перевізників перевіряється:

7.2.7.1. На транспортному засобі, що був учасником ДТП:

наявність у водія документів, передбачених статтями 38 і 57 Закону України "Про автомобільний транспорт"; 

наявність у документах водія відмітки про проходження ним медичного огляду та проведення огляду технічного стану транспортного засобу перед виїздом; 

наявність ліцензійної картки на транспортний засіб;

дотримання водієм режиму праці та відпочинку, зазначеному у документах, що видаються перед виїздом;

наявність дозволу замовника на здійснення перевезень автобусом за конкретним маршрутом;

виконання водієм маршрутного таксомотора вимоги про обов'язкове надання місць для сидіння;

дотримання водієм затвердженого розкладу та маршруту руху;

відповідність зовнішнього і внутрішнього спорядження транспортного засобу вимогам нормативних документів з безпеки руху і пожежної безпеки.

7.2.7.2. У Перевізників - власників транспортного засобу, що був учасником ДТП:

наявність ліцензії на здійснення відповідного виду перевезень і ліцензійних карток на всі автотранспортні засоби, що залучаються для надання послуг з перевезення пасажирів та вантажів;

наявність паспортів на кожний автобусний маршрут і їх відповідність встановленим вимогам;

наявність дозволів замовника на здійснення перевезень автобусними маршрутами (рейсами), які виконуються транспортними засобами цього суб'єкта підприємництва;

відповідність транспортних засобів, що застосовуються для перевезення на автобусних маршрутних загального користування, вимогам нормативних документів щодо безпечності їх конструкції та економічної безпечності;

відповідність затверджених розкладів і встановленого режиму руху вимогам Положення про робочий час і час відпочинку водіїв транспортних засобів;

дотримання вимог щодо проведення медичного огляду водіїв та огляду технічного стану транспортних засобів перед виїздом;

наявність фахівців (або служб), призначених наказом як відповідальні за безпеку руху, та їх кваліфікація (тільки для юридичних осіб);

наявність наказів про закріплення водіїв для роботи на міжміських та міжнародних маршрутах та їх відповідність вимогам кваліфікації та стажу роботи (тільки для юридичних осіб);

наявність договорів про охорону автобусів під час відстою на кінцевих пунктах міжміських і міжнародних маршрутів, забезпечення водіїв місцем для відпочинку та їх медичного огляду і огляду технічного стану автобусів перед виїздом;

виконання вимог до зовнішнього і внутрішнього спорядження транспортних засобів вимогам нормативних документів з безпеки руху і пожежної безпеки;

відповідність кваліфікації робітників, які проводять ремонт вузлів і агрегатів транспортних засобів, що безпосередньо впливають на безпеку руху (рульове управління, гальма, шини, освітлення);

організація роботи із стажування водіїв та проведення інструктажів.

7.2.8. На основі матеріалів службового розслідування причин ДТП складається акт службового розслідування. Акт підписується головуючим і членами комісії, які приймали участь у службовому розслідуванні ДТП.

7.2.9. Комісія в тижневий строк здійснює зазначену перевірку, оцінює стан безпеки, готує пропозиції щодо покращання роботи у цій сфері і надає акт перевірки органу, який проводить службове розслідування.

7.2.10. Орган, який проводить службове розслідування, розглядає стан безпеки на комісії з безпеки руху і готує відповідні рішення, пропозиції, заходи.


7.3. Заходи з попередження пригод


7.3.1. ДТП за участю транспорту Підприємств, в яких ніхто не загинув, а кількість травмованих не перевищує двох чоловік в тижневий строк після закінчення службового розслідування розглядаються на позачергових засіданнях комісії з безпеки руху Підприємства.

7.3.2. ДТП за участю транспорту Підприємств, в яких загинуло до 5 чоловік або травмовано від 3 до 10 чоловік, в тижневий строк після закінчення службового розслідування розглядаються на позачергових засіданнях комісії з безпеки руху державних департаментів автомобільного, авіаційного, морського та річкового транспорту, Укрзалізниці, Укрморпорту.

7.3.3. ДТП за участю транспорту Підприємств, в яких загинуло 5 і більше чоловік, у двотижневий строк після закінчення службового розслідування розглядаються на позачергових засіданнях комісії з безпеки дорожнього руху Міністерства транспорту.

7.3.4. ДТП за участю транспорту Перевізників, в яких ніхто не загинув, а кількість травмованих не перевищує двох чоловік в тижневий строк після закінчення службового розслідування розглядаються власником транспортного засобу (комісією з безпеки дорожнього руху).

7.3.5. ДТП за участю транспорту Перевізників, в яких загинуло до 5 чоловік або травмовано від 3 до 10 чоловік, в тижневий строк після закінчення службового розслідування розглядаються на позачергових засіданнях комісії з безпеки руху автоуправління.

7.3.6. ДТП за участю транспорту Перевізників, в яких загинуло 5 і більше чоловік у двотижневий строк після закінчення службового розслідування на позачергових засіданнях комісії з безпеки руху Державного департаменту автомобільного транспорту.

7.3.7. За результатами службового розслідування та розгляду матеріалів ДТП на комісії з безпеки руху орган, який призначив службове розслідування, в десятиденний строк видає наказ, в якому передбачає заходи, спрямовані на попередження аварійності на автомобільному транспорті.