7.48. Вагони з ВР в пункті залишають зчепленими, а перший і останній вагони закріплюють на рейковій колії. Конструкція кріплення повинна виключати самовільне та несанкціоноване переміщення вагона з ВР.

7.49. Виробки пункту закріплюють вогнестійким кріпленням, а у міцних породах - торкретбетоном.

7.50. У пункті відстоювання також зберігають ВР, які доставляють для масового вибуху в транспортно-зарядних машинах.


8. Поглиблені склади ВМ


8.1. Поглиблені склади ВМ можна влаштовувати в масиві гори, пагорба чи скелі. Вони повинні сполучатися з поверхнею штольнеподібними виробками, які мають уклон у напрямку їх устя.

Устя виробок повинні мати подвійні двері, що відкриваються назовні. Зовнішні двері повинні бути суцільними металевими або дерев'яними, оббитими покрівельною сталлю, а внутрішні - гратчастими.

8.2. Якщо відстань від входу в склад ВМ до найближчої камери схову ВМ більше ніж 15 м, склад ВМ повинен мати два виходи: один - експлуатаційний, другий - запасний. Провітрювати склад ВМ треба відповідно до вимог для підземних складів ВМ. Для цього можна використовувати свердловину, шурф чи штольню.

8.3. Перед устям виробки, що веде до складу, роблять захисний вал висотою, більшою за висоту виробки на 1,5 м. Довжина захисного валу повинна бути не менше потроєної ширини виробки на рівні гребеня валу, а ширина гребеня - не менше ніж 1 м. Інші розміри валу та склад його ґрунту береться відповідно до пункту 3.16 цих Вимог.

8.4. Кріплення камер, призначених для зберігання ВМ, і підвідних виробок до них повинно бути неспалимим або дерев'яним, обробленим вогнезахисним розчином.

8.5. Електроустаткування поглиблених складів ВМ повинно відповідати вимогам пункту 7.14 цих Вимог. Вмикання і вимикання освітлення виробок поглибленого складу здійснюють з поверхні.

Якщо немає стаціонарних джерел електроенергії з дозволу керівника суб'єкта господарювання можна використовувати для освітлення в складі ВМ індивідуальні рудникові акумуляторні світильники.

8.6. Склад ВМ повинен мати телефонний зв'язок.

8.7. Для поглиблених складів ВМ, якщо товщина покривного шару більша ніж 10 м, захист від блискавки не обов'язковий.

Якщо в складі ВМ є рейкові колії та трубопроводи, їх необхідно ізолювати від прокладених на земній поверхні.

8.8. Територія поглиблених складів ВМ повинна бути огороджена так, щоб виходи з них розміщувались всередині огорожі.

Пости охорони розміщують як біля входу в склад ВМ, так і біля усть вентиляційних виробок і біля запасного виходу, якщо вони не перебувають у полі зору поста, розміщеного біля входу в склад ВМ.

8.9. Інші вимоги до облаштування поглиблених складів ВМ такі ж, як і для поверхневих постійних складів ВМ.


9. Вимоги до зберігання ВМ на місцях ведення вибухових робіт


9.1. ВМ на місцях ведення вибухових робіт (у заряджених шпурах, свердловинах тощо) залишати без охорони забороняється.

Порядок охорони ВМ на місцях ведення вибухових робіт встановлюється наказом по підприємству відповідно до законодавства та цих Вимог.

9.2. У підземних виробках можна зберігати ВМ у межах небезпечної зони вибухових робіт у металевих ємностях в обсязі змінної потреби. Конструкція та порядок використання ємностей повинні відповідати вимогам пунктів 7.25 - 7.40 цих Вимог.

9.3. ВМ в обсязі змінної потреби дозволяється зберігати під контролем підривника на місцях робіт до заряджання без виставлення постів охорони забороненої зони, за винятком масових вибухів, коли у забороненій зоні ВМ розміщують під охороною.

9.4. Кількість ємностей для ВМ у місці зберігання ВМ визначається виходячи зі змінної потреби ВМ. Маса ВМ у ємності не повинна перевищувати 150 кг ВМ та ЗІ у разі зберіганні їх разом із ЗІ і повинна бути використана протягом зміни. Якщо зберігаються тільки ВМ (без ЗІ), норма завантаження ємності з ВМ може бути збільшена до 200 кг. ЗІ при цьому повинні зберігатися в окремій ємності.

9.5. Ємності для зберігання ВМ в обсязі змінної потреби розміщуються в спеціально пройдених нішах.

9.6. Забороняється використовувати ніші, призначені для розміщення ємностей з ВМ, для зберігання іншого устаткування та інших матеріалів, а також для укриття підривників під час виконання вибухових робіт.

9.7. В ємностях для ВМ заборонено зберігати предмети, прилади та матеріали, які не стосуються вибухових робіт.

9.8. У міжповерхових виробках ємності для зберігання ВМ розміщують на стороні виробки, протилежній тій, на якій прокладено водоповітряні комунікації та кабелі електропостачання та освітлення.

У разі розміщення трубопроводів і електричних кабелів на різних сторонах виробки ємності для зберігання ВМ забороняється розташовувати на стороні прокладання електрокабелів.

9.9. Ємності для ВМ розміщують на відстані не ближче ніж 30 м від діючих вибоїв, в яких ведуть вибухові роботи з проходки виробок, не ближче ніж 5 м на міжповерхових виробках від стаціонарного електроустаткування (скреперні лебідки, пускачі, освітлювальні трансформатори тощо) і не ближче ніж 20 м від зварювальних апаратів. Ніша повинна мати глибину, яка забезпечує повне розміщення в ній ємності з ВМ. Підходи до ніші повинні бути вільними, не захаращеними предметами та неприбраною гірничою масою.

9.10. Під час розміщення ємностей для ВМ безпосередньо в міжповерхових виробках (у стінках виробок) ящики для зберігання слюсарного інструменту, запасних частин тощо розміщують на відстані не ближче ніж 5 м від місць зберігання ВМ.

9.11. Якщо в одному місці зберігання знаходяться декілька ємностей для ВМ, їх необхідно розміщувати в окремих нішах. Відстань між нішами повинна бути не менше ніж 3 м (по стінках).

9.12. Вагонетки з ВМ потрібно встановлювати на розширенні виробки, у нішах чи у тупиковій виробці.

9.13. Під час проведення вибухових робіт в населених пунктах або всередині будівель (споруд) ВМ повинні розміщуватись в ізольованому приміщенні під охороною.

9.14. Зберігати ВР у зарядних, зарядно-змішувальних машинах і пристроях (крім лабораторій перфораторних станцій) більше доби забороняється.

9.15. Біля стовбурів шахт, усть штолень і тунелів під час їх проходки дозволено зберігати ВМ в обсязі змінної потреби в будках або під накриттями на відстані не менше ніж 50 м від стовбура шахти або устя штольні (тунелю), а також від будівель і споруд на поверхні.


Начальник відділу організації державного нагляду у гірничодобувній промисловості

та за вибуховими роботами  

Є. І. Захаренков